ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գեւորգյանը ԵԽԽՎ երեխաների հարցերի ենթահանձնաժողովի նիստում մայիսի 18-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով.
«Հարգելի՛ գործընկերներ, կցանկանայի խոսել այն փաստի մասին, որ Եվրոպայի խորհրդի տարածքում կան տեղեր, որտեղ երեխաների իրավունքները, նրանց խնդիրներն ու դժվարությունները դուրս են մեր ուշադրությունից: Դրանք չկարգավորված հակամարտություններն են:
Այս առումով մենք պետք է խոսենք ոչ այնքան այն մասին, թե ինչպես աշխատել եւ ճիշտ շփվել երեխաների հետ, այլ՝ ինչպես գտնել ուղիներ եւ մեխանիզմներ, որպեսզի հակամարտության գոտիներում գտնվող երեխաները հասանելի լինեն միջազգային կազմակերպությունների համար:
Վեհաժողովի վերջին նստաշրջանի ժամանակ Մարդու իրավունքների հանձնակատարը հայտարարեց, որ չի կարողանում այցելել Լեռնային Ղարաբաղ եւ տեղում ծանոթանալ իրավիճակին: Ադրբեջանի իշխանությունները դեմ են նման այցին: Ինչու՞: Որովհետեւ նա կարող է տեսնել, թե ինչպես են Ադրբեջանի իշխանությունները վախի եւ ապագայի անորոշության մթնոլորտ ստեղծում հատկապես երիտասարդ սերնդի համար:
Գտնվելով Լեռնային Ղարաբաղում՝ մեր կազմակերպության ներկայացուցիչները կարող են հարցնել այդ հանրապետության երիտասարդներին՝ պատկերացնո՞ւմ են այն որպես Ադրբեջանի մաս, որը փորձում է ոչնչացնել իրենց հայրենիքը: Նրանք կստանան այն հարցի պատասխանը, թե հնարավո՞ր է արդյոք ապրել մի պետության կազմում, որը վերջերս Լեռնային Ղարաբաղը զրկեց գազամատակարարումից եւ բնակչությանը կանգնեցրեց ծայրահեղ հումանիտար աղետի առջեւ:
Ավելի քան երեսուն տարի սովորական եվրոպացի երեխաներ են ապրում անկախ Լեռնային Ղարաբաղում: Միայն մեկ տարբերություն կա՝ նրանց մեջ հայրենասիրության եւ արդարության զգացումն ավելի սուր է: Ի տարբերություն Եվրոպայի իրենց հասակակիցներից շատերի՝ նրանք գիտեն, թե ինչ են պատերազմն ու խաղաղությունը, գլոբալացման դարաշրջանում նրանք հստակ հասկանում եւ գիտակցում են, թե ինչ է անկախությունը, ինչպես է այն ձեռք բերվում եւ պահպանվում: Նրանք հազվադեպ սերունդ են ժամանակակից Եվրոպայի համար. նրանք անկախության սերունդն են:
Ուստի խաղաղության հայեցակարգը, որն այլընտրանք չունի ամբողջ տարածաշրջանի համար, պետք է Ղարաբաղի երեխաներին ընձեռի սեփական երկրում ազատ ու ապահով ապրելու եւ ապագայի հանդեպ վստահ լինելու հնարավորություն: Ցանկացած այլ լուծում իրական խաղաղություն եւ կայունություն չի բերի ամբողջ Հարավային Կովկասում:
Առաջարկում եմ մտածել, թե ինչպես կարող է ղարաբաղցի տղաների եւ աղջիկների ձայնը լսելի դառնալ մեզ համար, եւ թե ինչպես կարող են նրանք ներգրավվել համաեվրոպական երկխոսության գործընթացներում՝ պաշտպանելու համար իրենց իրավունքներն ու ազատությունները»:

On May 18, at the meeting of the PACE Sub-Committee on Children the Member of the RA NA delegation to PACE, the deputy of the Armenia Faction Armen Gevorgyan made a statement, noting:
I would like to talk about the fact that there are places in the Council of Europe space where the rights of children, their problems and difficulties fall out of our attention. These are areas of unresolved conflicts.
In this regard, we have to talk not so much about how to work and communicate with children correctly, but about how to find ways and mechanisms for international organizations to have access to children in conflict zones.
During the last session of the Assembly, the Commissioner for Human Rights stated that she is not able to visit Nagorno-Karabakh and get to know the situation on the ground. The Azerbaijani authorities are against such a visit. Why? Because she can see how the Azerbaijani authorities create an atmosphere of fear and uncertainty about the future, especially for the young generation.
Once in Nagorno-Karabakh, representatives of our organization could ask the youth of this republic whether they imagine it as part of Azerbaijan, which is trying to destroy their homeland. They will get an answer to the question of whether it is possible to live as part of a state that recently deprived Nagorno-Karabakh of gas supply and put the population in a situation of extreme humanitarian catastrophe.
More than thirty years, ordinary European children have been living in independent Nagorno-Karabakh. With only one difference - they have a deep er sense of the Motherland and justice. Unlike many of their peers in Europe, they know what war and peace are, in the era of globalization they clearly understand and realize what independence is, how it is obtained and maintained. They are a rare phenomenon for modern Europe - they are the generation of independence.
Therefore, the concept of peace, which has no alternative for the entire region, should provide for the children of Karabakh , the opportunity to live freely and safe in their own country and be confident in the future. Any other solution will not bring real peace and stability to the entire South Caucasus.
I propose to think about how Karabakh boys and girls can be heard by us and involved in the processes of a pan-European dialogue to protect their rights and freedoms.