ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 14-ի հերթական նիստում քննարկել է ՀՀ Կառավարության 2022թ. փետրվարի 28-ի «ՀՀ Կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» N 234-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցը: Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանն անդրադարձել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտին առնչվող  օղակներին եւ կատարված աշխատանքներին:
Նախարարը նշել է, որ թեեւ Արդարադատության նախարարությունը հակակոռուպցիոն աշխատանքներ չի իրականացնում, այնուամենայնիվ 2021թ. հսկայական աշխատանք է իրականացրել՝ հակակոռուպցիոն համակարգ ներդնելու եւ զարգացնելու ուղղությամբ: Օրենսդրության զարգացմամբ եւ կազմակերպչական աշխատանքներով աջակցել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին, նպաստել է՝ ավելացնելու կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ենթակա հայտարարատու պաշտոնատար անձանց թիվը, որը 3.200-ից հասել է 9.000-ի: Հաշվետու տարում սկսվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեի  ստեղծման աշխատանքները, որի օրենսդրական բազան նույնպես մշակել է նախարարությունը:
«Արդեն արդյունքները տեսնում ենք 2022 թ. առանձին, կոնկրետ գործերի տեսքով: Այս բլոկում շատ կարեւոր է նաեւ Դատախազությունում առանձին միավորների ստեղծումը` Կոռուպցիայի դեմ պայքարի համապատասխան ստորաբաժանումը, ինչպես նաեւ Ապօրինի գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը»,-ասել է նախարարը: Կարեն Անդրեասյանի խոսքով՝ նախարարությունը հսկայական աշխատանք է կատարել նաեւ հակակոռուպցիոն դատարանների ստեղծման գործում:
Նախարարը նաեւ հայտնել է, որ ավելացել է դատավորների, դատարաններում աշխատողների թիվը, սարքավորումները:  50-70 տոկոսի սահմաններում բարձրացվել են դատավորների աշխատավարձերը, իրականացվել են թվայնացման աշխատանքներ: Այլընտրանքային միջոցների կիրառմամբ իրականացվել են դատարանները բեռնաթափելու աշխատանքներ, ինչի արդյունքում որոշակիորեն կրճատվել է դատավորների ծանրաբեռնվածությունը: Նախարարությունը 2021թ. կարգապահական վարույթ իրականացնելու 19 միջնորդություն է ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհուրդ, որոնցից բավարարվել է 5-ը:

At March 14 regular sitting, the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs debated the Report on Implementation Process and Results of the RA Government Programme for 2021 (2021-2026) approved by the N 234-A Decision of the RA Government on February 28, 2022. The Minister of Justice Karen Andreasyan referred to the circles related to the fight against corruption and the work done in the sphere.
The Minister noted that although the Ministry does not carry out anti-corruption work, nevertheless it did huge work in 2021 to introduce and develop an anti-corruption system. The Ministry supported the Corruption Prevention Commission with the development of the legislation and organizational work, contributed to the increase of the number of declarant high-ranking officials under the Corruption Prevention Commission, from 3.200 to 9.000. In the reporting year, the work to establish the Anti-Corruption Committee has started, the legislative base of which was also developed by the Ministry.
“We already see the results in the form of separate, concrete cases in 2022. It is also very important in this issue to create separate units in the Prosecutor General’s Office, the relevant anti-corruption subdivision, as well as the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin,” the Minister said. According to Karen Andreasyan, the Ministry also did huge work in the creation of anti-corruption courts.
The Minister also informed that the number of judges, court staff and equipment has increased. Judges’ salaries have been increased by 50-70%, digitization works have been carried out. Alternative measures were taken to unload the courts, as a result of which the judges’ workload was somewhat reduced. In 2021, the Ministry submitted 19 petitions for disciplinary proceedings to the Supreme Judicial Council, 5 out of which were satisfied.