Աշխատաժողով՝ ուղղված Հայաստանի խորհրդարանի աշխատակազմի կարողությունների ուժեղացմանը
«ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ուժեղացում՝ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վերահսկողության ու կիրարկման հետագա աջակցության համար» ԵՄ Թվինինգ ծրագրի շրջանակում մայիսի 12-ին Հայաստանի խորհրդարանի աշխատակազմի համար կազմակերպվել էր աշխատաժողով՝ «Ներկայացուցչություն, խորհրդարանական դիվանագիտություն եւ հաղորդակցության գործիքներ, առավել թափանցիկ խորհրդարան՝ հանրության եւ երիտասարդության համար» խորագրով:
«Հունաստանի խորհրդարանի գրադարանը. իրազեկումից մինչեւ քաղաքացիների ներգրավվածություն՝ կայուն զարգացման նպատակների իրականացման նպատակով» թեմայով ելույթ է ունեցել Հունաստանի խորհրդարանի գրադարանի ղեկավար Մարիա Կամիլակին:
Բանախոսը ներկայացրել է Հունաստանի խորհրդարանի գրադարանը, նրա կառուցվածքը, անդրադարձել պահվող գրքերին, ցուցանմուշներին եւ փաստաթղթերին: Մարիա Կամիլակիի խոսքով՝ այն ամենը, ինչը գաղտնի չէ, բաց է հանրության համար: Բացի պատգամավորներից եւ աշխատակազմից՝ գրադարանում առկա նյութերից եւ գրքերից կարող են օգտվել նաեւ քաղաքացիները, քանի որ Հունաստանի խորհրդարանը փորձում է կոտրել կարծրատիպերը եւ հասանելի լինել բոլորին՝ ի տարբերություն շատ այլ խորհրդարանների: Նշվել է, որ հունական խորհրդարանի գրադարանում պահվող ամենահին տպագիր գիրքը լույս է տեսել 1476 թ.:
Գրադարանը քաղաքացիների համար կազմակերպում է թեմատիկ շրջայցեր, նրանք կարող են մասնակցել նաեւ կազմակերպվող ցուցահանդեսներին, ծանոթանալ արվեստի գործերին, փաստաթղթերին, օրենսդրությանը եւ այլն: Հունաստանի խորհրդարանի գրադարանն իրականացնում է տարբեր ծրագրեր՝ թիրախավորելով սոցիալական տարբեր խմբերի: Կառույցում գործում են ընթերցանության խմբակներ, կազմակերպվում են սեմինարներ, վեբինարներ եւ այլն, ինչին մասնակցում են նաեւ հազարավոր դպրոցականներ եւ ուսանողներ: Մատուցվում են նաեւ առցանց ծառայություններ: «Այս ամենի նպատակը հանրության հետ կապերի ամրապնդումն է, ներառականությունն ու այն գիտակցության ամրապնդումը, որ խորհրդարանը հանրությանն է»,- ասել է Մարիա Կամիլակին: Գրադարանն ակտիվ է նաեւ սոցիալական հարթակներում, YouTube-ում:
Իտալիայի Պատգամավորների պալատի կրթական ծրագրերը հաջորդիվ ներկայացրել է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի կրթական նախագծերի բաժնի պետ Ջանկառլո Ռոմանելոն:
Դոկտոր Վասիլիոս Սվոլոպուլոսը ներկայացրել է «Խորհրդարանական դիվանագիտությունը եվրոպական ծրագրերում» զեկույցը:
Գեորգիոս Անգելոպուլոսը, ով Հունաստանի խորհրդարանի էլեկտրոնային կառավարման, գրադարանի եւ հրատարակությունների գլխավոր տնօրենն է, հանդես է եկել «Տեղեկատվական հաղորդակցության տեխնոլոգիաներ՝ խորհրդարանի թափանցիկ գործունեության համար. Հունաստանի օրինակը» զեկույցով: Աշխատաժողովի ընթացքում հյուրերը ծանոթացել են Հայաստանի խորհրդարանում գործող գրադարանին, իրականացվող միջոցառումներին:
Մինչ աշխատաժողովի աշխատանքը սկսելը՝ Մարիա Կամիլակին եւ Գեորգիոս Անգելոպուլոսն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ անմար կրակի մոտ ծաղիկներ խոնարհել Սուրբ նահատակների հիշատակին, եղել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, հանդիպել թանգարանի տնօրեն Հարություն Մարությանի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի եւ Հունաստանի խորհրդարանների գրադարանների եւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի միջեւ համագործակցության հեռանկարները:

Семинар по укреплению потенциала аппарата парламента Армении
12 мая в рамках Twinning-программы ЕС “Укрепление потенциала НС РА для содействия дальнейшему надзору и применению Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве” для сотрудников Аппарата НС организован семинар под девизом “Представительство, парламентская дипломатия и инструменты коммуникации для общества и молодежи”.
Руководитель библиотеки греческого парламента Мария Камилаки выступила с докладом “Библиотека парламента Греции: от информирования к вовлечению граждан – для целей устойчивого развития”.
Докладчик представила деятельность библиотеки парламента, ее структуру, рассказала о хранящихся книгах, экспонатах и ​​документах. По ее словам, все, что не является тайной, открыто для общества. Материалами и книгами библиотеки могут пользоваться не только депутаты и сотрудники, но и граждане, поскольку законодательный орган пытается сломать стереотипы, быть доступным для всех, в отличие от многих других парламентов. Г-жа Камилаки сообщила, что хранящаяся в библиотеке парламента самая старая печатная книга вышла в свет в 1476 г.
Библиотека организует для граждан тематические экскурсии, они могут участвовать в организованных выставках, знакомиться с произведениями искусства, документами, законодательством и др. Библиотека парламента реализует различные программы для различных социальных слоев . Работают кружки чтения, семинары, вебинары и т.д., в которых также участвуют тысячи школьников и студентов. Также предоставляются онлайн-услуги. “Цель – укрепление связей с общественностью, инклюзивность и осознание того, что парламент принадлежит обществу”, - подчеркнула руководитель парламентской библиотеки, добавив, что структура также активна в социальных сетях, YouTube.
Образовательные программы Палаты депутатов Италии представил начальник отдела образовательных проектов Джанкарло Романелло.
Доктор Василиос Сволопулос выступил с докладом “Парламентская дипломатия в европейских программах”.
Генеральный директор электронного управления, библиотеки и изданий греческого парламента Георгиос Ангелопулос выступил с докладом “Информационно-коммуникационные технологии для прозрачной парламентской деятельности: пример Греции”. В ходе семинара гости ознакомились с библиотекой НС, реализуемыми ею мероприятиями.
Накануне семинара Мария Камилаки и Георгиос Ангелопулос посетили мемориал в Цицернакаберде,   возложили цветы к Вечному огню в память Св.Мучеников. Они посетили также Музей-институт Геноцида армян, встретились с директором музея А.Марутяном. В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества между библиотеками парламентов Армении и Греции и Музеем-институтом Геноцида армян.