Ապրիլի 14-ին  Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում տեղի են ունեցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի անվտանգության ոլորտում օրենսդրության ներդաշնակեցման եւ նոր մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին հակազդելու հարցերով համատեղ հանձնաժողովի եւ ԱՊՀ ՄԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նիստերը: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նախագահել է ԱՊՀ ՄԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նիստը:
Ողջույնի  խոսքում Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ վերջերս Ալմաթիում նշված ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 30-ամյակն առիթ էր՝ գնահատելու կատարված աշխատանքը եւ նախանշելու հետագա զարգացման հեռանկարները: ԱԺ փոխնախագահը վստահություն է հայտնել, որ Միջխորհրդարանական վեհաժողովը շարունակելու է մնալ խորհրդարանական հեղինակավոր հարթակ, որտեղ մշակվում են կառուցողական մոտեցումներ եւ ընդունվում հավասարակշռված որոշումներ՝ ի շահ անկախ պետությունների համագործակցության:  Խորհրդարանի փոխնախագահի գնահատմամբ՝ վեհաժողովի շրջանակում հետագա համատեղ աշխատանքն ընթանալու է փոխըմբռնման եւ փոխլրացման մթնոլորտում:
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ ԱՊՀ ՄԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում պետք է ուշադրության արժանանան արդիական խնդիրները եւ ընդհանրացվի ԱՊՀ մասնակից պետություններում գործող պրակտիկան:
Օրենսդիրները քննարկել են հանձնաժողովների մշակած մոդելային իրավական փաստաթղթերի նախագծերը, իրականացվել են ԱՊՀ անդամ պետությունների ոլորտային մոդելային օրենսդրության մշակման աշխատանքներ:

14 апреля в Таврическом дворце Санкт-Петербурга состоялись заседания Объединенной комиссии при МПА СНГ по гармонизации законодательства в сфере безопасности и противодействия новым вызовам и угрозам и Постоянной комиссии МПА СНГ по вопросам обороны и безопасности. Вице-спикер НС А.Аршакян провел заседание Постоянной комиссии МПА СНГ по вопросам обороны и безопасности.
В приветственном слове А.Аршакян отметил, что 30-летие недавней МПА СНГ в Алматы стало возможностью оценить проделанную работу и наметить перспективы дальнейшего развития. Вице-спикер НС выразил уверенность, что МПА и впредь будет авторитетной парламентской площадкой, где вырабатываются конструктивные подходы и принимаются взвешенные решения во благо сотрудничества независимых государств. По его словам, дальнейшая совместная работа в рамках Ассамблеи будет вестись в атмосфере взаимопонимания и взаимодополняемости.
А.Аршакян отметил, что Постоянной комиссии МПА СНГ по вопросам обороны и безопасности следует обратить внимание на актуальные проблемы и обобщить действующую в государствах-участниках СНГ практику.
Законодатели обсудили разработанные комиссиями проекты модельных правовых документов, коснулись работ по отраслевому модельному законодательству государств-участников СНГ.