2021 թ. նախարարությունն ընդհանուր առմամբ իրականացրել է 22 ծրագիր՝ 160 միջոցառմամբ: Դրանց իրականացման համար Կառավարությունը հատկացրել է 243 մլրդ դրամ: Ծախսային մասը կազմել է 201 մլրդ, ենթավարկերը՝ 42 մլրդ: Կատարողականը կազմել է 94,5 տոկոս: Այս մասին հայտնել է Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների հունիսի 3-ի համատեղ նիստում:
111 մլրդ 731 մլն դրամի շրջանակում իրականացվել են տարածքային կառավարման ոլորտին՝ ներառյալ քաղաքային զարգացման հատվածին, միգրացիային, թափոններին ու պետական գույքին վերաբերող ծախսերը: Այստեղ կատարողականը կազմել է 95,5 տոկոս: Իրականացվել է 11 ծրագիր՝ 75 միջոցառումով: Ամենախոշորը եղել է «Տարածքային զարգացում» ծրագիրը: Այս ծրագրի կատարման համար նախատեսված է եղել հատկացնել 82 մլրդ 800 մլն, սակայն, ճշտված պլանով, հատկացվել է 82 մլրդ: Կատարողականը կազմել է 98 տոկոս:
Հաշվետու տարում ՏԻՄ-երին հատկացվել է 64 մլրդ 597 մլն դրամ դոտացիա: Մարզերին տրամադրվող սուբվենցիոն ծրագրերի համար ի սկզբանե նախատեսված է եղել հատկացնել 13 մլրդ 752 մլն դրամ, սակայն, ճշտված պլանով, հատկացվել է 12 մլրդ 310 մլն դրամ: «Պետական աջակցություն սահմանամերձ տարածքներին» ծրագրի իրականացման համար հատկացվել է 927 մլն դրամ: Կատարողականը կազմել է 90,6 տոկոս: Նախարարի խոսքով՝ այստեղ թերկատարում չկա. բնակիչների սպառած գազի, էլեկտրաէներգիայի եւ այլ ծախսերն այդքան են կազմել: Նախարարը ներկայացրել է նաեւ մյուս ծրագրերի կատարողականները:
Երեւանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը ներկայացրել է մայրաքաղաքում իրականացված ծրագրերն ու միջոցառումները՝ նշելով, որ Երեւանի փաստացի եկամուտը կազմել է 81 մլրդ 729 մլն դրամ, իսկ ճշտված բյուջեն՝ 85 մլրդ 801 մլն դրամ: Կատարողականը կազմել է 95,3 տոկոս: Անդրադառնալով քաղաքային տրանսպորտի հարցին՝ քաղաքապետը հայտնել է, որ նախորդ տարի ձեռք է բերվել 8,6 մետրանոց 211 ավտոբուս: Հրաչյա Սարգսյանի խոսքով՝ առաջիկայում դրանց թիվը կավելանա. 1 ամիս առաջ պայմանագիր է կնքվել 12 մետրանոց 87 ավտոբուս գնելու նպատակով:

“В 2021 г. министерство реализовало в целом 22 программы, со 160 мероприятиями. На них правительством выделено 243 млрд драмов. Расходная часть составила 201 млрд, субкредиты – 42 млрд, эффективность - 94,5%”, - сообщил министр территориального управления и инфраструктур РА Г.Саносян на совместном заседании 3 июня постоянных комиссий НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
Расходы, связанные со сферой территориального управления, включая сектор городского развития, миграцию, отходы и госимущество, осуществлены в рамках 111 млрд 731 млн драмов. Здесь производительность составила 95,5%. Реализовано 11 программ с 75 мероприятиями. Самой крупной была п рограмма “Т ерриториальное развитие” . На ее реализацию намечалось выделить 82 млрд 800 млн, но по уточненному плану было выделено 82 млрд. Исполнение составило 98%.
В отчетном году органам местного самоуправления (ОМС) ассигновано дотаций на сумму 64 млрд 597 млн ​​драмов. На программы дотации регионам изначально планировалось выделить 13 млрд 752 млн драмов, но по скорректированному плану выделено 12 млрд 310 млн драмов. На реализацию программы “Государственная поддержка приграничных территорий” выделено 927 млн ​​драмов. Исполнение - 90,6%. Министр ознакомил также с другими финансовыми показателям и.
Мэр Еревана Г.Саргсян представил реализуемые в столице программы и мероприятия, отметив, что фактические доходы Еревана составили 81 млрд 729 млн драмов, а скорректированный бюджет - 85 млрд 801 млн драмов. Эффективность составила 95,3%. Касаясь вопроса общественного транспорта, мэр сообщил, что в прошлом году закуплено 211 8,6-метровых автобусов, в ближайшее время их число увеличится. Месяц назад был заключен договор на закупку 87 12-метровых автобусов.
Затем руководители областей республики представили исполнение по запланированным в регионах госбюджетным программам.