Կառավարությունը նախատեսում է համայնքների զարգացման ծրագրերը դարձնել առավել հասցեական
Համայնքների զարգացման ծրագրերն առավել իրատեսական եւ առարկայական դարձնելու նպատակով Կառարավությունն փոփոխություններ է առաջարկում «ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» եւ «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքներում:
Նախաձեռնությունն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 18-ի նիստում:
Օրենսդրական փաթեթի ընդունումը թույլ կտա համայնքներին տարեկան բյուջեի նախագծի կազմման ժամանակ առաջնորդվել արդեն իսկ կազմված ՄԺԾԾ-ով` առաջիկա տարվա համար հաստատված հաշվարկներով եւ հիմնավորումներով:
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանի խոսքով` նախկինում համայնքներն ունեցել են փոքրաթիվ բնակչություն` փոքր բյուջեով, ինչը նպատակահարմար չէր դարձնում այդ համայնքների համար միջնաժամկետ ծախսային ծրագրեր ունենալը:
Ըստ զեկուցողի` այժմ խոշորացված համայնքներն ունեն հարաբերականորեն մեծ բյուջեներ եւ ծրագրային պլանավորում: Կառավարությունը նախատեսում է, որ մյուս տարվանից համայնքները կունենան 2023-2025 թթ. համար միջնաժամկետ ծախսային ծրագրեր:
Հանձնաժողովում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել եւ ընդունվել են նաեւ «ՀՀ ընդերքի մասին» օրենսգրում Կառավարության առաջարկած փոփոխությունները: Կարգավորումները մանրամասնել է Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը:  Շրջակա միջավայրի նախարարությանը կվերապահվի լիազորություն` բնապահպանական աղետների ժամանակ հաստատելու շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման դրույթների կիրարկման ուղեցույցները:
Նախագիծը  լիագումար նիստերի դահլիճում կքննարկվի 24-ժամյա ռեժիմով:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացության են արժանացել Կառավարության հեղինակած ««Ընկերությունների կողմից վճարվող բնապահպանական հարկի նպատակային օգտագործման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ «ՀՀ անտառային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերը:
Հետաձգվել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանի հեղինակած «ՀՀ սահմանային գոտու բնակավայրերի բնակիչներին տրամադրվող արտոնությունների եւ օժանդակության մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը հեղինակի բացակայության պատճառով հետաձգվել է մինչեւ երկու ամիս ժամկետով:

Правительство намечает более адресные программы развития общин
Для обеспечения более реалистичных и содержательных программ развития общин правительство предлагает поправки в законы “О бюджетной системе РА”, “О местном самоуправлении”, “О местном самоуправлении в городе Ереване”.
18 мая инициатива рассмотрена в первом чтении на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды.
Принятие законодательного пакета позволит общинам при составлении проекта годового бюджета ориентироваться на уже разработанную среднесрочную расходную программу (ССРП), с   утвержденными расчетами и обоснованиями на предстоящий год.
По словам заместителя министра территориального управления и инфраструктур В.Тертеряна, в прошлом общины были с малочисленным населением, с небольшим бюджетом, что делало нецелесообразным наличие ССРП для этих общин.
Докладчик отметил, что укрупненные общины ныне имеют относительно большие бюджеты и программное планирование. Правительство намечает со следующего года наличие у общин ССРП на 2023-2025 гг.
Предложенные правительством поправки в Кодекс РА о недрах также обсуждены в комиссии и приняты в первом чтении. Положения подробно представила заместитель министра окружающей среды Г.Габриелян. В компетенции Министерства окружающей среды будет утверждение принципов применения положений об оценке воздействия на окружающую среду в случае экологических катастроф.
Проект будет обсуждаться в 24-часовом режиме в зале пленарных заседаний.
Рассмотрены и одобрены во втором чтении подготовленные правительством проекты о внесении изменений в закон “О целевом использовании природохранительного налога, уплачиваемого обществами" и в Лесной кодекс РА.
Обсуждение законопроекта "О предоставляемых льготах и ​​помощи жителям населенных пунктов приграничной зоны РА", предложенного депутатом фракции "Армения" В.Акопяна, отложено на срок до двух месяцев в связи с отсутствием автора.