ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հեղինակած ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է երկարացնել ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը: Գործող իրավակարգավորմամբ քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը մինչեւ 6 ամիս է, որը կարող է մեկ անգամ` հանձնաժողովի առաջարկությամբ եւ Ազգային ժողովի որոշմամբ երկարաձգվել մինչեւ 6 ամսով: Ըստ հեղինակի` այս կարգավորումը խնդրահարույց է: Փորձը ցույց է տվել, որ նախորդ խորհրդարանի գործունեության ընթացքում նշված ժամկետների ոչ բավարար լինելու արդյունքում քննիչ հանձնաժողովները եւս 6 ամսով երկարաձգել են հանձնաժողովի լիազորությունները, ինչը նույնիսկ այդ դեպքում բավարար չի եղել:
Հետեւաբար` նախագծով առաջարկվում է քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը փոփոխել` դարձնելով 1 տարի ժամկետով, որը կարող է մեկ անգամ` հանձնաժողովի առաջարկությամբ եւ Ազգային ժողովի որոշմամբ երկարաձգվել մինչեւ մեկ տարով: Սերգեյ Բագրատյանը պարզաբանել է, որ փոփոխությունը վերաբերելու է ընդունումից հետո ստեղծվող քննիչ հանձնաժողովներին: Քննարկմանն առաջարկվել է հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը դարձնել 1 տարի, որը կարող է երկարաձգվել մինչեւ 6 ամսով, ինչը հեղինակն ընդունել է:
Նշենք, որ խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվում է իրավունքի ուժով` պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդի պահանջով, Ազգային ժողովի իրավասության մեջ մտնող եւ հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին վերաբերող փաստերը պարզելու եւ դրանք Ազգային ժողով ներկայացնելու նպատակով: Հարակից զեկուցող Արփինե Դավոյանը կարեւորել է առաջարկության ընդունումը` նշելով, որ գործող 6 ամիսը բավարար չէ: Նա հորդորել է կողմ քվեարկել նախագծին:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկված նախագիծն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը:
Նախագծի վերաբերյալ Կառավարության եզրակացությունը ներկայացրել է Արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը: Փոխնախարարն առաջարկել է լրամշակել նախագծի հիմնավորումները, նաեւ հստակեցնել անցումային դրույթները:

The draft law on Making Amendments to the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly authored by the deputy of the NA Civil Contract Faction Sergey Bagratyan proposes to extend the term of the activity of the NA Inquiry Committee. Pursuant to the current legislation, the term of office of the Inquiry Committee is up to 6 months, which can be extended once up to 6 months by the suggestion of the Committee and the decision of the National Assembly. According to the author, this regulation is disputable. Experience has shown that as a result of insufficiency of the mentioned terms, during the activity of the previous parliament, the Inquiry Committees also extended the powers of the Committee up to 6 months, which was not enough even in that case.
Therefore, the draft proposes to amend the term of office of the Inquiry Committee making it 1 year, which can be extended once up to one year by the proposal of the Committee and the decision of the National Assembly. Sergey Bagratyan clarified that the amendment will apply to the Inquiry Committees established after the adoption. During the debate, it was suggested to make the term of office of the Committee 1 year, which can be extended up to 6 months. The author accepted it.
It should be noted that the parliamentary Inquiry Committee is established by force of law, on demand of at least one-fourth of the total number of the deputies in order to find out the facts related to the issues within the competence of the National Assembly and of public interest and to present them to the National Assembly. The co-rapporteur Arpine Davoyan stressed the importance of accepting the proposal and noted that the current 6 months is not enough. She urged her colleagues to vote in favor.
The Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan presented the conclusion of the Government on the draft law. The Deputy Minister proposed to review the justifications of the draft, as well as to clarify the transitional provisions.
On May 17, the draft was debated at the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.