Վահան Նարիբեկյանը մասնակցել է Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ցանցի հերթական աշխատանքային հանդիպմանը
ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը մայիսի 10-ին մասնակցել է Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ցանցի հերթական աշխատանքային հանդիպմանը, որն անցկացվել է հեռավար: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերել են Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների համագործակցության հեռանկարներին եւ գործընկերային հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ Վրաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Քեթեւան Կվինիկաձեն, Մոլդովայի Հանրապետության խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Թամարա Գեորգիտան, Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի աշխատակազմի ղեկավար Վյաչեսլավ Շտուչնին, ինչպես նաեւ խորհրդարանների այլ եւ Գերմանական միջազգային համագործակցության ծրագրի (GIZ) տարածաշրջանի երկրների ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում Վահան Նարիբեկյանը ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի կողմից իրականացվող աշխատանքները, ինչպես նաեւ աշխատակազմի սահմանած առաջնահերթությունները, մարտահրավերները եւ կարեւորել աշխատակազմերի կարողությունների շարունակական զարգացման ծրագրերն ու փորձի փոխանակումը, մասնավորապես, տեղեկատվական-վերլուծական հմտությունների զարգացման հարցերում:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ Հայաստանի Ազգային ժողովի աշխատակազմը պատրաստ է համագործակցության եւ իր ռեսուրսների շրջանակում կաջակցի անդամ պետությունների միջխորհրդարանական հարաբերությունների առավել խորացմանը եւ զարգացմանը:
Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ցանցը ստեղծվել է 2018 թ. Թբիլիսիի հուշագրով: Ցանցի նպատակն Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերի կարողությունների զարգացումն ու մարդկային ռեսուրսի հզորացումն է: 2019-2020 թթ. Հայաստանի Հանրապետությունը ստանձնել էր Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ցանցի նախագահությունը:

Vahan Naribekyan Participates in Regular Working Meeting of Network of Secretaries General of Parliament of Eastern Partnership Countries
On May 10, The Chief of Staff, Secretary General of the National Assembly of the Republic of Armenia Vahan Naribekyan participated in the regular working meeting of the Network of Secretaries General of Parliament of the Eastern Partnership Countries, which was held remotely. During the meeting, a number of issues were discussed, which were related to the perspectives of cooperation of the Eastern Partnership Countries and the development of partnership relations.
The Secretary General of the Parliament of Georgia Ketevan Kvinikadze, the Secretary General of the Parliament of the Republic of Moldova Tamara Gheorghița, the Chief of Staff of the Verkhovna Rada of Ukraine Vyacheslav Shtuchny, as well as representatives of other parliaments of the region and representatives of the German Corporation for International Cooperation (GIZ) also participated in the meeting.
During the meeting, Vahan Naribekyan presented the work implemented by the RA National Assembly Staff, as well as the priorities and challenges set by the Staff, attached importance to the programs for the consistent development of the capacity of the staffs and the exchange of experience, in particular, in development of information-analytical skills.
The NA Chief of Staff, Secretary General underlined that the Staff of the National Assembly of the Republic of Armenia is ready for cooperation and it will support the further deepening and development of the inter-parliamentary relations of the member states within the framework of its resources.
The Network of Secretaries General of Parliament of the Eastern Partnership Countries was established in 2018 on the basis of the Tbilisi Memorandum. The purpose of the Network is the development of the capacity of the staffs of Parliament of the Eastern Partnership Countries and the strengthening of human resources. The Republic of Armenia was the Chairing Country of the Network of Secretaries General of Parliament of the Eastern Partnership Countries in 2019-2020.