ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հեղինակած ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է երկարացնել ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը: Գործող իրավակարգավորմամբ քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը մինչեւ 6 ամիս է, որը կարող է մեկ անգամ` հանձնաժողովի առաջարկությամբ եւ Ազգային ժողովի որոշմամբ երկարաձգվել մինչեւ 6 ամսով: Ըստ հեղինակի` այս կարգավորումը խնդրահարույց է: Փորձը ցույց է տվել, որ նախորդ խորհրդարանի գործունեության ընթացքում նշված ժամկետների ոչ բավարար լինելու արդյունքում քննիչ հանձնաժողովները եւս 6 ամսով երկարաձգել են հանձնաժողովի լիազորությունները, ինչը նույնիսկ այդ դեպքում բավարար չի եղել:
Հետեւաբար` նախագծով առաջարկվում է քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը փոփոխել` դարձնելով 1 տարի ժամկետով, որը կարող է մեկ անգամ` հանձնաժողովի առաջարկությամբ եւ Ազգային ժողովի որոշմամբ երկարաձգվել մինչեւ մեկ տարով: Սերգեյ Բագրատյանը պարզաբանել է, որ փոփոխությունը վերաբերելու է ընդունումից հետո ստեղծվող քննիչ հանձնաժողովներին: Քննարկմանն առաջարկվել է հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը դարձնել 1 տարի, որը կարող է երկարաձգվել մինչեւ 6 ամսով, ինչը հեղինակն ընդունել է:
Նշենք, որ խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվում է իրավունքի ուժով` պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդի պահանջով, Ազգային ժողովի իրավասության մեջ մտնող եւ հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին վերաբերող փաստերը պարզելու եւ դրանք Ազգային ժողով ներկայացնելու նպատակով: Հարակից զեկուցող Արփինե Դավոյանը կարեւորել է առաջարկության ընդունումը` նշելով, որ գործող 6 ամիսը բավարար չէ: Նա հորդորել է կողմ քվեարկել նախագծին:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկված նախագիծն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը:
Նախագծի վերաբերյալ Կառավարության եզրակացությունը ներկայացրել է Արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը: Փոխնախարարն առաջարկել է լրամշակել նախագծի հիմնավորումները, նաեւ հստակեցնել անցումային դրույթները:

Проектом о внесении изменений в Конституционный закон “Регламент Национального Собрания”, предложенным депутатом фракции НС “Гражданский договор” С.Багратяном, намечается продлить срок деятельности Следственной комиссии НС (СК). Согласно действующему законодательству, срок полномочий СК составляет до 6 месяцев, который по предложению комиссии и решению НС может быть единожды продлен до 6 месяцев. По мнению автора, это положение проблематично . Опыт показал, что из-за недостаточности указанных сроков в период деятельности предыдущего парламента полномочия СК продлили еще на 6 месяцев, что даже в этом случае оказалось недостаточным.
Проектом предлагается изменить срок полномочий СК на один год, который может быть продлен до одного года единожды по предложению комиссии и решению НС. С.Багратян уточнил, что изменение коснется СК, созданных после принятия проекта. На обсуждении предложено продлить срок комиссии до 1 года, который может быть продлен до 6 месяцев, с чем автор согласился.
Следует отметить, что СК создается в силу закона, по   требованию не менее четверти от общего числа депутатов с целью выяснения фактов, относящихся к вопросам в компетенции НС и представляющих общественный интерес, и для внесения их в парламент. Содокладчик А.Давоян подчеркнула важность принятия предложения, отметив, что нынешних 6 месяцев недостаточно. Она призвала проголосовать в пользу проекта.
Обсужденный в первом чтении законопроект удостоился положительного заключения комиссии.
Заключение правительства по законодательной инициативе представил заместитель министра юстиции РА Г.Минасян. Он предложил доработать обоснования проекта, а также уточнить переходные положения.