Հանձնաժողովը հավանություն է տվել Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի եւ ԿԲ-ի խորհրդի անդամի թեկնածուների առաջադրմանը
Փետրվարի 14-ին Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ կայացել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը:
Հանձնաժողովը քննարկել է Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի թափուր պաշտոնի համար ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից ներկայացված Ատոմ Ջանջուղազյանի թեկնածության եւ Ազգային ժողովին այդ պաշտոնում թեկնածու առաջարկելու վերաբերյալ հարցը:
Թեկնածուի կենսագրական տվյալներն ու մասնագիտական կարողությունները ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը: Նրա խոսքով՝ խմբակցությունը ճիշտ որոշում է կայացրել այդ կարեւորագույն պաշտոնում Ատոմ Ջանջուղազյանի թեկնածությունն առաջադրելու հարցում:
Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի թեկնածուն անդրադարձել է պետական ինստիտուտների դերին ու նշանակությանը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ աշխատանքի ընթացքում կհաջողվի պետական բոլոր ինստիտուտները, այդ թվում՝ Հաշվեքննիչ պալատը բարձրացնել եւ հասցնել կայացման այլ աստիճանի: Բանախոսը, անդրադառնալով Հաշվեքննիչ պալատի առաջնահերթություններին, առանձնացրել է երկու ուղղություն՝ հանրային հարստության կառավարման օրինականությունն ու արդյունավետությունը:
ԱԺ պատգամավոր, Վերահսկիչ պալատի նախկին նախագահ Իշխան Զաքարյանի կարծիքով՝ Ատոմ Ջանջուղազյանը կառույցի համար լավ նախագահ կլինի: Նա անդրադարձել է «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» գործող օրենքին եւ նշել, որ այն ունի թերություններ, որի հետեւանքով կառույցը բազմաթիվ հարցերի մոտենում է ձեւական՝ ոչ բովանդակային: Թեկնածուն պատասխանել է  պատգամավորների հարցերին:
Հաջորդիվ հանձնաժողովը քննարկել է Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամի թափուր պաշտոնի համար ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից ներկայացված Լեւոն Սահակյանի թեկնածության եւ Ազգային ժողովին այդ պաշտոնում թեկնածու առաջարկելու մասին հարցը:
Լեւոն Սահակյանի կենսագրական տվյալներն ու մասնագիտական հմտությունները ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը: Նա կարեւորել է Կենտրոնական բանկի խորհրդի գործունեությունը եւ նշել, որ կառույցին անհրաժեշտ են ինչպես գիտական, այնպես էլ գործնական փորձառնություններ ունեցող մարդիկ:
Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամի թեկնածուն համոզմունք է հայտնել, որ  տարիների ընթացքում ձեռք բերած մասնագիտական եւ ակադեմիական աշխատանքային փորձը լավագույն ձեւով կկարողանա օգտագործել ԿԲ խորհրդի անդամի կարգավիճակում: Լեւոն Սահակյանն անդրադարձել է համակարգի առկա իրավիճակին, խոսել ֆինանսական կայունության եւ գնաճի մասին:

Committee Approves Nomination of Candidates for Chairman of Audit Chamber and CB Board Member
On February 14, the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Gevorg Papoyan was held.
The Committee debated the issue on nominating Atom Janjughazyan’s candidacy for the vacancy of the Chairman of the Audit Chamber presented by the NA Civil Contract Faction and proposing a candidate in that post to the National Assembly.
The Committee Chair Gevorg Papoyan presented the candidate’s biographical data and professional capabilities. According to him, the Faction made a right decision in nominating Atom Janjughazyan’s candidacy in that most important post.
The candidate for the Audit Chamber Chairman touched upon the role and significance of the state institutes. He expressed conviction that during the joint work all state institutes would succeed, including to raise and to reach the Audit Chamber to another level of establishment. Referring the priorities of the Audit Chamber, the speaker singled out two directions: the legality and efficiency of the public wealth government.
In the opinion of the NA deputy, the former Chairman of the Control Chamber Ishkhan Zakaryan, Atom Janjughazyan will be a good Chairman for the structure. He has related to the law in force on Audit Chamber, and has noted that it has shortcomings, as a consequence of which the structure approaches numerous issues in a formal way, but not in a content. The candidate answered the deputies’ questions.
Afterwards the Committee debated the on nominating Levon Sahakyan’s candidacy for the vacancy of the member of the Central Bank (CB) Board presented by the NA Civil Contract Faction and proposing a candidate in that post to the National Assembly
The Committee Chair Gevorg Papoyan presented Levon Sahakyan’s biographical data and professional capabilities. He has highlighted the activities of the Central Bank Board and has noted that the structure needs people with scientific, as well as practical experience.
The candidate for the Central Bank Board expressed conviction that he could use in the best way his professional and academic working experience achieved during several years in the status of the CB Board member. Levon Sahakyan spoke about the current situation of the system, the financial stability and inflation.