Գործադիրը Հարկային օրենսգրքում նոր կարգավորում է առաջարկում հարկային պլանավորման տարբեր սխեմաների դեմ: Խնդիրը վերաբերում է, մասնավորապես, ֆիզիկական անձանցից տոկոսով ներգրավված փոխառությունների պլանավորմանը: Եկամտահարկի մասով 10 տոկոս դրույքաչափ է գործում, իսկ շահութահարկի մասով՝ 18 տոկոս: Դա ֆիզիկական անձին հնարավորություն է տալիս 18 տոկոսից օգտվել՝ վճարելով 10 տոկոս: Առաջարկվում է սահմանել եկամտահարկի ընդհանուր դրույքաչափեր:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 6-ի նիստում հարցը երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացնող Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանի խոսքով՝ որեւէ կերպ չի արգելվելու փոխառությունը կազմակերպության եւ ֆիզիկական անձի միջեւ: Փորձ է արվում հավասարություն ապահովել տոկոսների մասով եւ թույլ չտալ, որ տոկոսով փոխառությունը տրվի բացառապես հարկային պլանավորման նպատակով:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում երկու առաջարկ է ներկայացրել «Հայաստան» խմբակցությունը: Առաջարկներից մեկը մասնակի է ընդունվել, իսկ մյուսը՝ ոչ, քանի որ «Հայաստան» խմբակցությունն օրակարգից հանել է այդ առաջարկը՝ հաշվի առնելով Կառավարության հակափաստարկները:

The executive body proposes a new regulation in the Tax Code against various tax planning schemes. The problem is, in particular, the planning of interest-bearing loans from individuals. There is a 10% rate for income tax, and 18% for profit tax. It allows an individual to use from 18% paying 10%. It is proposed to set general income tax rates.
According to the Chairman of the State Revenue Committee Rustam Badasyan, who presented the issue in the second reading at April 6 sitting of the Standing Committee on Economic Affairs, borrowing between the organization and an individual will not be prohibited in any way. Attempts are made to ensure equality in terms of interest and not to allow to provide interest-bearing loans exclusively for tax planning.
The Armenia Faction submitted two proposals in the first to the second reading. One of the proposals was partially accepted and the other was not, as the Armenia Faction removed that proposal from the agenda taking into account the counter-arguments of the Government.