Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու նպատակով Հայաստան է ժամանել պատվիրակություն նաեւ Իրաքի քրդական ինքնավարությունից` Հեմըն Մամրաշի ղեկավարությամբ: Պատվիրակության կազմում էին ներկայացուցիչներ Դեմոկրատական կուսակցությունից, ինչպես նաեւ ցեղասպանության հարցերով զբաղվող մի շարք մարդասիրական հասարակական կազմակերպություններից:
Ապրիլի 25-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Ռուստամ Բաքոյանը եւ Ալխաս Ղազարյանը, հանդիպելով պատվիրակության անդամների հետ, շնորհակալություն են հայտնել նման կարեւոր օրը հայ ժողովրդի կողքին լինելու համար:
Հեմըն Մամրաշը շնորհակալություն է հայտնել պատգամավորներին ջերմ ընդունելության համար: Դատապարտելով աշխարհում բռնություններն ու ցեղասպանությունները` պատվիրակության անդամները նշել են, որ իրենք ճանաչել են Սինջարի ցեղասպանությունը: Նրանք Ռուստամ Բաքոյանին հրավիրել են Իրաքի քրդական ինքնավարություն` ծանոթանալու քրդերի ցեղասպանությունը հավաստող հավաքագրված փաստաթղթերին: Առաջարկվել է Հայաստանի խորհրդարանում բարձրացնել քուրդ ժողովրդի ցեղասպանության հարցը:

Делегация Курдской автономии Ирака во главе с Хемном Мамрашем прибыла в РА для почтения памяти жертв Геноцида армян. В ее составе представители Демократической партии, а также ряда гуманитарных общественных организаций, занимающихся проблемами геноцида.
25 апреля депутаты фракции НС "Гражданский договор" Р.Бакоян и А.Казарян, встретившись с членами делегации, поблагодарили их за проявление уважения и солидарности с армянским народом в столь важный день.
Хемн Мамраш выразил признательность парламентариям за теплый прием. Осуждая насилия и геноциды в мире, члены делегации отметили признание ими Синджарского геноцида. Они пригласили Р.Бакояна в Курдскую автономию Ирака для ознакомления с собранными документами, подтверждающими преступление против курдов. Предложено поднять вопрос о геноциде курдского народа в парламенте Армении.