Փետրվարի 22-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի է ունեցել «Եվրանեսթ» ԽՎ-ում Հայաստանի ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարիա Կարապետյանի ճեպազրույցը:
Մինչ հարցուպատասխանը պատվիրակության ղեկավարը մանրամասներ է հայտնել Երեւանում ընթացող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի եւ հանձնաժողովների նիստերի օրակարգային հարցերի, քննարկումների եւ ներկայացված դիրքորոշումների վերաբերյալ: Այս համատեքստում նա կարեւորել է հատկապես ԵԽ անդամ, Էստոնիայի ներկայացուցիչ Մարինա Կալյուրանդի դիրքորոշումը: Պատվիրակն այսօր եւս մեկ անգամ վերահաստատել է, որ պատերազմը հակամարտության լուծման միջոց չէ, եւ ԼՂ հակամարտությունը դեռեւս պետք է ստանա ամբողջական, համապարփակ եւ բանակցված խաղաղ լուծում:
Հարցուպատասխանի ձեւաչափում լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները փորձել են պարզել, թե ԽՎ-ի բյուրոյի նիստում ի՞նչ հարց է քննարկվել, հանձնաժողովների նիստերում բարձրացվե՞լ է արդյոք Ադրբեջանում գտնվող ռազմագերիների ու պահվող այլ անձանց վերադարձի հարցը, քննարկվե՞լ է արդյոք ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդիրը, անդրադարձ եղե՞լ է Ուկրաինայում տիրող իրավիճակին:
Մարիա Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ Քաղաքական հարցերի, մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության ու Էներգետիկ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովների նիստի օրակարգում ներառվել է Հարավային Կովկասի անվտանգությանը վերաբերող թեման, որի շրջանակում քննարկվել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցը: Հայկական պատվիրակության ղեկավարը հակամարտության վերջնական խաղաղ լուծման հասնելու վերաբերյալ շեշտադրումներ է արել, Եվրոպական խորհրդարանի գործընկերներն իրենց աջակցությունն են հայտնել այդ օրակարգին: Նշվել է, որ առանձին բանաձեւի կամ նախագծի ընդունում նիստի ձեւաչափը չի նախատեսում:
Կառավարող եւ ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչները խոսել են հումանիտար հարցերի, մասնավորապես ռազմագերիների եւ պահվող այլ անձանց անհապաղ վերադարձի անհրաժեշտության մասին: Իսկ ադրբեջանցի պատվիրակներն ինչպե՞ս են արձագանքել դրան` հարցին ի պատասխան` Մարիա Կարապետյանը նշել է, որ վերջիններս տարանջատում են պատերազմի ժամանակ եւ պատերազմից հետո գերության մեջ ընկած անձանց: Նրա խոսքով` հումանիտար իրավունքը նման տարանջատում չի ճանաչում: Եւ գերիների ու պահվող անձանց վերադարձի վերաբերյալ եռակողմ ստորագրված փաստաթուղթը, եւ միջազգային հումանիտար իրավունքը պահանջում են բոլոր անձանց վերադարձ` անկախ նրանց գերության մեջ ընկնելու ժամկետներից:
Անդրադարձ է եղել նախօրեին կայացած Բյուրոյի նիստին: Մարիա Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ ընդունված հայտարարությանն ինքը կողմ չի քվեարկել: Հայտարարության բովանդակությունն այսօր կխմբագրվի Բյուրոյի շահագրգիռ անդամների կողմից եւ կհրապարակվի: «Հարավային Կովկասում անվտանգությունն ու խաղաղությունն իմ պատասխանատվությունն ու առաջնահերթությունն է: Դա է եղել իմ մղումների եւ քվեարկության հիմքում»,-ասել է պատգամավորը:
Անդրադառնալով խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու վերաբերյալ հայտարարություններին` Մարիա Կարապետյանը նշել է, որ արդեն տեւական ժամանակ է Հայաստանը խոսում է Հայաստանի եւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու մասին, ինչի վերաբերյալ պարբերաբար ուղերձներ լսում ենք նաեւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւից: «Սակայն, կարեւոր է շեշտել, որ գործողությունները եւ խոսքերը պետք է համապատասխանեն»: Նա հավելել է, որ մեր եւ միջազգային հանրության պատկերացումն այն է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն է այն ձեւաչափը, որտեղ խաղաղության համաձայնագիրը կարող է քննարկվել` միանշանակ կողմ լինելով Հարավային Կովկասում խաղաղությանը եւ կայունությանը:
Խոսելով Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակից` Մարիա Կարապետյանը շեշտել է. «Հույս ունեմ, որ խաղաղությունը կպահպանվի, երկխոսության միջոցով հնարավոր կլինի թոթափել լարվածությունը»:
Մեր երկրում Ադրբեջանի պատվիրակությանն ընդունելը հանրության կողմից ոչ այնքան միանշանակ ընկալվելուն վերաբերող հարցին ի պատասխան` պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ Երեւանն է հյուրընկալել խորհրդարանական վեհաժողովը, եւ ճիշտ չէր լինի Հայաստանը հրաժարվեր միջազգային գործընկերներին հյուրընկալելու հնարավորությունից այն պատճառով միայն, որ կազմում կան նաեւ պատվիրակներ Ադրբեջանից:

22 февраля в СКК им. К.Демирчяна состоялся брифинг главы делегации НС РА в ПА “Евронест” М.Карапетян.
На брифинге руководитель делегации подробно представила повестку дня, коснулась дискуссий и позиций бюро и комитетов ПА “Евронест” в Ереване. В этом контексте она особо выделила позицию члена Совета Европы, представителя Эстонии М.Кальюранд, подтвердившей, что война не является средством решения конфликта, и Нагорно-Карабахская проблема еще не получила полного, всеобъемлющего мирного решения путем переговоров.
В формате вопросов-ответов представители СМИ попытались выяснить, какой вопрос обсуждался на заседании бюро ПА, поднималась ли проблема возвращения военнопленных и других удерживаемых в Азербайджане лиц на заседаниях комитетов, обсуждалось ли урегулирование НК-конфликта, ситуация в Украине.
М.Карапетян сообщила, что в повестку заседания комитетов по политическим вопросам, правам человека и демократии, по энергетической безопасности включена тема безопасности на Южном Кавказе, в рамках которой обсуждалось урегулирование НК-конфликта. Глава армянской делегации подчеркнула необходимость окончательного мирного урегулирования проблемы, а партнеры из Европарламента выразили поддержку повестке дня. Отмечено, что формат заседания не предусматривает принятия отдельного решения или проекта.
Представители правящей и оппозиционной фракций коснулись гуманитарных вопросов, в частности необходимости немедленного возвращения военнопленных и других удерживаемых лиц. Отвечая на вопрос о реакции азербайджанских делегатов, М.Карапетян отметила, что последние разделяют взятых в плен в ходе войны и после нее. По ее словам, гуманитарное право не признает подобной дифференциации. И трехсторонний документ о возвращении пленных и удерживаемых лиц, и международное гуманитарное право требуют возвращения всех лиц, независимо от времени их задержания.
Обратившись к прошедшему накануне заседанию бюро, М.Карапетян сообщила, что не голосовала за принятое заявление. Содержание заявления будет сегодня отредактировано заинтересованными членами бюро и опубликовано. “Безопасность и мир на Южном Кавказе - моя ответственность и приоритетность. Это было основой моих устремлений и голосования”, - подчеркнула она.
Касаясь заявлений об открытии эпохи мирного развития, М.Карапетян отметила, что Армения уже давно говорит об открытии эпохи мирного развития для Армении и региона Южного Кавказа, о чем мы регулярно слышим также обращения президента Азербайджана И.Алиева. “Однако важно подчеркнуть, что слова и действия должны соответствовать”. Она добавила, что наше и международное сообщество считают, что сопредседательство Минской группы ОБСЕ является форматом, в котором можно обсудить мирное соглашение – однозначно в пользу мира и стабильности на Южном Кавказе.
Говоря о ситуации вокруг Украины, М.Карапетян подчеркнула: “Надеюсь, что мир будет сохранен, и путем диалога удастся снять напряженность”.
Отвечая на вопрос о неоднозначном отношении общества к приему азербайджанской делегации в Армении, М.Карапетян отметила, что в Ереване проходила Парламентская Ассамблея, и было бы неправильно, если бы РА отказалась от возможности принять международных партнеров лишь потому, что есть делегаты из Азербайджана.