Մայիսի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի առաջին փոխնախագահ Յիրժի Ռուժիչկայի գլխավորած՝ Սենատի մեդիայի հարցերով մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ լրատվամիջոցների խնդիրներով մտահոգ չեխ գործընկերներն են այսօր Հայաստանում՝ նշելով, որ մեր երկրի իշխանության տարբեր թեւերի ղեկավարներից շատերը մեդիաոլորտից են: Նա հիշեցրել է նաեւ իր նախկին մեդիագործունեությունը՝ շեշտելով, որ խոսքի եւ մամուլի ազատությունը մեր երկրի առաջնահերթություններից են:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի եւ Չեխիայի խորհրդարանների միջեւ վերջին տարիներին բավականին ակտիվ համագործակցության համար: ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է ներկաներին, որ Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Ադամովային հրավիրել է Հայաստան:
Երկուստեք բարձր է գնահատվել Հայաստանի Ազգային ժողովում եւ Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատում գործող բարեկամական խմբերի համագործակցությունը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ընթացիկ տարվա երկրորդ կեսին Չեխիան ստանձնելու է Եվրոպական միության խորհրդում նախագահությունը` Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանն ակնկալում է Չեխիայի քաղաքական աջակցությունը վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հարցում: Նա  կարեւոր է համարել չեխական կողմի նախագահության շրջանակում Արեւելյան գործընկերության ծրագրի ակտիվացումը, քանի որ աշխարհաքաղաքական իրողությունների փոփոխության հետեւանքով նկատվում է դրա ապաինտեգրում: Ալեն Սիմոնյանը հավելել է, որ Հայաստան-Եվրոպական միություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը նոր հեռանկարներ է բացում ոչ միայն Եվրոպական միության, այլեւ անդամ երկրների, մասնավորապես,  Չեխիայի հետ համագործակցության խորացման համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել 44-օրյա պատերազմին եւ դրա հետեւանքով առաջացած խնդիրներին: Հումանիտար հարցերի կարգավորման վերաբերյալ մտքերի փոխանակման արդյունքում ՀՀ ԱԺ նախագահը դրանց շուտափույթ լուծման համար խնդրել է չեխ գործընկերների աջակցությունը:

19 мая Председатель НС А.Симонян принял делегацию Постоянной комиссии Сената по вопросам медиа во главе с первым вице-спикером Сената парламента Чехии Иржи Ружичкой.
Председатель НС подчеркнул важность пребывания в Армении чешских партнеров, занимающихся проблемами СМИ, заметив, что многие руководители различных ветвей власти РА являются выходцами из этой сферы. Он также напомнил о своей предшествовавшей медийной деятельности, подчеркнув, что свобода слова и печати является одним из приоритетов нашей страны.
Стороны выразили удовлетворение довольно активным в последние годы сотрудничеством между парламентами Армении и Чехии. Председатель НС проинформировал присутствующих о своем приглашении в Армению спикера Палаты депутатов парламента Чешской Республики Маркеты Адамовой.
Обоюдно высоко оценено сотрудничество между группами дружбы, действующими в НС РА и Палате депутатов парламента Чехии.
Принимая во внимание факт принятия Чехией председательства в Совете ЕС во второй половине текущего года, А.Симонян отметил, что Армения рассчитывает на политическое содействие Чехии в начале диалога по либерализации визового режима. Он подчеркнул важность активизации программы Восточного партнерства в рамках председательства Чехии, поскольку вследствие изменения геополитических реалий наблюдается ее дезинтеграция. А.Симонян добавил, что Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между РА и ЕС открывает новые перспективы не только для углубления сотрудничества с ЕС, но и со странами-членами, в частности с Чешской Республикой.
На встрече затронуты 44-дневная война и возникшие вследствие ее проблемы. Председатель НС в итоге обмена мнениями по урегулированию гуманитарных вопросов обратился за содействием в их скорейшем решении к чешским партнерам.