«Ընկերությունների կողմից վճարվող բնապահպանական հարկի նպատակային օգտագործման մասին» օրենքն ընդունվել է 2001թ, եւ ժամանակի թելադրանքով հարկ է առաջացել շարադրել նոր խմբագրմամբ` համապատասխանեցնելով «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքի պահանջներին. ներկայացնելով առաջարկվող փոփոխությունները` մայիսի 3-ի ԱԺ նիստում ասել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը:
Գործող օրենքով կարգավորվում են, մասնավորապես, շրջակա միջավայրի վրա առավել վնասակար ազդեցություն ունեցող ընկերությունների կողմից վճարվող բնապահպանական հարկից ազդակիր համայնքներին տրամադրվող մասհանումների հետ կապված իրավահարաբերությունները:
Անհրաժեշտություն է առաջացել հստակ սահմանել բնապահպանական հիմնախնդիրների լուծմանը եւ շրջակա միջավայրի պահպանությանն ուղղված ծրագրերում ներառված բնապահպանական եւ առողջապահական միջոցառումների առավելագույն հնարավոր հստակ ցանկ: Ըստ հիմնական զեկուցողի` այն հնարավորություն կտա համայնքներին սահմանափակ միջոցներով մշակելու եւ իրականացնելու առավել նպատակային եւ հասցեական ծրագրեր:

Закон “О целевом использовании природоохранительного налога, уплачиваемого обществами” принят в 2001 г. и в силу необходимости его пришлось изложить в новой редакции, согласно требованиям закона “О нормативных правовых актах”.
3 мая на заседании НС об этом заявил министр окружающей среды РА А.Симидян, представляя предлагаемые поправки.
По словам основного докладчика, возникла необходимость четко определить максимально возможный реестр природоохранных и здравоохранительных мероприятий, включаемых в соответствующие планы. По Симидяну, это позволит общинам разрабатывать и реализовывать более целенаправленные и адресные программы с ограниченными ресурсами.