Կառավարության հեղինակած ««Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը մարտի 23-ին առաջին ընթերցմամբ խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը:
Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ առաջարկվել է փոխել նախադպրոցական կրթության պետական կրթական չափորոշչի սահմանումը` համապատասխանեցնելով հանրակրթության պետական չափորոշչի տրամաբանությանը: Կատարվել են մի շարք փոփոխություններ լիազորող դրույթներում: Խոսքը վերաբերում է նախադպրոցական ուսումնական հաստատության աշխատակիցների վերապատրաստումներին:
Փոփոխություններով կսահմանվեն նաեւ վերապատրաստող կազմակերպությունների ընտրության, ինչպես նաեւ 0-ից 6 տարեկան երեխաների կրթության եւ զարգացման կազմակերպման, մանկավարժահոգեբանական աջակցության ծառայությունների տրամադրման կարգերը:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Բաբայանը տեղեկացրել է, որ Կառավարության գործընկերների առաջարկով նախագիծը լրացվել է մեկ կետով, ըստ որի` ուսումնական տարին սկսվում է սեպտեմբերի 1-ից եւ ավարտվում օգոստոսի 31-ին:

On March 23, the RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan submitted to parliament for debate in the first reading the draft law on Making Amendment and Addenda to the Law on Preschool Education authored by the Government.
The key rapporteur noted that it was proposed to change the definition of the state educational standard of preschool education, bringing it into line with the logic of the state standard of general education. A number of amendments were made to the authorizing provisions. It is about the trainings of the employees of the preschool educational institution.
The amendments will also define the procedures for selecting training organizations, as well as organizing the education and development of children aged 0-6 years, and providing pedagogical and psychological support services.
The member of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Narek Babayan informed that the draft was supplemented by one paragraph at the suggestion of the counterparts of the Government, according to which, the academic year starts on September 1 and ends on August 31.