ՀՀ ԱԺ նախագահի նամակը ԵԽԽՎ նախագահին եւ գլխավոր քարտուղարին` Հին Ջուղայի հայկական միջնադարյան խաչքարերի ոչնչացման առիթով
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նամակ է հղել Եվրոպայի Խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ռենե վան դեր Լինդենին եւ Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար  Թերի Դեւիսին, որտեղ իր մտահոգությունն է հայտնում Նախիջեւանի Հին Ջուղայի հայկական միջնադարյան գերեզմանատան բարբարոսաբար ոչնչացման փաստի առիթով. «2002 եւ 2005 թվականներին Հին Ջուղայում կատարված անհանդուրժելի գործողությունները ոտնահարում են մարդկային արժանապատվությունը, ինչպես նաեւ հակասում են Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր նպատակներից մեկին` ԵԽ անդամ-պետությունների մշակութային ժառանգության պահպանմանը: Դեռեւս 7-րդ դարի թվագրության Ջուղայի գերեզմանատան խաչքարերը կազմում են  ոչ միայն հայկական, այլեւ եվրոպական ժառանգության մաս:
Չնայած հայկական միջնադարյան խաչքարերի ոչնչացումը շարունակվում է, միջազգային կազմակերպությունների կողմից դեռեւս չեն իրականացվել կոնկրետ միջոցառումներ եւ փաստահավաք առաքելություններ` ավերածությունների փաստերն արձանագրելու եւ պատմական ու մշակութային արժեքների հետագա ոչնչացումը կանխելու համար:
Մտահոգություն հայտնելով բարբարոսական այս գործողությունների նկատմամբ միջազգային հանրության անտարբերության կապակցությամբ, հորդորում եմ Եվրոպայի Խորհրդի կառույցներին` վերահաստատել իրենց դիրքորոշումը եւ կոչ անել Ադրբեջանի իշխանություններին` վերջ դնել այդ բարբարոսական գործողություններին եւ քայլեր ձեռնարկել իրավիճակի շտկման ուղղությամբ»:

Письмо Председателя НС РА Председателю ПАСЕ и Генеральному Секретарю СЕ по поводу уничтожения армянских средневековых хачкаров Старой Джуги
Председатель НС РА Артур Багдасарян направил Председателю Парламентской Ассамблеи Совета Европы Рене ван дер Линдену и Генеральному Секретарю Совета Европы Терри Девису письмо, в котором выражает свою озабоченность по поводу факта варварского уничтожения армянского средневекового кладбища Старой Джуги Нахичевана
,,Нетерпимые действия, происшедшие в Старой Джуге в 2002-2005 годы, попирают человеческое достоинство, а также противоречат одной из главных целей Совета Европы – сохранению культурного наследия стран-членов СЕ. Хачкары кладбища Старой Джуги, датированные еще VII веком, составляют часть не только армянского, но и европейского наследия.
Несмотря на продолжающееся уничтожение армянских средневековых хачкаров, международными организациями пока не осуществлены конкретные мероприятия и миссии по сбору фактов, фиксирующих разрушения и по пресечению дальшейшего уничтожения исторических и культурных ценностей.
Выражая озабоченность по поводу безразличия международного сообщества в отношении этого варварского деяния, призываю структуры Совета Европы подтвердить свою позицию и призвать власти Азербайджана положить конец этим варварским действиям и предпринять шаги по исправлению положения”.