Մարտի 9-ին եւ 10-ին Հունաստանի ու Իտալիայի խորհրդարանների փորձագետների խումբը սեմինարներ եւ աշխատաժողով է անցկացրել ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ներկայացուցիչների համար:
Քննարկման առանցքում էին խորհրդարանական վերահսկողության եվրոպական փորձին, օրենսդրության մշակմանն առնչվող հարցեր, օրենքների ազդեցության գնահատման մեխանիզմները եվրոպական երկրներում եւ մի շարք այլ հարցեր: ՀՀ-ԵՄ ՀԸԳՀ-ին առնչվող հանձնառությունների կատարման խթանմանը միտված այս սեմինարի ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է հատկացվել ԱԺ մշտական հանձնաժողովների աշխատանքների բարելավմանն առնչվող հիմնախնդիրներին:
«ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ուժեղացում` Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վերահսկողության ու կիրարկման հետագա աջակցության համար» Թվինինգ ծրագրի շրջանակներում այս տարի սա արդեն երկրորդ սեմինարների շարքն էր: Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող ծրագիրը մեկնարկել է 2020 թվականի դեկտեմբերին եւ իր նպաստն է բերում Ազգային ժողովի՝ խորհրդարանական առանցքային գործառույթներն առավել արդյունավետ կատարելու գործում:
Հաջորդ աշխատաժողովը նախատեսվում է անցկացնել մարտի վերջին, որի ընթացքում հույն եւ իտալացի մասնագետներին կմիանան նաեւ Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորներն ու փորձագետները:

Experts from Hellenic and Italian Parliaments Hold Seminars for National Assembly Staff
On March 9 and 10, the group of experts from the Hellenic and Italian Parliaments held seminars and a workshop for the representatives of the RA National Assembly Staff.
Issues related to the European experience of parliamentary control, revision of the legislation, mechanisms for assessing the impact of laws in European countries, and a number of other ones were at the core of the discussion. During this seminar aimed at promoting the fulfilment of commitments related to the RA EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), special attention was paid to the issues on the improvement of the works of the NA Standing Committees.
This year, that was already the second series of seminars within the framework of the EU Twinning Project “Strengthening of Capacity of the RA National Assembly to Further Support the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) Oversight and Implementation.” The project funded by the European Union was launched in December 2020. It contributes to the implementation of the parliamentary key functions of the National Assembly more effectively.
It is planned to hold the next workshop in late March, during which the deputies and the experts from the Czech Parliament will also join the Greek and Italian experts.