Գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանը միտված նախագիծ է քննարկվել ապրիլի 12-ին խորհրդարանում:  ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Խաչատուր Սուքիասյանը եւ Վաղարշակ Հակոբյանն առաջարկում են լրացումներ կատարել ՀՀ հողային օրենսգրքում:
Վաղարշակ Հակոբյանն իր ելույթում ասել է, որ տվյալ օրենսդրական նախաձեռնությամբ Հողային օրենսգրքի 7-րդ հոդվածի 8-րդ մասի համաձայն` հողամասի սեփականատիրոջ նախաձեռնությամբ հողամասի նպատակային նշանակությունը փոփոխելու դեպքում հողամասի սեփականատերը համայնքային բյուջե է վճարում հողամասերի կադաստրային արժեքների` նպատակային նշանակության փոփոխման պահին առկա տարբերությունը, եթե հողամասի նպատակային նշանակության փոփոխումից հետո դրա կադաստրային արժեքն ավելի բարձր է, քան մինչեւ փոփոխումը:
Բացառություն են կազմում այն դեպքերը, երբ հողամասի նպատակային նշանակությունը փոփոխվում է ջերմոցային, անասնապահական, թռչնաբուծական, պտուղ-բանջարեղենի սառնարանային պահպանության, գյուղատնտեսական արտադրանք վերամշակող տնտեսությունների կամ ձկնաբուծական արհեստական լճակների կառուցման համար:
Նախագծով առաջարկվում է նշված բացառությունների շարքին ավելացնել նաեւ ոռոգման նպատակով ջրավազանները:
Պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը հիմնական զեկուցողից հետաքրքրվել է. եթե հողը պետք է օգտագործվի ջրամբար կառուցելու համար, ապա կադաստրային տարբերություն չի վճարվում, չարաշահումների հնարավորություն չկա՞ արդյոք: Օրինակ` ջրամբարի համար պետք է 1 հա, բայց վերցվի 3 հա, իբրեւ թե հարակից կառույց, այս հանգամանքն արդյոք հաշվի առե՞լ եք:
«Մենք հաշվի առել ենք ձեր նշած հանգամանքը, որը կարող է ի հայտ գալ: Այս օրենքի փոփոխությունը բերում է այդ ռիսկերի նվազեցմանը: Քննարկել ենք մի միտք, որով առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում միգուցե որոշակի սահմանափակում կմտցնենք: ՀՀ ջրային ռեսուսները շատ վատ են կառավարվում, ինչի արդյունքում ունենք ջրի սակավություն: Օրենքը միտված է լուծելու գյուղատնտեսությամբ զբաղվող համերկրացիների խնդիրները»,- նշել է Վաղարշակ Հակոբյանը:
Նախագծին ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել:

On April 12, a draft law aimed at the development of the agriculture sphere was debated in parliament. The deputies of the NA Civil Contract Faction Khachatur Sukiasyan and Vagharshak Hakobyan propose to make addenda to the RA Land Code.
Vagharshak Hakobyan said in his speech that by the given legislative initiative, in accordance with Article 7.8 of the Land Code, on the owner’s initiative in case of changing the expedient importance of the plot the owner pays to the community budget the existing difference of the cadastre costs of the plots at the moment of the change of the expedient importance, if the after the change of the expedient importance of the plot its cadastre cost is higher than before its change.
The exceptions are the cases, when the expedient importance of the plot changes for the construction of the farms of the greenhouse, livestock, fruits-vegetables refrigerating preservation, the farms cultivating agricultural product or fish breeding artificial ponds.
The draft law proposes also to add to the series of the mentioned exceptions the pools being built for irrigation.
The deputy Hovik Aghazaryan inquired the chief rapporteur if the land should be used for building a reservoir, then the cadastre difference is not paid, if there is a possibility for speculations. For example, 1 ha should be for the reservoir, but should be taken 3 ha as an adjacent structure, if then had taken into consideration this circumstance.
“We have taken into consideration your mentioned circumstance, which can be emerged. The amendment of this law leads to the decrease of those risks. We have discussed an idea, which perhaps will make a certain restriction during the period from the first to the second reading. The RA water resources are managed very badly, as a result of we have water lack. The law is aimed at solving the problems of the compatriots being engaged in the agriculture,” Vagharshak Hakobyan noted.
The NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection endorsed the draft law.