Բուլղարիայի Ժողովրդական Ժողովի նախագահի այցը Հայաստան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հրավերով` փետրվարի 12-14-ը պաշտոնական այցով Երեւանում կլինի  Բուլղարիայի Հանրապետության ժողովրդական Ժողովի նախագահ Գեորգի Պիրինսկու գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը:
Այցի շրջանակներում փետրվարի 13-ին նախատեսվում է ԱԺ նախագահի եւ Բուլղարիայի Հանրապետության ժողովրդական Ժողովի նախագահ Գեորգի Պիրինսկու առանձնազրույցը, որից հետո հանդիպումը կշարունակվի ընդլայնված կազմերով: Նույն oրը պատվիրակությանը կընդունեն ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը, արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը, պատվիրակությունը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի իր տուրքը կմատուցի հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Փետրվարի 14-ին Բուլղարիայի Հանրապետության ժողովրդական Ժողովի նախագահ Գեորգի Պիրինսկուն ընդունի ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, նույն օրը պատվիրակությունը կհյուրընկալվի Պեյո Յավորովի անվան միջնակարգ դպրոցում:

Visit of the Chairman of the National Assembly of Bulgaria to Armenia
At the invitation of Artur Baghhdasaryan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia, on February 12-14 the parliamentary delegation headed by Georgi Pirinski, Chairman of the National Assembly of the Republic of Bulgaria, will be in Yerevan with an official visit.
On February 13 within the framework of the visit the private talk of NA President and Georgi Pirinski, Chairman of the National Assembly of the Republic of Bulgaria is envisaged to be held, after that the meeting will be continued with enlarged staff members. The same day the RA Prime Minister Andranik Margaryan, Foreign Minister Vartan Oskanyan will receive the delegation, and later the delegation members will pay their tribute to the victims of the Armenian Genocide at Tsitsernakaberd memorial complex.
On February 14 the RA President Robert Kocharyan will receive Georgi Pirinski, Chairman of the National Assembly of the Republic of Bulgaria. The same day the delegation will be hosted at the secondary school after Peyo Yavorov.