Ազգային ժողովը մարտի 4-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հեղինակած ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Առաջարկվում է պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատել պատերազմի եւ ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զոհված զինծառայողների հարազատ եղբայրներին կամ որդիներին:
Հայկ Սարգսյանի խոսքով՝ գործող կարգավորումներով զինծառայությունից ազատվելու պարտադիր պայման է նաեւ ընտանիքում միակ արու զավակ լինելը:
«Հանուն հայրենիքի կյանքը զոհաբերած մեր հայրենակիցների ընտանիքների նկատմամբ խորին հարգանքը եւ բարոյական պարտքը մեզ պարտավորեցնում է պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու հնարավորություն տալ նրանց ընտանիքի մյուս անդամներին»,- ընդգծել է պատգամավորը:
Անդրադառնալով այն մտահոգություններին, որ փոփոխությամբ կընկնի զինված ուժերի մարտունակությունը կամ լրացուցիչ անվտանգային խնդիրներ կառաջանան՝ հեղինակը պարզաբանել է, որ նման խնդիր չկա, քանի որ օրենքի շահառուների թիվը քիչ է. առաջիկա զորակոչի ընթացքում օրենքից կօգտվի 10, 2022թ. ձմեռային զորակոչին՝ 17, 2023թ. ամառային զորակոչին՝ 11, իսկ 2023թ. ձմեռային զորակոչին՝ 14 զորակոչիկ:
Հայկ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ այս պահին պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ գտնվող 16 զինծառայող զորացրվելու հնարավորություն կունենա:
Կամավորական ճակատ մեկնած եւ զոհված, ինչպես նաեւ անհետ կորած կամ անհայտ բացակայող ճանաչված զինծառայողների ընտանիքների անդամները եւս կօգտվեն օրենքի հնարավորությունից:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն առաջարկել է տարբերակել հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ զոհված եւ ծառայության ընթացքում մահացած զինծառայողների եղբայրներին եւ որդիներին, ու օրենքը տարածել միայն պաշտպանության ժամանակ զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամների վրա: Հայկ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ ընդունել է ՊՆ առաջարկը:
Հարակից զեկույցում ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Վահագն Ալեքսանյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանի խոսքով՝ իրենց առաջարկների մասով կա փոխհամաձայնություն նախաձեռնողի հետ, ուստի գործադիրը կոչ է անում ընդունել նախագիծը՝ ներկայացված առաջարկների հաշվառմամբ:
Պատգամավորներն իրենց ելույթներում կարեւորել են օրենսդրական առաջարկը եւ ընդգծել դրա անհրաժեշտությունը հատկապես զոհված զինծառայողների ընտանիքների հոգեբանական ու սոցիալական խնդիրների հաղթահարման տեսանկյունից: Բարձրացվել է օրենքից օգտվողների համար ուսումնական դասընթացների կազմակերպման հարցը, որպեսզի վերջիններս զինվորական ծառայության հմտություններին տիրապետեն: Առաջարկվել է առարկայական արտոնություններ սահմանել այդ խմբի զինծառայողների համար, օրինակ՝ ծառայությունն անցնեն կենտրոնական ապարատում կամ իրենց բնակավայրին մոտ զորամասում:
«Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացնելով՝ Սեյրան Օհանյանը կարծիք է հայտնել, որ յուրաքանչյուր բարեփոխում պետք է համահունչ լինի բանակում իրականացվող բարեփոխումներին: Խմբակցության ղեկավարի գնահատմամբ՝ հեռանկարային ռազմավարական խնդիր է քննարկվում եւ պետք է մտածել պետության ընդհանուր պատրաստության մասին: Նա մտահոգիչ է համարել այն, որ արտոնություններ տալը կարող է լրացուցիչ ծանրություն ստեղծել բանակի համար:
Եզրափակիչ ելույթում Հայկ Սարգսյանն անդրադարձել է պատգամավորների հարցադրումներին ու մտահոգություններին:

4 марта НС на заседании обсудило в первом чтении проект о внесении изменений и дополнения в закон “О воинской службе и статусе военнослужащего”, предложенный депутатом А.Саркисяном.
Предлагается освободить от обязательной воинской службы родных братьев или сыновей военнослужащих, павших в годы войны и при обороне РА.
По А.Саркисяну, обязательным условием освобождения от воинской службы по действующему положению является наличие в семье единственного ребенка мужского пола.
“Глубокое уважение и морально-нравственный долг семьям наших соотечественников, отдавших свою жизнь во имя Родины, обязывает нас дать возможность освободить от обязательной воинской повинности других членов их семей”, — подчеркнул депутат.
Ссылаясь на опасения, что изменение снизит боеспособность вооруженных сил или создаст дополнительные проблемы с безопасностью, автор инициативы уточнил, что подобной проблемы нет, так как число бенефициаров закона невелико.
Члены семей погибших добровольцев, а также без вести пропавших или безвестно отсутствующих военнослужащих также воспользуются возможностями, предоставляемыми законом.
Министерство обороны РА предложило разграничить братьев и сыновей военнослужащих, погибших при защите Родины, и умерших при прохождении службы, и распространить действие закона только на семьи павших при защите военнослужащих. А.Саркисян принял предложение МО.
Член Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности В.Алексанян представил положительное заключение комиссии.
По словам замминистра обороны А.Саргсяна, по их предложениям имеется обоюдное согласие с инициатором, поэтому исполнительная власть призывает принять проект с учетом представленных предложений.
Депутаты в своих выступлениях подчеркнули необходимость и важность законодательного предложения, особенно в плане преодоления социально-психологических проблем семей погибших военнослужащих, коснулись льгот – например, организации   учебных курсов для бенефициаров закона по овладению воинскими навыками,   службы в воинской части по месту жительства и др.
С.Оганян, представляя точку зрения фракции “Армения”, выразил мнение, что любая реформа должна быть созвучна проводимым в армии преобразованиям. По словам главы фракции, обсуждается долгосрочная стратегическая проблема и следует учитывать общую готовность государства. Он выразил опасение, что предоставление привилегий может создать дополнительную нагрузку на армию.
В заключительном слове А.Саркисян коснулся вопросов и озабоченностей депутатов.
4 марта руководитель парламентской группы дружбы Армения-Иран Г.Папоян, члены группы М.Погосян, Н.Бабаян, Г.Мелконян, А.Григорян, К.Варданян, Г.Назарян встретились с депутатами Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ) Сейедом Ахмадом Расулинежадом, Масумехом Пашой и членом группы дружбы Иран-Армения...
4 марта Национальное Собрание обсудило на заседании в первом чтении поправки в закон “О воинской службе и статусе военнослужащего”, предложенные депутатом фракции “Честь имею” Т.Товмасян.Законом устанавливается, что при непредоставлении служебной квартиры по месту службы военнослужащим по контракту ...