Մեր իրականության մեջ, ցավոք, ունենք դեպքեր, երբ որոշ քաղաքացիներ, օգտվելով օրենքի բացից եւ իրենց ունեցած իրավական որոշակի գիտելիքներից, չեն կատարում պետության եւ հասարակության առջեւ իրենց պարտավորությունները. ներկայացնելով ««Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ ասել է Գեւորգ Պապոյանը:
Նախագիծն առաջին անգամ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ մայիսի 24-ի նիստում:
Նախագծով կարգավորվելու է վարչական մարմինների կողմից վարչական վարույթի մասնակիցների ծանուցումների հարցը: Մասնավորապես, սահմանվել է դրույթ, համաձայն որի՝ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց սահմանված կարգով ծանուցելու հետ միաժամանակ, տվյալ ծանուցումը կտեղադրվի նաեւ ՀՀ հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում: Ծանուցումը տեղադրելու օրվան հաջորդող օրացույցային հինգերորդ օրն անձն այլեւս կհամարվի պատշաճ ծանուցված:
Նախագծի ընդունմամբ՝ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի բյուջեում ծախսերի նվազեցում է նախատեսվում: Մասնավորապես, կնվազի ծանուցումների եւ օգտագործվող գրասենյակային պիտույքների համար նախատեսված գումարը:
Գործադիրի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը: Նրա խոսքով՝ նախագիծը բխում է Կառավարության ընդհանուր որդեգրած քաղաքականությունից, որը ենթադրում է ընդհանուր գործընթացների թվայնացում:

“В нашей действительности, к сожалению, имеют место случаи, когда некоторые граждане, пользуясь пробелом в законе и имеющимися у них определенными правовыми знаниями, не выполняют своих обязательств перед государством и обществом”, - отметил Г.Папоян, представляя проект о внесении поправок в закон “Об основах администрирования и административном производстве”.
Проект впервые обсуждался на заседании НС 24 мая.
Проектом регулируется вопрос уведомлений административными органами участников административного производства. В частности, установлено положение, по которому, наряду с уведомлением физических и юридических лиц в установленном порядке, данное уведомление будет также размещено на официальном сайте публичных объявлений РА. На пятый календарный день, следующий за днем ​​размещения уведомления, лицо считается уведомленным надлежащим образом.
С принятием проекта в бюджете государства или ОМС предусматривается сокращение расходов. В частности, будет уменьшено количество уведомлений и использованных канцелярских товаров.
Положительное заключение исполнительной власти представила заместитель министра юстиции Е.Туманянц, отметившей, в частнсоти,  что проект в русле общей политики правительства по цифровизации общих процессов.