ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է նախորդ պաշտպանի գործունեության տարեկան հաղորդումը
2020թ. ադրբեջանական լայնածավալ հարձակումները եւ ադրբեջանական զինված ուժերի ապօրինի ներկայությունը Հայաստանի գյուղերի հարեւանությամբ սկզբունքորեն փոխել են Պաշտպանի գործունեության առանձնահատկություններն ու ուղղությունները: Այս մասին տեղեկացրել է ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանը 2021թ. ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության տարեկան հաղորդումը ներկայացնելու ժամանակ:
Զեկույցը քննարկվել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 19-ի արտահերթ նիստում: Գրեթե 2000 էջից կազմված ծավալուն փաստաթղթում ներկայացվում են կոնկրետ խնդիրները, առաջարկվում լուծման տարբերակներ:
«Հաշվետու տարում արմատական աշխատանքներ են տարվել հետպատերազմական փուլում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված խախտումների եւ դրանց հետեւանքով ՀՀ սահմանամերձ բնակավայրերում մարդու իրավունքների ոտնահարումների վերաբերյալ: Այդ նպատակով Պաշտպանի գլխավորությամբ պարբերական այցեր են իրականացվել սահմանամերձ բնակավայրեր, տեղում մանրամասն ուսումնասիրվել են տեղի բնակիչների կենսաապահովման պայմանները, առանձին իրավունքների ապահովման հետ կապված հարցերը: Այցերի արդյունքում մշակվել եւ իրավասու պետական մարմիններին, միջազգային կազմակերպություններին են ներկայացվել ամփոփ տեղեկություններ՝ արձանագրված մարդու իրավունքների ոտնահարումների վերաբերյալ»,- նշել է Հայաստանի օմբուդսմենը:
Քրիստիննե Գրիգորյանի խոսքով՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքի արդյունավետության գրավականն են նաեւ օրենսդրական այն երաշխիքները, որոնք ապահովում են ինստիտուցիոնալ անկախության անհրաժեշտ մակարդակ: Սակայն, ըստ նրա, գործնականում արձանագրվել են դեպքեր, որոնք պարունակել են Պաշտպանի գործունեության ինստիտուցիոնալ խոչընդոտների իրական վտանգներ: Դրանցից մեկը վերաբերել է հաստատության ֆինանսական անկախության երաշխիքի վերացմանը: «Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությանը խոչընդոտող մեկ այլ արատավոր երեւույթ էր Պաշտպանի հասցեին իր գործունեության իրականացման կապակցությամբ գլխավորապես կեղծ էջերից կամ օգտահաշիվներից կազմակերպվածության բարձր աստիճանի ատելության ու վիրավորանքի, ինչպես նաեւ ակնհայտ կեղծ կամ սխալ տեղեկությունների տարածումը»,-ընդգծել է նա:
2021թ. Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից ՀՀ սահմանադրական դատարան է հասցեագրվել 11 դիմում: Դիմումներում բարձրացվել են մի շարք դրույթների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը:
ԱՄՆ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի կողմից 2022թ. հունվարի 31-ին հրապարակված սոցիալական հարցման արդյունքներով՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունից գոհ է հարցմանը մասնակցած քաղաքացիների 68 տոկոսը, շատ գոհ` 35 տոկոսը, որոշ չափով գոհ՝ 33 տոկոսը: Հարցումն իրականացվել է 1512 քաղաքացիների շրջանում, ընդգրկել է 2021թ. նոյեմբերի 22-ից դեկտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածը:
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտն անցկացրել է նաեւ Հայաստանի բնակիչների կարծիքի ուսումնասիրություն այն մասին, թե որ հաստատություններն են համարվում առավել վստահելի՝ արտաքին քաղաքականության մասին տեղեկատվություն ստանալու տեսանկյունից: Քաղաքացիներն այս հարցում եւս ամենաշատը (առավելագույն 30 տոկոսից՝ 25 տոկոս) վստահել են Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանին:
Զեկուցողի խոսքով՝ 2021թ. ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրված բողոքների ընդհանուր ուսումնասիրությունը վկայում է, որ շարունակում են արդիական մնալ արտոնյալ պայմաններով կենսաթոշակի իրավունքի իրացման հետ կապված, պետական պատվերներին առնչվող խնդիրները:
Հաղորդման մեջ ներկայացված են նաեւ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում ընտրություններին մասնակցող բոլոր քաղաքական ուժերի կողմից քաղաքական պայքարում հնչեցրած ատելության խոսքն ու սպառնալիքները:
Տեղեկատվության ազատության ոլորտում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի 2021թ. մշտադիտարկումը վկայում է, որ սոցիալական մեդիայում շարունակվում են վիրավորանքներն ու ատելության խոսքը, տարբեր հարցերում փոխադարձ մեղադրանքները՝ առողջ կամ մասնագիտական քննարկումների գրեթե լիակատար բացակայության պայմաններում: Այդպիսի գրառումները խիստ վտանգավոր չափերի են հասել՝ հատկապես հաշվի առնելով պատերազմին հաջորդած ճգնաժամային իրավիճակները, էմոցիոնալ լարվածությունը:
Նշենք, որ Քրիստիննե Գրիգորյանը Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնը ստանձնել է 2022թ. փետրվարի 25-ին, իսկ ներկայացված զեկույցը մեծամասամբ վերաբերում է նախորդ պաշտպանի՝ Արման Թաթոյանի գործունեությանը: Զեկույցը հրապարակվել էր նախորդ պաշտպանի պաշտոնավարման օրոք:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հետաքրքրվել է՝ զեկույցը ներկայացնելիս արդյո՞ք չի եղել շահերի բախում՝ հաշվի առնելով, որ Քրիստիննե Գրիգորյանը նախկինում քաղաքական պաշտոն է զբաղեցրել: Օմբուդսմենը, պատասխանելով հարցին, նշել է, որ ինքը պաշտոնատար անձ է եւ առաջնորդվում է Սահմանադրությամբ եւ օրենքով, եւ շահերի բախման խոսք լինել չի կարող:

В 2020 г. широкомасштабные нападения азербайджанцев и незаконное присутствие азербайджанских вооруженных сил близ армянских сел кардинально изменили особенности и направления деятельности Защитника прав человека (ЗПЧ). Об этом в 2021 г. проинформировала омбудсмен К.Григорян, представляя годовое сообщение о деятельности ЗПЧ РА.
19 апреля доклад обсужден на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам. Объемный документ почти из 2000 страниц представляет конкретные проблемы, предлагает решения.
“В отчетном году была проведена радикальная работа над нарушениями, совершенными азербайджанскими вооруженными силами в послевоенный период, и вследствие них попранием прав человека в приграничных районах Республики Армения. С этой целью во главе с омбудсменом регулярно посещались приграничные населенные пункты, подробно изучались условия жизни местного населения, вопросы обеспечения тех или иных их прав. По итогам визитов были разработаны и предоставлены ​​компетентным государственным органам и международным организациям сводки по зарегистрированным нарушениям прав человека”, - отметила омбудсмен Армении.
По К.Григорян, залогом эффективности работы ЗПЧ являются также законодательные гарантии, обеспечивающие необходимый уровень институциональной независимости. Однако, по ее словам, на практике зарегистрированы случаи, содержащие реальную опасность институциональных препон деятельности омбудсмена. Одним из них стала отмена гарантии финансовой независимости учреждения. “Еще одним порочным явлением для работы омбудсмена стало распространение ненависти и оскорблений в адрес ЗПЧ на высоком уровне, в основном с фейковых страниц или аккаунтов, а также распространение заведомо ложной или вводящей в заблуждение информации”, - подчеркнула она.
В 2021 г. в Конституционный суд РА поступило 11 заявлений от офиса ЗПЧ. В них поднимался вопрос о соответствии Конституции ряда положений.
Согласно опубликованным 31 января 2022 г. Международным республиканским институтом (IRI ) США результатам социального опроса, деятельностью ЗПЧ РА удовлетворены 68% респондентов, весьма удовлетворены – 35%, частично удовлетворены – 33%. Опрос был проведен в период с 22 ноября по 5 декабря 2021 г. среди 1512 граждан.
IRI также провел опрос мнения жителей Армении о том, какие учреждения считаются наиболее надежными в плане получения внешнеполитической информации. Граждане и в этом вопросе больше всего доверяли ЗПЧ РА (25 - 30%).
Мониторинг офиса ЗПЧ сферы свободы информации в 2021 г. показывает, что в социальных медиа продолжаются оскорбления и язык ненависти, взаимные обвинения по разным вопросам при почти полном отсутствии здоровых или профессиональных дискуссий. Такие статусы достигли крайне опасного уровня, особенно с учетом послевоенного кризиса и эмоционального напряжения.
Учитывая, что К.Григорян вступила в должность ЗПЧ 25 февраля 2022 г., представленный документ в основном касается деятельности предыдущего омбудсмена А.Татояна и опубликован во время пребывания его в должности.
Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян поинтересовалась, было ли столкновение интересов при представлении доклада, принимая во внимание, что К.Григорян ранее занимала политический пост. Отвечая на вопрос, омбудсмен подчеркнула, что она является должностным лицом и руководствуется Конституцией и законом, и о конфликте интересов не может быть и речи.