ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանի եւ Միքայել Թումասյանի  հեղինակած ««Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով սահմանվում է, որ այն դեպքերում, երբ հնարավոր չէ վարչական վարույթի մասնակցին ծանուցել առձեռն կամ պատվիրված նամակով` հետադարձ ծանուցմամբ, ի վերջո, հնարավորություն լինի ծանուցումը տեղադրել Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում:
Նախագծի ընդունման արդյունքում կկարգավորվի վարչական մարմինների կողմից վարչական վարույթի մասնակիցների ծանուցումների հարցը: Այդ նպատակով սահմանվում է դրույթ, համաձայն որի՝ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց սահմանված կարգով ծանուցելու հետ միաժամանակ ծանուցումը նախատեսվում է տեղադրել նաեւ Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում, որտեղ ծանուցումը տեղադրելու օրվան հաջորդող օրացույցային հինգերորդ օրն անձը կհամարվի պատշաճ ծանուցված: «Այս նախագծով փորձում ենք լուծել խնդիրները եւ թույլ չտալ, որպեսզի ապօրինությունը, անօրինականությունը հաղթեն, թույլ չտալ քաղաքացիներին չկատարել պետության ու հասարակության առջեւ ունեցած պարտավորությունները»,- ասել է Գեւորգ Պապոյանը՝ անդրադառնալով այն քաղաքացիների վարքագծին, ովքեր փորձում են օգտվել օրենքի բացերից եւ չծանուցվել:
Նախագծի ընդունմամբ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի բյուջեում ծախսերի նվազեցում է նախատեսվում: Մասնավորապես, կնվազի ծանուցումների եւ օգտագործվող գրասենյակային պիտույքների համար նախատեսված գումարը:
Գեւորգ Պապոյանը հայտնել է, որ Կառավարությունն իրավական տեխնիկային վերաբերող մի շարք առաջարկներ է ներկայացրել, որոնք ընդունվել են:
Կառավարության դրական կարծիքը ներկայացրել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը:
Հարակից զեկուցող Արթուր Դավթյանը կարեւորել է նախագիծը՝ գործընկերներին հորդորելով կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը:

Проектом о внесении изменений и дополнений в закон “Об основах администрирования и административном производстве”, предложенным депутатами фракции НС “Гражданский договор” Г.Папояном и М.Тумасяном, предусмотрено, что в случаях, когда невозможно уведомить участника административного производства лично или заказным письмом с обратным уведомлением, можно будет размещать уведомление на официальном интернет-сайте публичных объявлений РА.
Проект регулирует вопрос об уведомлениях участников административного производства административными органами. Для этого устанавливается положение, в соответствии с которым наряду с уведомлением физических и юридических лиц в установленном порядке уведомление намечается также размещать на официальном интернет-сайте публичных объявлений РА, где на пятый календарный день после публикации уведомления лицо будет считаться оповещенным надлежащим образом.   "Этим проектом мы пытаемся решить проблемы и не допустить воцарения беззакония, а также воспрепятствовать невыполнению гражданами своих обязательств перед государством и обществом", - отметил Г.Папоян, имея в виду поведение граждан, пытающихся воспользоваться пробелами закона и не быть уведомленными.
Принятием проекта предусматривается сокращение расходов бюджета государства или органа местного самоуправления. В частности, будет снижены расходы на уведомления и использование канцтоваров.
Г.Папоян сообщил, что правительство представило ряд предложений по правовой технике, которые были приняты.
Положительное мнение правительства представила заместитель министра юстиции Е.Туманянц.
Содокладчик А.Давтян, подчеркнув важность проекта, призвал коллег проголосовать в пользу инициативы.