Մայիսի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի առաջին փոխնախագահ Յիրժի Ռուժիչկայի գլխավորած՝ Սենատի մեդիայի հարցերով մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ լրատվամիջոցների խնդիրներով մտահոգ չեխ գործընկերներն են այսօր Հայաստանում՝ նշելով, որ մեր երկրի իշխանության տարբեր թեւերի ղեկավարներից շատերը մեդիաոլորտից են: Նա հիշեցրել է նաեւ իր նախկին մեդիագործունեությունը՝ շեշտելով, որ խոսքի եւ մամուլի ազատությունը մեր երկրի առաջնահերթություններից են:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի եւ Չեխիայի խորհրդարանների միջեւ վերջին տարիներին բավականին ակտիվ համագործակցության համար: ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է ներկաներին, որ Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Ադամովային հրավիրել է Հայաստան:
Երկուստեք բարձր է գնահատվել Հայաստանի Ազգային ժողովում եւ Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատում գործող բարեկամական խմբերի համագործակցությունը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ընթացիկ տարվա երկրորդ կեսին Չեխիան ստանձնելու է Եվրոպական միության խորհրդում նախագահությունը` Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանն ակնկալում է Չեխիայի քաղաքական աջակցությունը վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հարցում: Նա  կարեւոր է համարել չեխական կողմի նախագահության շրջանակում Արեւելյան գործընկերության ծրագրի ակտիվացումը, քանի որ աշխարհաքաղաքական իրողությունների փոփոխության հետեւանքով նկատվում է դրա ապաինտեգրում: Ալեն Սիմոնյանը հավելել է, որ Հայաստան-Եվրոպական միություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը նոր հեռանկարներ է բացում ոչ միայն Եվրոպական միության, այլեւ անդամ երկրների, մասնավորապես,  Չեխիայի հետ համագործակցության խորացման համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել 44-օրյա պատերազմին եւ դրա հետեւանքով առաջացած խնդիրներին: Հումանիտար հարցերի կարգավորման վերաբերյալ մտքերի փոխանակման արդյունքում ՀՀ ԱԺ նախագահը դրանց շուտափույթ լուծման համար խնդրել է չեխ գործընկերների աջակցությունը:

On May 19, the RA NA President Alen Simonyan received the delegation of the Standing Senate Commission on Media led by the First Vice President of the Senate of the Czech Republic Jiří Růžička.
The RA NA President highlighted the fact that the Czech colleagues are concerned about the media problems in Armenia today, noting that most of the heads of different wings of the power of our country are from the media field. He also reminded about his former media activities, stressing that the freedom of speech and press are one of the priorities of our country.
The sides expressed satisfaction for the rather active cooperation during the last years between the parliaments of Armenia and the Czech Republic. The RA NA President informed the attendees that he invited the President of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic Markéta Pekarová Adamová to Armenia.
Both sides highly appreciated the cooperation between the Friendship Groups functioning in the National Assembly of Armenia and in the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic.
Taking into consideration the fact that at the second half of the current year the Czech Republic will assume the presidency in the Council of the European Union, Alen Simonyan noted that Armenia expects the political support of the Czech Republic in launching the dialogue on the visa liberalisation. He considered important the activation the Eastern Partnership Programme within the framework of the presidency of the Czech side, as because of the change of geopolitical realities its de-integration is noticed. Alen Simonyan added that the Armenia-European Union Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement opens new perspectives for deepening cooperation not only with the European Union, but also the member countries, particularly the Czech Republic.
At the meeting the 44-day war and the problems caused because of it was touched upon. As a result of exchange of ideas on the settlement of the humanitarian issues, the RA NA President asked the Czech colleagues’ support for their quick solution.