2021 թ. Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունն իրականացրել է 17 ծրագիր, 123 միջոցառում: Փաստացի տարեկան ծախսը կազմել է 619 մլրդ 774,1 մլն դրամ, կատարողականը՝ 98,8 տոկոս: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների հունիսի 3-ի համատեղ նիստում:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը ներկայացրել է ոլորտի՝ 2021 թ. պետական բյուջեի տարեկան հաշվետվությունը, անդրադարձել ծրագրերին ու իրականացված միջոցառումներին:
Ըստ զեկուցողի՝ 2021 թ. համավարակի եւ պատերազմի ազդեցության հետեւանքների մեղմման նպատակով Կառավարության որոշմամբ նախարարությունը փաստացի ֆինանսավորվել է շուրջ 61,4 մլրդ դրամով:
Տարեցների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, կանանց եւ երեխաների հիմնահարցերի լուծման նպատակով  պետական բյուջեից ուղղվել է 7,3 մլրդ դրամ: Զբաղվածության խնդիրների լուծման ուղղությամբ ծախսվել է շուրջ 1,7 մլրդ դրամ, որում ներառված են նաեւ պատերազմի հետեւանքով Արցախի Հանրապետությունից տեղահանված անձանց զբաղվածության ապահովման ուղղությամբ ծախսերը: Իրականացվել է Արցախին սոցիալական աջակցություն ցուցաբերելու շուրջ 20 ծրագիր, աջակցություն է տրամադրվել Արցախից տեղահանված քաղաքացիներին, վիրավորում ստացած զինծառայողներին, նրանց ընտանիքներին, անշարժ գույքը կորցրած քաղաքացիներին:
Սոցիալական փաթեթի ապահովման ուղղությամբ պետական բյուջեից ծախսվել է շուրջ 9,4 մլրդ դրամ: Անապահով խմբերին, ինչպես նաեւ անաշխատունակության դեպքում սոցիալական աջակցության, ժողովրդագրական վիճակի բարելավման ուղղությամբ ծախսվել է շուրջ 78,3 մլրդ դրամ:
Նարեկ Մկրտչյանի ներկայացմամբ՝ ընթացքի մեջ են անապահովության գնահատման նոր համակարգի ներդրմանն ուղղված աշխատանքները:  Նախորդ տարի, ըստ զեկուցողի, օբյեկտիվ վարչարարության արդյունքում շուրջ 10 հազարով նվազել է նպաստառու ընտանիքների թիվը: Ընտանիքի կենսամակարդակի բարձրացմանն ուղղված նպաստ է տրամադրվել 83.710 ընտանիքի:
Նարեկ Մկրտչյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, պարզաբանումներ է ներկայացրել անկանխիկ եղանակով վճարումներից կենսաթոշակառուներին հետվճար տրամադրելուն, խորհրդային միության տարիներին խնայբանկերում ունեցած ավանդների վերադարձին առնչվող  կարգավորումների վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել Միասնական սոցիալական ծառայության աշխատանքներին:

В 2021 г. Министерство труда и социальных вопросов РА реализовало 17 программ и 123 мероприятия. Фактические годовые расходы составили 619 млрд 774,1 млн драмов, исполнение - 98,8%. Об этом 3 июня сообщил министр финансов РА Т.Хачатрян на совместном заседании постоянных комиссий НС по труду и социальным вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
Министр труда и социальных вопросов Н.Мкртчян представил годовой отчет об исполнении программ и реализованных мероприятий по госбюджету-2021.
В отчетном году, по словам докладчика, с целью смягчения последствий пандемии и войны правительство профинансировало министерство в размере около 61,4 млрд драмов.
На решение проблем пожилых людей, лиц с инвалидностью, женщин и детей из госбюджета направлено 7,3 млрд драмов. На обеспечение занятости выделено около 1,7 млрд драмов, в том числе расходы на трудоустройство лиц, перемещенных из Республики Арцах в результате войны. Реализовано около 20 программ социальной помощи НК, оказана помощь вынужденным переселенцам-арцахцам, а также раненым военнослужащим, их семьям, гражданам, лишившимся недвижимости.
На обеспечение социального пакета из государственного бюджета израсходовано около 9,4 млрд драмов. Около 78,3 млрд выделено необеспеченным группам, а также на социальную помощь при нетрудоспособности, на улучшение демографической ситуации.
По Мкртчяну, в настоящее время ведется работа по внедрению новой системы оценки необеспеченности (уязвимости). В прошлом году, по его словам, в результате объективного администрирования количество бенефициаров пособий сократилось почти на 10 тысяч. Пособия на повышение жизненного уровня семьи получили 83.710 семей.
Министр труда ответил на вопросы депутатов, дал разъяснения по регулированию безналичных расчетов с пенсионерами и полагающемуся им при этом бонусу, а также по возврату вкладов в сберегательных кассах в советские годы. Затронута работа Единой социальной службы.