Մարտի 9-ին եւ 10-ին Հունաստանի ու Իտալիայի խորհրդարանների փորձագետների խումբը սեմինարներ եւ աշխատաժողով է անցկացրել ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ներկայացուցիչների համար:
Քննարկման առանցքում էին խորհրդարանական վերահսկողության եվրոպական փորձին, օրենսդրության մշակմանն առնչվող հարցեր, օրենքների ազդեցության գնահատման մեխանիզմները եվրոպական երկրներում եւ մի շարք այլ հարցեր: ՀՀ-ԵՄ ՀԸԳՀ-ին առնչվող հանձնառությունների կատարման խթանմանը միտված այս սեմինարի ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է հատկացվել ԱԺ մշտական հանձնաժողովների աշխատանքների բարելավմանն առնչվող հիմնախնդիրներին:
«ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ուժեղացում` Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վերահսկողության ու կիրարկման հետագա աջակցության համար» Թվինինգ ծրագրի շրջանակներում այս տարի սա արդեն երկրորդ սեմինարների շարքն էր: Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող ծրագիրը մեկնարկել է 2020 թվականի դեկտեմբերին եւ իր նպաստն է բերում Ազգային ժողովի՝ խորհրդարանական առանցքային գործառույթներն առավել արդյունավետ կատարելու գործում:
Հաջորդ աշխատաժողովը նախատեսվում է անցկացնել մարտի վերջին, որի ընթացքում հույն եւ իտալացի մասնագետներին կմիանան նաեւ Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորներն ու փորձագետները:

9-10 марта группа экспертов парламентов Греции и Италии провела семинары для сотрудников Аппарата НС.
Обсуждения были посвящены европейскому опыту парламентского контроля, разработке законотворчества, механизмам оценки влияния законов в европейских странах и ряду других проблем. В ходе семинара по содействию выполнению обязательств Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА - ЕС особое внимание уделено вопросам совершенствования работы постоянных комиссий НС.
Данные семинары – уже вторые в текущем году в рамках программы Twinning “Укрепление потенциала НС  по надзору и дальнейшему содействию реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Финансируемая ЕС программа начата в декабре 2020 г. и способствует эффективному выполнению Национальным Собранием основных парламентских функций.
В ходе намеченного на конец марта следующего семинара к греческим и итальянским экспертам присоединятся члены и эксперты парламента Чехии.