Ապրիլի 14-ին  Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում տեղի են ունեցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի անվտանգության ոլորտում օրենսդրության ներդաշնակեցման եւ նոր մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին հակազդելու հարցերով համատեղ հանձնաժողովի եւ ԱՊՀ ՄԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նիստերը: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նախագահել է ԱՊՀ ՄԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նիստը:
Ողջույնի  խոսքում Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ վերջերս Ալմաթիում նշված ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 30-ամյակն առիթ էր՝ գնահատելու կատարված աշխատանքը եւ նախանշելու հետագա զարգացման հեռանկարները: ԱԺ փոխնախագահը վստահություն է հայտնել, որ Միջխորհրդարանական վեհաժողովը շարունակելու է մնալ խորհրդարանական հեղինակավոր հարթակ, որտեղ մշակվում են կառուցողական մոտեցումներ եւ ընդունվում հավասարակշռված որոշումներ՝ ի շահ անկախ պետությունների համագործակցության:  Խորհրդարանի փոխնախագահի գնահատմամբ՝ վեհաժողովի շրջանակում հետագա համատեղ աշխատանքն ընթանալու է փոխըմբռնման եւ փոխլրացման մթնոլորտում:
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ ԱՊՀ ՄԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում պետք է ուշադրության արժանանան արդիական խնդիրները եւ ընդհանրացվի ԱՊՀ մասնակից պետություններում գործող պրակտիկան:
Օրենսդիրները քննարկել են հանձնաժողովների մշակած մոդելային իրավական փաստաթղթերի նախագծերը, իրականացվել են ԱՊՀ անդամ պետությունների ոլորտային մոդելային օրենսդրության մշակման աշխատանքներ:

On April 14, in Tavricheskiy Palace of Saint Petersburg the sessions of the Joint Commission at the IPA CIS for the Harmonization of National Laws Related to Security, Countering Emerging Threats and Challenges and the Permanent Commission on Defense and Security Issues were held. The RA NA Vice President Hakob Arshakyan presided over the session of the CIS IPA Commission Defense and Security Issues.
In his welcoming speech Hakob Arshakyan noted that recently was the occasion of the 30th anniversary of the mentioned CIS Inter-Parliamentary Assembly to evaluate the work done and to predetermine the perspectives of the further development. The NA Vice President has expressed confidence that the Inter-Parliamentary Assembly will continue remaining a parliamentary authoritative platform, where constructive approaches are worked out and balanced decisions are made for the benefit of the commonwealth independent states. As to the Deputy Speaker of Parliament, within the framework of the Assembly the joint work will go on in the atmosphere of mutual understanding and mutual complement.
Hakob Arshakyan noted that at the IPA CIS Permanent Commission on Defense and Security Issues the modern problems should enjoy attention and the practice functioning in the CIS member states should be generalized.
The legislators discussed the draft model legal documents revised by the Committees and the work of the profile model legislation revision of the CIS member states was implemented.