ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գեւորգյանը ԵԽԽՎ երեխաների հարցերի ենթահանձնաժողովի նիստում մայիսի 18-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով.
«Հարգելի՛ գործընկերներ, կցանկանայի խոսել այն փաստի մասին, որ Եվրոպայի խորհրդի տարածքում կան տեղեր, որտեղ երեխաների իրավունքները, նրանց խնդիրներն ու դժվարությունները դուրս են մեր ուշադրությունից: Դրանք չկարգավորված հակամարտություններն են:
Այս առումով մենք պետք է խոսենք ոչ այնքան այն մասին, թե ինչպես աշխատել եւ ճիշտ շփվել երեխաների հետ, այլ՝ ինչպես գտնել ուղիներ եւ մեխանիզմներ, որպեսզի հակամարտության գոտիներում գտնվող երեխաները հասանելի լինեն միջազգային կազմակերպությունների համար:
Վեհաժողովի վերջին նստաշրջանի ժամանակ Մարդու իրավունքների հանձնակատարը հայտարարեց, որ չի կարողանում այցելել Լեռնային Ղարաբաղ եւ տեղում ծանոթանալ իրավիճակին: Ադրբեջանի իշխանությունները դեմ են նման այցին: Ինչու՞: Որովհետեւ նա կարող է տեսնել, թե ինչպես են Ադրբեջանի իշխանությունները վախի եւ ապագայի անորոշության մթնոլորտ ստեղծում հատկապես երիտասարդ սերնդի համար:
Գտնվելով Լեռնային Ղարաբաղում՝ մեր կազմակերպության ներկայացուցիչները կարող են հարցնել այդ հանրապետության երիտասարդներին՝ պատկերացնո՞ւմ են այն որպես Ադրբեջանի մաս, որը փորձում է ոչնչացնել իրենց հայրենիքը: Նրանք կստանան այն հարցի պատասխանը, թե հնարավո՞ր է արդյոք ապրել մի պետության կազմում, որը վերջերս Լեռնային Ղարաբաղը զրկեց գազամատակարարումից եւ բնակչությանը կանգնեցրեց ծայրահեղ հումանիտար աղետի առջեւ:
Ավելի քան երեսուն տարի սովորական եվրոպացի երեխաներ են ապրում անկախ Լեռնային Ղարաբաղում: Միայն մեկ տարբերություն կա՝ նրանց մեջ հայրենասիրության եւ արդարության զգացումն ավելի սուր է: Ի տարբերություն Եվրոպայի իրենց հասակակիցներից շատերի՝ նրանք գիտեն, թե ինչ են պատերազմն ու խաղաղությունը, գլոբալացման դարաշրջանում նրանք հստակ հասկանում եւ գիտակցում են, թե ինչ է անկախությունը, ինչպես է այն ձեռք բերվում եւ պահպանվում: Նրանք հազվադեպ սերունդ են ժամանակակից Եվրոպայի համար. նրանք անկախության սերունդն են:
Ուստի խաղաղության հայեցակարգը, որն այլընտրանք չունի ամբողջ տարածաշրջանի համար, պետք է Ղարաբաղի երեխաներին ընձեռի սեփական երկրում ազատ ու ապահով ապրելու եւ ապագայի հանդեպ վստահ լինելու հնարավորություն: Ցանկացած այլ լուծում իրական խաղաղություն եւ կայունություն չի բերի ամբողջ Հարավային Կովկասում:
Առաջարկում եմ մտածել, թե ինչպես կարող է ղարաբաղցի տղաների եւ աղջիկների ձայնը լսելի դառնալ մեզ համար, եւ թե ինչպես կարող են նրանք ներգրավվել համաեվրոպական երկխոսության գործընթացներում՝ պաշտպանելու համար իրենց իրավունքներն ու ազատությունները»:

А.Геворкян: “Концепция мира должна позволить детям Нагорного Карабаха безопасно жить в собственной стране”
18 мая член делегации НС РА в ПАСЕ, депутат фракции "Армения" А.Геворкян на заседании подкомиссии ПАСЕ по вопросам детей выступил с заявлением:
“Уважаемые коллеги, я хотел бы сказать, что на пространстве Совета Европы есть места, где права детей, их проблемы и  сложности оказались вне нашего внимания. Это неурегулированные конфликты.
В этой связи нужно говорить не столько о том, как правильно работать и общаться с детьми, сколько о том, как найти пути и механизмы, чтобы сделать детей в зонах конфликтов доступными для международных организаций.
На последней сессии Ассамблеи Уполномоченный по правам человека заявил, что не может посетить Нагорный Карабах и ознакомиться с ситуацией на месте. Азербайджанские власти против такого визита. Почему? Потому что он может увидеть, как власти Азербайджана создают атмосферу страха и неуверенности в завтрашнем дне особенно для молодого поколения.
Находясь в Нагорном Карабахе, представители нашей организации могут спросить у молодежи этой республики, представляют ли они ее частью Азербайджана, пытающегося уничтожить их родину. Они получат ответ на вопрос, можно ли жить в государстве, которое недавно прекратило подачу газа в Нагорный Карабах и поставило население на грань крайней гуманитарной катастрофы.
Уже более тридцати лет в независимом Нагорном Карабахе живут обычные европейские дети. Отличие только в одном – у них обостренное чувство патриотизма и справедливости. В отличие от многих своих европейских сверстников, они знают, что такое война и мир, в эпоху глобализации четко понимают и осознают, что такое независимость, как она достигается и защищается. Это редкое поколение для современной Европы, они – поколение независимости.
Поэтому безальтернативная для всего региона концепция мира должна дать детям Карабаха возможность свободно и безопасно жить в собственной стране и быть уверенными в грядущем. Любое иное решение не принесет реального мира и стабильности на Южный Кавказ.
Предлагаю подумать о том, как голоса карабахских мальчиков и девочек могут быть услышаны нами, и как они могут быть вовлечены в процессы общеевропейского диалога для защиты своих прав и свобод”.