Կառավարության հեղինակած ««Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը մարտի 23-ին առաջին ընթերցմամբ խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը:
Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ առաջարկվել է փոխել նախադպրոցական կրթության պետական կրթական չափորոշչի սահմանումը` համապատասխանեցնելով հանրակրթության պետական չափորոշչի տրամաբանությանը: Կատարվել են մի շարք փոփոխություններ լիազորող դրույթներում: Խոսքը վերաբերում է նախադպրոցական ուսումնական հաստատության աշխատակիցների վերապատրաստումներին:
Փոփոխություններով կսահմանվեն նաեւ վերապատրաստող կազմակերպությունների ընտրության, ինչպես նաեւ 0-ից 6 տարեկան երեխաների կրթության եւ զարգացման կազմակերպման, մանկավարժահոգեբանական աջակցության ծառայությունների տրամադրման կարգերը:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Բաբայանը տեղեկացրել է, որ Կառավարության գործընկերների առաջարկով նախագիծը լրացվել է մեկ կետով, ըստ որի` ուսումնական տարին սկսվում է սեպտեմբերի 1-ից եւ ավարտվում օգոստոսի 31-ին:

23 марта заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Ж.Андреасян представила парламенту для обсуждения в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в закон “О дошкольном образовании”.
Основной докладчик отметила, что предлагается изменить определение государственного стандарта дошкольного образования в логике государственного стандарта общего образования. В ключевые положения внесен ряд изменений, в частности касающийся переподготовки дошкольных кадров.
Поправки также определят порядок отбора организаций для переподготовки,   а также организации обучения и развития детей в возрасте от 0 до 6 лет, оказания услуг психолого-педагогической помощи.
Член Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Н.Бабаян сообщил, что по предложению коллег из правительства проект дополнен лишь одним пунктом.