Սարգիս Խանդանյանի ելույթը ԵԱՀԿ ԽՎ միջազգային կոնֆերանսում
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սարգիս Խանդանյանը ելույթ է ունեցել Նիկոսիայում կայացած ԵԱՀԿ ԽՎ «Կոռուպցիայի դեմ պայքար, ժողովրդավարության պաշտպանություն. ազգային խորհրդարանների դերը» թեմայով միջազգային կոնֆերանսում:
Պատգամավորը նշել է.
«Հարգելի' գործընկերներ, կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատին այս համաժողովի կազմակերպման համար եւ մեր զեկուցողներին` իրենց դիտարկումների համար:
Ինչպես նշեց տիկին Խարալամբիդեսն իր ողջույնի խոսքում, սա մի հարթակ է, որտեղ ներկայացվում են լավ փորձառությունները: Կցանկանայի խոսել վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանում իրականացվող կոռուպցիայի դեմ մղվող պայքարի մասին:
2018 թ. Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո երկրի ժողովրդավարական եւ անվտանգային բարեփոխումների օրակարգում կոռուպցիայի դեմ պայքարը նոր կառավարության առանցքային առաջնահերթություններից է եղել: 2018 եւ 2021 թթ. տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո խորհրդարանները, անշուշտ, կարեւոր դեր են խաղացել կոպուպցիայի դեմ պայքարի համար անհրաժեշտ ինստիտուցիոնալ շրջանակի ստեղծման եւ օրենսդրության մշակման գործում:
Մեր քաղաքականության հաջողությունն արտահայտվել է Թրանսփերենսի Ինթերնեյշնլի վերջերս հրապարակած «Կոռուպցիայի ընկալման ցուցիչը» զեկույցում: Զեկույցում նշված է. «Հայաստանը Կոռուպցիայի ընկալման ցուցիչի հարցում հաջողություն է գրանցել վերջին հինգ տարիներին` 2017 թ. իր դիրքը բարելավելով 14 կետով: 2018 թ. զանգվածային բողոքի ցույցերը հեռացրին արմատավորված քաղաքական վերնախավին` իշխանության բերելով բարեփումների հակված կառավարության: Դրանից հետո Հայաստանն ընդլայնել է քաղաքացիական ազատությունները` ճանապարհ հարթելով ավելի կայուն քաղաքացիական ներառականության եւ հաշվետվողականության համար»:
Կցանկանայի մանրամասնել, թե ինչն է հնարավոր դարձրել ինստիտուցիոնալ եւ քաղաքականությունների մշակման տեսանկյունից այս գնահատականին արժանանալը:
Առաջին, 2020 թ. Հայաստանի Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը կոռուպցիան մատնանշել է որպես ազգային անվտանգության սպառնալիք:
Երկրորդ, 2019 թ. Հայաստանի կառավարությունն ընդունել է Հայաստանի հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը: Այն ունի 3 գլխավոր ուղղություն` կուռուպցիայի կանխում, կոռուպցիայի հակազդեցություն եւ հանրային իրազեկման բարձրացում:
Որպես նշանակալից քայլ կոռուպցիայի կանխման հարցում` 2019 թ. ստեղծվել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը: Սա անկախ մարմին է, որի անդամներն ընտրվում են խորհրդարանի կողմից, սակայն թեկնածուներն անցնում են խիստ մրցակցային մրցույթի ընթացակարգով: Պետական պաշտոնյաների եւ նրանց ազգականնների բավականին լայն շրջանակ իրենց եկամուտի եւ սեփականության վերաբերյալ հանձնաժողովին ներկայացնում են մանրամասն տարեկան հայտարարագիր: Սկսած 2022 թ. հունվարից` պետական պաշտոնյաներն իրենց տարեկան ծախսերի վերաբերյալ նույնպես ներկայացնում են հայտարարագրեր: Սկսած այս տարվանից` նաեւ քաղաքական կուսակցություններն են պարտավոր ներկայացնել հայտարարագրեր: Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը նաեւ ստուգում է դատավորների թեկնածուների բարեվարքությունը:
Կոռուպցիայի կանխարգելման նպատակով նոր ինստիտուտներ են ստեղծվել, որոնցից մեկը Հակակոռուպցիոն կոմիտեն է: Կոմիտեի նախագահը եւ քննիչները ընտրվում են մրցույթով, նրանք նույնպես անցնում են բարեվարքության ստուգման ընթացակարգով:
Ստեղծվում է նաեւ Հակակոռուպցիոն դատարանը, եւ շուտով մենք կունենանք կոռուպցիոն գործերով զբաղվող մասնագիտացված դատավորներ:
Դատախազությունում ստեղծվել է մի նոր հակակոռուպցիոն ստորաբաժանում, որի դատախազների թեկնածուները նույնպես անցնում են բարեվարքության ստուգման ընթացակարգով եւ ընտրվում են մրցույթով:
Այսպիսով, Հայաստանն արդեն ստեղծել է ինստիտուտների մի ամբողջական շղթա, որն ուսումնասիրում եւ պայքարում է կոռուպցիայի դեմ` հետաքննությունից մինչեւ դատարանի վճիռներ: Այս բարեփոխումները վստահություն են ներշնչում, որ այսպիսի ինստիտուցիոնալ կարողություններով ու քաղաքական կամքով առաջիկա տարիներին կոռուպցիայի դեմ պայքարում մեր հաջողությունները կամրապնդվեն»,- եզրափակել է Սարգիս Խանդանյանը:

Член делегации НС РА в ПА ОБСЕ С.Ханданян выступил на международной конференции ПА ОБСЕ “Борьба с коррупцией, защита демократии: роль национальных парламентов”:
“Уважаемые коллеги, хотел бы поблагодарить Палату представителей Кипра за организацию этой конференции и наших докладчиков за их наблюдения.
Как отметила г-жа Хараламбидес в своей приветственной речи, это платформа, на которой представлен хороший опыт. Хотел бы поговорить о борьбе с коррупцией в Армении за последние несколько лет.
После Бархатной революции 2018 г. в Армении противодействие коррупции стало одним из ключевых приоритетов нового правительства в повестке демократических преобразований и реформ в сфере безопасности. После досрочных парламентских выборов 2018 и 2021 г. парламенты, безусловно, сыграли важную роль в создании институциональной базы, необходимой для борьбы с коррупцией и разработки законодательства.
Успех нашей политики отражен в недавнем докладе Transparency International “Индекс восприятия коррупции”. В отчете говорится: “Армения зафиксировала успех в Индексе восприятия коррупции за последние пять лет, улучшив свою позицию 2017 года   на 14 пунктов. Массовые протесты 2018 года вытеснили укоренившуюся политическую элиту, приведя к власти настроенное на реформы правительство. С тех пор Армения расширила гражданские свободы, проложив путь к более устойчивой гражданской интеграции и подотчетности”.
Хотел бы подробно остановиться на том, что позволило получить эту оценку с точки зрения институционального и политического развития.
Во-первых, в 2020 г. Стратегией национальной безопасности Армении коррупция определена как угроза национальной безопасности.
Во-вторых, в 2019 г. Правительство РА приняло Антикоррупционную стратегию Армении, имеющую 3 основных направления: предотвращение коррупции, противодействие коррупции и повышение осведомленности общества.
В качестве значительного шага в предотвращении коррупции в 2019 г. создана Комиссия по предупреждению коррупции. Это независимый орган, члены которого избираются парламентом, но кандидаты которого проходят процедуру строгой конкуренции. Довольно широкий круг государственных служащих и их родственников представляют в комиссию подробные ежегодные декларации о своих доходах и имуществе. С января 2022 г. правительственные чиновники также представляют декларации о своих годовых расходах. С текущего года политические партии также обязаны подавать декларации. Комиссия по предупреждению коррупции также следит за этикой поведения кандидатов в судьи.
Созданы новые институты для предотвращения коррупции, одним из которых является Антикоррупционный комитет. Председатель комитета и следователи избираются по конкурсу, они также проходят процедуру этической проверки.
Также создается Антикоррупционный суд, и вскоре у нас появятся специализированные судьи, занимающиеся коррупционными делами.
В прокуратуре создано новое антикоррупционное подразделение, кандидаты в прокуроры которого также подчиняются кодексу поведения и отбираются на конкурсной основе.
Таким образом, в Армении уже создана полная цепочка институтов, занимающихся изучением и борьбой с коррупцией, от расследования до судебных решений. Эти реформы вселяют уверенность, что с такими институциональными возможностями и политической волей наши успехи в борьбе с коррупцией в предстоящие годы укрепятся”.