ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ապրիլի 25-ին ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի Սիրիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Լյուսի Իսկանյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ հայ ժողովուրդն ամենաջերմ զգացումներն է տածում  Սիրիայի նկատմամբ, որի հետ մեզ կապում են պատմամշակութային ընդհանրություններն ու դարավոր ջերմ բարեկամությունը: Հակոբ Արշակյանի խոսքով՝ հայ ժողովրդի պատմության մեջ Սիրիան ճակատագրական նշանակություն է ունեցել. Սիրիայի բարեկամ ժողովուրդն օգնության ձեռք է մեկնել Ցեղասպանությունից մազապուրծ հարյուր հազարավոր հայորդիների:
Անդրադառնալով Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական տանդեմի սանձազերծած պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին՝ ԱԺ փոխնախագահը շեշտել է, որ Ադրբեջանը Թուրքիայի միջոցով պատերազմում ներգրավել էր վարձկաններ Սիրիայից եւ տարածաշրջանի այլ պետություններից:
«Թեեւ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից անցել է տեւական ժամանակ, սակայն իրավիճակը շարունակում է փխրուն մնալ: Ադրբեջանը շարունակում է սադրիչ գործողությունները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ վտանգելով տարածաշրջանի կայունությունը եւ խաղաղությունը»,-փաստել է Հակոբ Արշակյանը եւ հավելել, որ Հայաստանը շարունակում է ջանքերը տարածաշրջանում տեւական խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ:
Այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Սիրիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Հակոբ Արշակյանը փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման համատեքստում ընդգծել է միջխորհրդարանական փոխգործակցության դերը, պատգամավորական բարեկամության խմբերի գործունեությունը: Այս հարցում ԱԺ փոխնախագահը շեշտել է նաեւ սիրիահայ համայնքի դերակատարությունը եւ հավելել, որ մեր երկիրը բարձր է գնահատում Սիրիայի իշխանությունների ու ժողովրդի եղբայրական վերաբերմունքը սիրիահայության հանդեպ:
Լյուսի Իսկանյանը եւս կարեւորել է երկկողմ հարաբերությունների խորացումը եւ Հակոբ Արշակյանին ու հայ օրենսդիրներին է փոխանցել Սիրիայի խորհրդարանի նախագահի ջերմ ողջույնները եւ համագործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամությունը:
Խոսելով տարածաշրջանային իրավիճակի մասին՝ բարեկամության խմբի ղեկավարը նշել է, որ Սիրիան եւս զգացել է ահաբեկիչների իրականացրած գործողությունների հետեւանքները: Նա կարեւորել է երկու երկրների միջեւ ստորագրված համաձայնագրերի իրականացումը, ինչը դանդաղել էր սիրիական ճգնաժամի հետեւանքով:
ԱԺ Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը եւ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը եւս խոսել են երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման կարեւորությունից, փաստել հայ համայնքի գործուն աջակցությունն այդ հարցում: Ընդգծվել է, որ սիրիահայ համայնքը լիարժեք ներգրավված է երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում:
Կողմերը կարեւորել են տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության եւ կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերը:

25 апреля вице-спикер НС А.Аршакян принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Сирия-Армения Народного собрания Сирийской Арабской Республики (САР) Л.Исканян.
Приветствуя гостей, вице-спикер НС отметил, что армянский народ испытывает самые теплые чувства к Сирии, с которой нас связывают историко-культурные общности и многовековая дружба. По словам А.Аршакяна, Сирия сыграла решающую роль в истории армянского народа. Дружественный сирийский народ протянул руку помощи сотням тысяч армян, спасшихся от Геноцида.
Касаясь ситуации, сложившейся после войны, развязанной азербайджано-турецким тандемом против Арцаха, вице-спикер НС подчеркнул, что Азербайджан через Турцию привлек к войне наемников из Сирии и других стран.
“Хотя прошло много времени с момента подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., ситуация остается нестабильной. Азербайджан продолжает провокационные действия против суверенной территории РА, ставящие под угрозу стабильность и мир в регионе”, - подчеркнул А.Аршакян, добавив, что Армения продолжает свои усилия по установлению прочного мира в регионе.
В этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Сирией. А.Аршакян в контексте укрепления взаимовыгодного сотрудничества подчеркнул роль межпарламентского сотрудничества, деятельность парламентских групп дружбы. Вице-спикер НС также выделил роль армянской общины Сирии в этом вопросе, добавив, что РА высоко ценит братское отношение властей и народа Сирии к местным армянам.
Л.Исканян также отметила углубление двусторонних отношений и передала А.Аршакяну и законодателям Армении теплые приветствия спикера сирийского парламента и готовность к расширению сотрудничества.
Коснувшись ситуации в регионе, глава группы дружбы отметила, что последствия терактов ощутила и Сирия. Она подчеркнул важность реализации подписанных между двумя странами договоренностей, которые затормозились из-за сирийского кризиса.
Член группы дружбы НС Армения-Сирия, депутат фракции "Гражданский договор" Р.Бакоян и депутат фракции А.Казарян также говорили о важности расширения двусторонних отношений, констатировали активную поддержку армянской общины в этом вопросе. Особо выделено, что армянская община Сирии всемерно вовлечена в общественно-политическую жизнь страны.