Փետրվարի 28-ին ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում:
Հանձնաժողովականներից բացի քննարկմանը ներկա են եղել  ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Էկոնոմիկայի եւ Ֆինանսների նախարարների տեղակալները, Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահը, ինչպես նաեւ Հայաստանի տեսչական մարմինների ներկայացուցիչներ:
Առանցքում հանրապետությունում դեղերի շուկայում առկա խնդիրներն էին: Դրանց զգալի մասն ի հայտ է եկել համավարակին զուգահեռ եւ 2020թ. Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում: Իրավիճակները ցույց են տվել, որ գործող օրենքի մի շարք դրույթներ նորօրյա մարտահրավերների հետ համադրելի չեն: Դրանով էլ պայմանավորված՝ նախատեսվում են փոփոխություններ «Դեղերի մասին» օրենքում:
Կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ ներկրված դեղերի ցանկում արձանագրվել են խնդիրներ՝ մասնավորապես որակի անհամապատասխանության հետ կապված: Բացի այդ՝ եղել են լոգիստիկ դժվարություններ:
Հաջորդ ուղղությունը, որը ենթակա է օրենսդրական կանոնակարգման, վերաբերում է շուկայի գնային քաղաքականությանը: Հանձնաժողովի նախագահի բնորոշմամբ՝ օրենսդրական դաշտում լուծումները երկարաժամկետ հեռանկարում պետք է ապահովեն գների իջեցումն ու համադրելիությունն այլ երկրների հետ: Նարեկ Զեյնալյանը շեշտել է, որը դեղորայքը երբեք չի կարելի համեմատել սպառման այլ ապրանքատեսակների հետ, նաեւ նշել է, որ շուկայում պետք է լինի խիստ վերահսկողություն՝ հատուկ կանոններով:
Դեղերի շուկայի շուրջ 17 տոկոսն ապահովում է տեղական արտադրությունը, մնացածը բաժին է ընկնում ներկրումներին:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը վստահ է, որ օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը թույլ կտա առավել կատարելագործել դեղերի շուկան:

28 февраля по инициативе Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения             состоялось рабочее обсуждение.
Помимо членов комиссии, в обсуждении приняли участие министр здравоохранения РА А.Аванесян, заместители министров экономики и финансов, председатель ГКЗЭК, а также представители инспекционных органов Армении.
В центре внимания - проблемы на лекарственном рынке республики. Большинство из них появилось параллельно с пандемией и в ходе развязанной Азербайджаном в 2020 г. войны. Ситуация показала, что ряд положений действующего закона несовместим с вызовами современности. В связи с этим предусмотрены поправки в закон “О лекарствах”.
Исследования показали, что существуют проблемы с перечнем импортных препаратов, в частности из-за несоответствия качества. Кроме того, возникли логистические трудности.
Налицо необходимость регулирования рыночного ценообразования. По мнению председателя комиссии, решения в законодательном поле в перспективе должны обеспечить снижение цен и сопоставимость с другими странами. Н.Зейналян подчеркнул, что лекарство ни в коем случае нельзя сравнивать с другими потребительскими товарами, а также отметил, что на рынке должен быть строгий контроль, с особыми правилами.
Около 17% рынка лекарств обеспечивается за счет местного производства, остальное импортируется.
Министр здравоохранения А.Аванесян уверена, что пакет законодательных изменений позволит еще больше оздоровить рынок лекарств.