Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության ու շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովները Գեւորգ Պապոյանի եւ Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ մարտի 15-ին հրավիրած համատեղ նիստում քննարկել են «ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության ջրային կոմիտեում 2021թ. պետական բյուջեի ինն ամիսների կատարման հաշվեքննության արդյունքների վերաբերյալ» ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի ընթացիկ եզրակացությունը:
Հիմնական զեկուցող ՀՊ-ի 6-րդ վարչության պետ Սարգիս Վաթյանը նշել է, որ իննամսյա հաշվեքննության արդյունքներով Ջրային կոմիտեն հաշվետու ժամանակաշրջանում բյուջետային միջոցներից վճարել է 19 մլրդ դրամ՝ թերակատարելով նախատեսված ծախսերը 36 տոկոսով: Նշված գումարներից 6,7 միլիարդը ՋՕԸ-երի ֆինանսական աջակցությունն է: Ջրային կոմիտեի մի շարք միջոցառումներում չեն նախատեսվել արդյունքային ցուցանիշների պատշաճ համակազմ: ՋՕ-երի հետ կնքված սուբսիդիայի պայմանագրերում չեն ներառվել մատուցվող ծառայությունների նվազագույն շահավետ գինը, առավելագույն գինը, քանակը եւ դրանց փոփոխման դրույթները: Նշվել է նաեւ, որ ՋՕԸ-երում չի իրականացվել աուդիտ, որն օրենքի պահանջ է:
38 միջոցառումներից 8-ն ընդհանրապես չի իրականացվել: Սարգիս Վաթյանը ներկայացրել է նաեւ հաշվեքննության ընթացքում արձանագրված բազմաթիվ այլ թերացումներ եւ անհամապատասխանություններ:
ՀՀ ՏԿԵՆ ջրային կոմիտեի նախագահ Վահագն Գեւորգյանը տեղեկացրել է, որ ՀՊ-ի հաշվեքննության եզրակացությունը համակողմանի քննարկվել է կոմիտեում:
Նա նշել է, որ չիրականացված 8 միջոցառումից Ջրային կոմիտեն պատասխանաատու է միայն մեկի՝ Արփա-Սեւանին վերաբերող միջոցառման համար: Նշվել է, որ տվյալ տարվա արդյունքային ցուցանիշները պլանավորվում են նախորդ տարվա ցուցանիշներին համապատասխան: Ջրային կոմիտեի նախագահը փաստել է, որ երաշտի հետ կապված՝ 2021թ. ոռոգման աշխատանքները սկսվել են մեկ ամիս շուտ:
Վահագն Գեւորգյանը յուրաքանչյուր անհամապատասխանության վերաբերյալ ներկայացրել է պարզաբանում: Նա շեշտադրել է համակարգում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների անհրաժեշտությունը:
Բանախոսները պատասխանել են պատգամավորների բազմաբնույթ հարցերին:
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը ներկայացրել է ոլորտում առկա խնդիրների լուծման վերաբերյալ նոր մոտեցումներ, որոնք քննարկման առարկա կդառնան առաջիկայում:
ՀՀ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը նշել է, որ ՀՊ-ի կողմից վերհանված բոլոր թերացումները հաշվի կառնվեն եւ կշտկվեն:
ԱԺ Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն իր խոսքում ընդգծել է գյուղատնտեսության ռազմավարության փոփոխության կարեւորությունը:

At March 15 joint sitting, the Standing Committees on Financial-Credit and Budgetary Affairs and on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection moderated by Gevorg Papoyan and Vahe Ghalumyan debated the current conclusion of the RA Audit Chamber on Audit Results of State Budget Nine-Month Execution for 2021 in the Water Committee of the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
The key rapporteur, the Head of the Sixth Department of the Audit Chamber Sargis Vatyan noted that according to nine-month audit results, the during the financial period the Water Committee paid 19bln AMD from the budget means, underperforming the designed expenditures by 36%.
The Chairman of the Water Committee of the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure Vahagn Gevorgyan informed that the audit conclusion of the Audit Chamber was comprehensively debated in the Committee.
He noted that out of 8 non implemented events the Water Committee is responsible for only one – the event on Arpa-Sevan. It has been noted that the result indices of the given year are planned in accordance with the indices of the previous year. The Chairman of the Water Committee documented that connected with the draught the irrigation works of 2021 began one month ahead.
Vahagn Gevorgyan presented clarification on any discrepancy. He stressed the necessity of the institutional reforms in the system.
The speakers answered to the deputies’ various questions.
The Chairman of the RA Audit Chamber Atom Janjughazyan presented new approaches on resolving the problems existing in the sphere, and they would become subject of discussion in the near future.
The Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan noted that all the shortcomings would be taken into consideration and be rectified.
In his word, the Chair of the NA Standing Committees on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan underlined the importance of the strategic change of the agriculture.