Վահան Նարիբեկյանը մասնակցել է Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ցանցի հերթական աշխատանքային հանդիպմանը
ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը մայիսի 10-ին մասնակցել է Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ցանցի հերթական աշխատանքային հանդիպմանը, որն անցկացվել է հեռավար: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերել են Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների համագործակցության հեռանկարներին եւ գործընկերային հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ Վրաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Քեթեւան Կվինիկաձեն, Մոլդովայի Հանրապետության խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Թամարա Գեորգիտան, Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի աշխատակազմի ղեկավար Վյաչեսլավ Շտուչնին, ինչպես նաեւ խորհրդարանների այլ եւ Գերմանական միջազգային համագործակցության ծրագրի (GIZ) տարածաշրջանի երկրների ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում Վահան Նարիբեկյանը ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի կողմից իրականացվող աշխատանքները, ինչպես նաեւ աշխատակազմի սահմանած առաջնահերթությունները, մարտահրավերները եւ կարեւորել աշխատակազմերի կարողությունների շարունակական զարգացման ծրագրերն ու փորձի փոխանակումը, մասնավորապես, տեղեկատվական-վերլուծական հմտությունների զարգացման հարցերում:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ Հայաստանի Ազգային ժողովի աշխատակազմը պատրաստ է համագործակցության եւ իր ռեսուրսների շրջանակում կաջակցի անդամ պետությունների միջխորհրդարանական հարաբերությունների առավել խորացմանը եւ զարգացմանը:
Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ցանցը ստեղծվել է 2018 թ. Թբիլիսիի հուշագրով: Ցանցի նպատակն Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերի կարողությունների զարգացումն ու մարդկային ռեսուրսի հզորացումն է: 2019-2020 թթ. Հայաստանի Հանրապետությունը ստանձնել էր Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ցանցի նախագահությունը:

В.Нарибекян – на очередной рабочей встрече Сети генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства
10 мая руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА В.Нарибекян принял участие в очередной рабочей дистанционной встрече Сети генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства. Обсужден ряд вопросов, касающихся перспектив сотрудничества между парламентами стран Восточного партнерства и развития партнерских отношений.
Во встрече приняли участие генеральный секретарь парламента Грузии К.Квиникадзе, генеральный секретарь парламента Республики Молдова Т.Георгита, руководитель Аппарата Верховной Рады Украины В.Штучный, представители других парламентов региона, а также Германской программы международного сотрудничества (GIZ).
В.Нарибекян представил работу и приоритеты Аппарата НС, существующие вызовы, подчеркнул важность программы последовательного развития кадрового потенциала и обмена опытом, в частности, в развитии информационно-аналитических навыков.
Руководитель-генеральный секретарь подчеркнул, что структура готова к сотрудничеству и в пределах своих возможностей будет всемерно содействовать углублению и развитию межпарламентских связей государств-членов.
Сеть генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства была создана Тбилисским меморандумом в 2018 г. Цель – развитие потенциала и укрепление человеческого ресурса аппаратов парламентов стран Восточного партнерства. В 2019-2020 гг. в Сети генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства председательствовала Республика Армения.