Մարտի 23-ին պատգամավորները քննարկել են ««Պաշտոնական փաստաթղթերի մատչելիության մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի վավերացման մասին»  նախագիծը: Այն ստորագրվել է 2009թ. հունիսի 18-ին: Փաստաթղթի նպատակն է ապահովել ԵԽ անդամ պետություններում յուրաքանչյուր անձի կողմից ներկայացված հարցման հիման վրա, առանց որեւէ խտրականության, պետական մարմինների տնօրինության տակ գտնվող փաստաթղթերի մատչելիության իրավունքը:
Հայաստանի Հանրապետությունը կոնվենցիան ստորագրել է 2020թ. հունիսին: Փաստաթուղթը ստորագրել է 20 պետություն, այն ուժի մեջ է մտել 11 պետություններում:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցի խոսքով` օրենսդրությամբ եւ պրակտիկայով Հայաստանն արդեն  իրականացրել է կոնվենցիայով սահմանվող պարտավորությունները: «Տեղեկատվության ազատության ոլորտում մեր երկիրն ունի զարգացած, հարուստ եւ այլ երկրների համար օրինակելի պրակտիկա: Ուստի, կոնվենցիայի վավարեցմամբ Հայաստանը չի ստանձնում այնպիսի պարտավորություն, որն իրավական տեսանկյունից լրացուցիչ է կամ կարող է բեռ հանդիսանալ մեր երկրի համար»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Նշվել է, որ կոնվենցիան վերաբերում է նաեւ պաշտոնական փաստաթղթերի մատչելիությանը եւ համադրելի է Հայաստանի կողմից հրապարակայնության եւ տեղեկատվության ազատության ապահովման հարցում ընտրած ուղղությանը:
Գլխադասային՝ ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը բարձրաձայնել է հանձնաժողովի անդամ Սոնա Ղազարյանը: Նա նշել է, որ կոնվենցիայի վավերացումը կնպաստի ոլորտում միջազգային գործընկերների հետ բարենպաստ փոխգործակցության իրականացմանը:

23 марта депутаты обсудили проект о ратификации Конвенции Совета Европы “О праве доступа к официальным документам”, подписанной 18 июня 2009 г. Цель документа – обеспечить на основании запроса каждого лица, без какой-либо дискриминации, в государствах-членах СЕ право доступа к документам, находящимся в ведении органов государственной власти.
Республика Армения подписала Конвенцию в июне 2020 г. Документ был подписан 20 государствами и вступил в силу в 11 государствах.
По словам заместителя министра юстиции Е.Туманянц, законодательством и практикой Армения уже выполнила свои обязательства по Конвенции. “В сфере свободы информации РА имеет развитую, богатую и образцовую для других стран практику. Поэтому   ратификацией Конвенции Армения не берет на себя обязательство, юридически дополнительное или обременительное для нашей страны", - подчеркнула докладчик.
Отмечено, что Конвенция также касается доступности официальных документов и сопоставима с направлением, выбранным Арменией в обеспечении гласности и свободы информации.
Положительное заключение озвучила член Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции С.Казарян. Она отметила, что ратификация Конвенции будет способствовать успешному взаимодействию с международными партнерами в этой сфере.