ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 15-ի նիստում առաջին ընթերցումով քննարկվել է ««Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ օրենքի կիրարկման ընթացքում ի հայտ եկած խնդիրներով է պայմանավորված փոփոխությունների անհրաժեշտությունը:
Նախադպրոցական հաստատությունների ուղղիչ գործակիցների մասով առանձին կարգ հաստատելուն վերաբերող կարգավորումն առաջարկվել է ուժը կորցրած ճանաչել:
Ժաննա Անդրեասյանի տեղեկացմամբ՝ նախադպրոցական կրթության ոլորտում առաջիկայում նախատեսվում են օրենքի ծավալուն փոփոխություններ, որոնցով կարտացոլվեն պետական քաղաքականության փոփոխությունները՝ առավել համահունչ դարձնելով արդեն իսկ առկա ռազմավարական ուղղություններին:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալը պարզաբանումներ է ներկայացրել նախադպրոցական կրթության պետական չափորոշիչների, վերանայված սահմանումների հանրակրթության չափորոշիչների վերաբերյալ:

15 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта в первом чтении обсужден проект о внесении изменений в закон “О дошкольном образовании".
По повестке заседания обстоятельно выступила заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Ж.Андреасян, отметившая необходимость изменений ​​проблемами, возникшими в ходе реализации закона.
Ж.Андреасян проинформировала о намечаемых в ближайшее время ощутимых поправках в законе о дошкольном образовании, которые отразят изменения государственной политики, делая ее более соответствующей уже имеющимся стратегическим направлениям.
Заместитель министра дала разъяснения по государственным стандартам дошкольного образования, пересмотренным определениям критериев общего образования.