ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ԱԺ մարտի 23-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել «ՀՀ հողային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախարարը նշել է, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից ձեւավորված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի նիստերում «Կառուցապատողների ասոցիացիա» ՀԿ ներկայացուցիչները բարձրաձայնել են հողամասերի ընդլայնման խնդիրը:
Առաջարկվում է վերացնել օրենսգրքի՝ պետության եւ համայնքների սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ուղղակի վաճառքին առնչվող սահմանափակումը, որը կատարվում է քաղաքացիներին կամ իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով պատկանող կառուցապատված հողամասերի, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերի ընդլայնման համար: Ընթացիկ կարգավորումը նախատեսում է սահմանափակում, այն է՝ նախքան ընդլայնելն անձանց սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերի վրա պետք է առկա լինի որեւէ շինություն, իսկ հողամասի ընդլայնման նպատակով հողամաս կարող է տրամադրվել միայն մեկ անգամ:
Նախագծով առաջարկվում է հանել նշված երկու սահմանափակումները, քանի որ դրանք արհեստական խոչընդոտ են ստեղծում կառուցապատողների համար: Վերջիններս հաճախ ստիպված են լինում որեւէ շինություն կառուցել հողամասի վրա՝ կատարելով ձեւական պահանջը:
Վահան Քերոբյանի համոզմամբ՝ նախագծի ընդունումը կնպաստի կառուցապատման ոլորտում առկա խոչնդոտների նվազեցմանը եւ գործարար միջավայրի բարելավմանը:
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Լիլիթ Կիրակոսյանը:

23 марта на заседании НС министр экономики РА В.Керобян представил к обсуждению в первом чтении законопроект о внесении изменений в Земельный кодекс РА.
Министр отметил, что на заседаниях межведомственной рабочей группы, сформированной Министерством экономики РА, представители общественной организации "Ассоциация застройщиков" подняли вопрос расширения земельных участков.
Предлагается снять существующие в Кодексе ограничения, связанные с прямой продажей земельных участков, находящихся в государственной и муниципальной собственности, которое распространяется на расширение строящихся земельных участков в собственности граждан или юридических лиц, а также земельных участков сельскохозяйственного назначения.
По утверждению В.Керобяна, принятие проекта позволит снизить существующие барьеры в строительной сфере и улучшить бизнес-среду.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды представила Л.Киракосян.