Աշխատաժողով՝ ուղղված Հայաստանի խորհրդարանի աշխատակազմի կարողությունների ուժեղացմանը
«ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ուժեղացում՝ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վերահսկողության ու կիրարկման հետագա աջակցության համար» ԵՄ Թվինինգ ծրագրի շրջանակում մայիսի 12-ին Հայաստանի խորհրդարանի աշխատակազմի համար կազմակերպվել էր աշխատաժողով՝ «Ներկայացուցչություն, խորհրդարանական դիվանագիտություն եւ հաղորդակցության գործիքներ, առավել թափանցիկ խորհրդարան՝ հանրության եւ երիտասարդության համար» խորագրով:
«Հունաստանի խորհրդարանի գրադարանը. իրազեկումից մինչեւ քաղաքացիների ներգրավվածություն՝ կայուն զարգացման նպատակների իրականացման նպատակով» թեմայով ելույթ է ունեցել Հունաստանի խորհրդարանի գրադարանի ղեկավար Մարիա Կամիլակին:
Բանախոսը ներկայացրել է Հունաստանի խորհրդարանի գրադարանը, նրա կառուցվածքը, անդրադարձել պահվող գրքերին, ցուցանմուշներին եւ փաստաթղթերին: Մարիա Կամիլակիի խոսքով՝ այն ամենը, ինչը գաղտնի չէ, բաց է հանրության համար: Բացի պատգամավորներից եւ աշխատակազմից՝ գրադարանում առկա նյութերից եւ գրքերից կարող են օգտվել նաեւ քաղաքացիները, քանի որ Հունաստանի խորհրդարանը փորձում է կոտրել կարծրատիպերը եւ հասանելի լինել բոլորին՝ ի տարբերություն շատ այլ խորհրդարանների: Նշվել է, որ հունական խորհրդարանի գրադարանում պահվող ամենահին տպագիր գիրքը լույս է տեսել 1476 թ.:
Գրադարանը քաղաքացիների համար կազմակերպում է թեմատիկ շրջայցեր, նրանք կարող են մասնակցել նաեւ կազմակերպվող ցուցահանդեսներին, ծանոթանալ արվեստի գործերին, փաստաթղթերին, օրենսդրությանը եւ այլն: Հունաստանի խորհրդարանի գրադարանն իրականացնում է տարբեր ծրագրեր՝ թիրախավորելով սոցիալական տարբեր խմբերի: Կառույցում գործում են ընթերցանության խմբակներ, կազմակերպվում են սեմինարներ, վեբինարներ եւ այլն, ինչին մասնակցում են նաեւ հազարավոր դպրոցականներ եւ ուսանողներ: Մատուցվում են նաեւ առցանց ծառայություններ: «Այս ամենի նպատակը հանրության հետ կապերի ամրապնդումն է, ներառականությունն ու այն գիտակցության ամրապնդումը, որ խորհրդարանը հանրությանն է»,- ասել է Մարիա Կամիլակին: Գրադարանն ակտիվ է նաեւ սոցիալական հարթակներում, YouTube-ում:
Իտալիայի Պատգամավորների պալատի կրթական ծրագրերը հաջորդիվ ներկայացրել է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի կրթական նախագծերի բաժնի պետ Ջանկառլո Ռոմանելոն:
Դոկտոր Վասիլիոս Սվոլոպուլոսը ներկայացրել է «Խորհրդարանական դիվանագիտությունը եվրոպական ծրագրերում» զեկույցը:
Գեորգիոս Անգելոպուլոսը, ով Հունաստանի խորհրդարանի էլեկտրոնային կառավարման, գրադարանի եւ հրատարակությունների գլխավոր տնօրենն է, հանդես է եկել «Տեղեկատվական հաղորդակցության տեխնոլոգիաներ՝ խորհրդարանի թափանցիկ գործունեության համար. Հունաստանի օրինակը» զեկույցով: Աշխատաժողովի ընթացքում հյուրերը ծանոթացել են Հայաստանի խորհրդարանում գործող գրադարանին, իրականացվող միջոցառումներին:
Մինչ աշխատաժողովի աշխատանքը սկսելը՝ Մարիա Կամիլակին եւ Գեորգիոս Անգելոպուլոսն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ անմար կրակի մոտ ծաղիկներ խոնարհել Սուրբ նահատակների հիշատակին, եղել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, հանդիպել թանգարանի տնօրեն Հարություն Մարությանի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի եւ Հունաստանի խորհրդարանների գրադարանների եւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի միջեւ համագործակցության հեռանկարները:

Workshop Aimed at Strengthening Capacity of Staff of Parliament of Armenia
On May 12, a workshop was organized for the Staff of the Parliament of Armenia entitled “Representation, parliamentary diplomacy and communication tools, a more transparent parliament for the public and the youth” within the framework of the EU Twinning Project “Strengthening the capacity of the National Assembly of Armenia to further support CEPA oversight and implementation.”
Maria Kamilaki, the Head of the Library Department of the Hellenic Parliament , gave a speech on the topic “The library of the Hellenic Parliament: from awareness to the citizen involvement to achieve sustainable development goals”.
The speaker presented the library of the Hellenic Parliament, its structure, referred to the stored books, exhibits and documents. According to Maria Kamilaki, everything that is not secret is open to the public. Not only the deputies and the staff, but also the citizens can use the materials and books in the library, as the Hellenic Parliament tries to break stereotypes and be accessible to everyone, unlike many other parliaments. It was noted that the oldest printed book in the library of the Hellenic Parliament was published in 1476.
The library organizes thematic tours for the citizens, they can also participate in the organized exhibitions, get acquainted with the works of art, documents, legislation, etc. The library of the Hellenic Parliament carries out various projects targeting different social groups. There are reading clubs in the structure. Seminars, webinars, etc. are organized, in which thousands of schoolchildren and students also participate. Online services are also provided. “Strengthening relations with the public, the involvement and also strengthening awareness that the parliament belongs to society are the purposes of all this,” Maria Kamilaki said. The library is also active in social media sites, YouTube.
Then Mr. Giancarlo Romanello, the Head of the Unit for Educational Projects in the Chamber of Deputies, presented the educational projects of the Chamber of Deputies.
Dr. Vasilios Svolopoulos presented the report “Parliamentary diplomacy in the European projects.”
Georgios Angelopoulos, the General Director of the General Directorate for Electronic Governance, Library and Publications of the Hellenic Parliament, gave a speech on the report “Information communication technologies for the transparent activity of the parliament: the example of Greece.” During the workshop, the guests got acquainted with the library of the Parliament of Armenia and the events being implemented.
Before beginning the work of the workshop, Maria Kamilaki and Georgios Angelopoulos visited the Tsitsernakaberd Memorial complex and laid flowers at the Eternal Flame in the memory of the Holy Martyrs. They visited the Armenian Genocide Museum-Institute and met with the Director of the museum Harutyun Marutyan. During the meeting, the perspectives of cooperation between the libraries of the Parliament of Armenia and the Hellenic Parliament and the Armenian Genocide Museum-Institute were discussed.