Փետրվարի 22-ին Հերիքնազ Տիգրանյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանի ներկայացմամբ քննարկվել է ««ԱՊՀ մասնակից պետությունների բնակչության զբաղվածության խթանման բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Այդ համաձայնագրով կարգավորվում են զբաղվածության բնագավառում ԱՊՀ մասնակից պետությունների քաղաքացիների իրավունքներին առնչվող հարաբերությունները:
Համաձայնագրի նպատակն է` հնարավորություն տալ ԱՊՀ մասնակից պետությունների քաղաքացիներին ազատ տեղաշարժվել, ապահովել քաղաքացիների աշխատանքային գործունեություն իրականացնելու իրավունքները, նպաստել բնակչության զբաղվածությանն ու գործազրկության մակարդակի նվազեցմանը:
Հաշվի առնելով փաստաթղթի կարեւորությունը` ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը նպատակահարմար է համարել համաձայնագրի վավերացումը:
Հարակից զեկուցող ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը նշել է, որ համաձայնագրի նպատակն է աշխուժացնել աշխատաշուկան եւ ստեղծել մեկ ընդհանուր հարթակ:

22 февраля состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам под председательством Э.Тигранян.
Заместитель министра труда и социальных вопросов Р.Саргсян представил к обсуждению законопроект   о ратификации “Соглашения о сотрудничестве в сфере содействия занятости населения государств-участников СНГ”.
Соглашение регулирует отношения по соблюдению прав граждан государств-участников СНГ в сфере занятости.
Цель документа – обеспечение возможности свободного передвижения граждан государств-участников СНГ, обеспечение права граждан на труд, содействие занятости населения и снижение уровня безработицы.
Принимая во внимание важность документа, Министерство труда и социальных вопросов РА сочло целесообразным ратифицировать соглашение.
Председатель комиссии Э.Тигранян отметила, что соглашение призвано содействовать активизации рынка труда и созданию общей платформы.