ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանը հետաքրքրվել է 2021 թվականի դեկտեմբերի 15-ին  ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի,  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի  եռակողմ հանդիպմամբ, որի ընթացքում պայմանավորվածություն  է ձեռք է բերվել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկաթուղային  հաղորդակցության վերականգնման վերաբերյալ:  Ի՞նչ փուլում է գործընթացը. հետաքրքրվել է պատգամավորը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանել է, որ վերադառնալուց հետո տվել է հանձնարարականներ, ձեւավորվել է աշխատանքային խումբ, որը զբաղվում է երկաթուղու կառուցման աշխատանքների կազմակերպմամբ: Խոսքը Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու մասին է: Վարչապետի խոսքով՝ երկաթուղին պետք է գործի միջազգային կանոններին համապատասխան՝ երկու երկրների օրենսդրությունների եւ սուվերենության շրջանակներում:

Депутат фракции “Гражданский договор” Г.Папоян поинтересовался трехсторонней встречей 15 декабря 2021 г. председателя Совета ЕС Шарля Мишеля, премьер-министра РА Н.Пашиняна и президента Азербайджана И.Алиева, в ходе которой была достигнута договоренность о возобновлении железнодорожного сообщения между Арменией и Азербайджаном. Депутат поинтересовался, на какой стадии процесс?
Премьер-министр Н.Пашинян пояснил, что после возвращения он дал поручения, сформирована рабочая группа для организации строительства железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз. По словам премьера, дорога должна действовать в соответствии с международными правилами, в рамках законодательства и суверенитета двух стран.