Մեր իրականության մեջ, ցավոք, ունենք դեպքեր, երբ որոշ քաղաքացիներ, օգտվելով օրենքի բացից եւ իրենց ունեցած իրավական որոշակի գիտելիքներից, չեն կատարում պետության եւ հասարակության առջեւ իրենց պարտավորությունները. ներկայացնելով ««Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ ասել է Գեւորգ Պապոյանը:
Նախագիծն առաջին անգամ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ մայիսի 24-ի նիստում:
Նախագծով կարգավորվելու է վարչական մարմինների կողմից վարչական վարույթի մասնակիցների ծանուցումների հարցը: Մասնավորապես, սահմանվել է դրույթ, համաձայն որի՝ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց սահմանված կարգով ծանուցելու հետ միաժամանակ, տվյալ ծանուցումը կտեղադրվի նաեւ ՀՀ հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում: Ծանուցումը տեղադրելու օրվան հաջորդող օրացույցային հինգերորդ օրն անձն այլեւս կհամարվի պատշաճ ծանուցված:
Նախագծի ընդունմամբ՝ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի բյուջեում ծախսերի նվազեցում է նախատեսվում: Մասնավորապես, կնվազի ծանուցումների եւ օգտագործվող գրասենյակային պիտույքների համար նախատեսված գումարը:
Գործադիրի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը: Նրա խոսքով՝ նախագիծը բխում է Կառավարության ընդհանուր որդեգրած քաղաքականությունից, որը ենթադրում է ընդհանուր գործընթացների թվայնացում:

“Unfortunately, there are cases in our reality when some citizens, taking advantage of a gap in the law and their certain legal knowledge, do not fulfil their obligations to the state and public,” Gevorg Papoyan said, presenting the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Fundamentals of Administration and Administrative Proceedings.
On May 24, the draft was debated at the RA NA sitting for the first time.
The draft law will regulate the issue of notifications of the participants in administrative proceedings by the administrative bodies. In particular, a provision is set, according to which, the notification will be posted on the official website of public notifications of the Republic of Armenia simultaneously with the notification of individuals and legal entities. The person will no longer be considered properly notified on the fifth calendar day following the day of posting the notification.
The adoption of the draft law envisages a reduction of expenditures in the budget of the state or the local self-government body. In particular, costs envisaged for notifications and used office supplies will be reduced.
The Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants presented the endorsement of the executive body. According to her, the draft law stems from the general policy adopted by the Government, which implies the digitalization of general processes.