Մենք փորձում ենք համագործակցել մեր բարեկամների, այդ թվում` Հայաստանի հետ, օգնել նրանց, որպեսզի կլիմայի փոփոխության կանխարգելման գործընթացները հաջողությամբ պսակվեն. ասել է Կլիմայի փոփոխության համաժողովի` COP26-ի հարցերով Միացյալ Թագավորության տարածաշրջանային դեսպան Դեյվիդ Մորանը` ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ,  Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամներ Բաբկեն Թունյանի, Մերի Գալստյանի եւ Վահագն Ալեքսանյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել մայիսի 24-ին, որին մասնակցել են նաեւ ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն դեսպան Ջոն Գալագերը եւ դեսպանության առեւտրի եւ զարգացման հարցերի պատասխանատու Արտաշես Դավթյանը:
Դեյվիդ Մորանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար` ընդգծելով, որ Հայաստան ուրախությամբ է այցելում: Նա կարեւորել է խորհրդարանի դերակատարությունն ու ուշադրությունը կլիմայի փոփոխության հարցերի օրակարգերի վերաբերյալ:
Բաբկեն Թունյանը կարեւորել է համատեղ եւ համակարգված աշխատանքը` նշելով, որ Հայաստանն իր մասով ստանձնած հանձնառությունները փորձելու է լիարժեք իրականացնել:
Մերի Գալստյանը ներկայացրել է խորհրդարանի ներգրավվածությունը կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ օրակարգերի առաջմղման գործընթացում`  թե' օրենսդրական դաշտում եւ թե' խորհրդարանական վերահսկողության մասով: Նա տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովները մշտապես կապի մեջ են գործադիրի հետ:
Ըստ պատգամավորի` չնայած համավարակի եւ 2020 թ. զինված հակամարտության ճնշող մարտահրավերներին` ՀՀ կառավարությունը շարունակել է կենտրոնացված ուշադրություն դարձնել կլիմայական եւ բնապահպանական օրակարգին: Մասնավորապես, 2021 թ. Կառավարությունն ընդունել է Ազգային մակարդակով սահմանված ներդրումներ ( NDC ), Ազգային հարմարվողականության ( NAP ) ծրագրերը:  Նրա խոսքով` Կառավարության` Կլիմայի միջգերատեսչական խորհրդի մասին որոշումն արդյունավետորեն պարզեցրել է կլիմայի հետ կապված որոշումների կայացումը:
Խորհրդարանը հետեւում է նաեւ գործադիրի եռամսյակային, կիսամյակային եւ տարեկան զեկույցների արդյունքներին:
Մերի Գալստյանը կարեւորել է հանրության հետ իրականացվող աշխատանքները, ինչպես նաեւ  այլ խորհրդարանների փորձի ուսումնասիրությունը:
Խոսելով էներգիայի արտադրության մասին` պատգամավորը նշել է, որ մինչեւ 2030 թ. Հայաստանի նպատակն է ընդհանուր էներգիայի արտադրության մեջ հասնել արեւային էներգիայի մասնաբաժնի 15 տոկոսին, իսկ զրոյական արտանետումներով էներգիայի արտադրության մասնաբաժինը կկազմի 54 տոկոս: Սա համապատասխանում է ԵՄ կանաչ գործարքի սկզբունքներին, որոնք ծառայում են որպես կարեւոր ուղեցույց եւ հավակնությունների սանդղակ Հայաստանի` կանաչ օրակարգի հաստատման եւ կայուն զարգացման ճանապարհին:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցությանը վերաբերող հարցերին:

We try to cooperate with our friends, including Armenia, to help them to succeed in prevention processes of the climate change: the COP26 Regional Ambassador for Europe, Central Asia, Turkey and Iran of the United Kingdom (the Climate Change Conference) David Moran said during the meeting with the deputies of the RA NA Civil Contract Faction, the members of Armenia-Great Britain Friendship Group Babken Tunyan, Meri Galstyan and Vahagn Aleksanyan.
On May 24, the meeting was held, where the Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to the RA John Gallagher and the Trade and Prosperity Officer of the Embassy Artashes Davtyan also took part.
David Moran thanked the MPs for the reception, underlining that he gladly visits Armenia. He highlighted the role and the attention of parliament on the climate change agendas.
Babken Tunyan highlighted the joint and the coordinated work, noting that Armenia will try to fully carry out the assumed commitments.
Meri Galstyan presented the parliamentary engagement on the climate change in the advancement process of the agendas in the legislative field and on parliamentary oversight. She informed that the committees are always permanently connected with the executive body.
According to the MP, despite the pandemic and the overwhelming challenges of 2020 armed conflict, the RA Government continued drawing concentrated attention to the climate and environmental agenda. In particular, in 2021 the Government accepted the Nationally determined contributions (NDCs) and the National Adaptation Plan (NAP) programmes. According to her, the decision of the Inter-Agency Council on Climate of the Government effectively simplified the decision making connected with the climate.
The parliament also observes the results of the quarterly, semi-annual and annual reports of the executive body.
Meri Galstyan emphasized the work being done with the public, as well as the study of the other parliaments’ experience.
Speaking about the electricity production, the deputy noted that until 2030 the aim of Armenia is to reach 15% of the solar energy share in the general electricity production, and the electricity production share will be 54% with zero emissions. This corresponds with the green zone principles, which serve as an important guideline and scale of ambitions on the way of the establishment of green agenda and sustainable development of Armenia.