ՀՀ  հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Ազգային ժողովի փետրվարի 9-ի հերթական նիստերում: Նախագիծը ներկայացրել է Պետական եկամուտների կոմիտեի  նախագահ Ռուստամ Բադասյանը: Նա պարզաբանել է, որ օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխությունները նպատակ ունեն հստակեցնել  առկա անհամապատասխանությունները՝ հաշվի առնելով միջազգային զարգացումների փորձը:
Ակնկալվում է, որ նախագիծը կնպաստի տրանսֆերային գնագոյացման կարգավորումների համապատասխանեցմանը միջազգային մոտեցումներին, հարկային հսկողության իրականացման համար անհրաժեշտ իրավական դաշտի ապահովմանը, հարկ վճարող-հարկային մարմին հարաբերության թափանցիկության մակարդակի բարձրացմանը, ինչպես նաեւ կկանխի հարկվող բազայի քայքայման եւ շահույթի տեղաշարժի փորձերը: Կբարելավվի   տրանսֆերային գնագոյացման կարգավորումների ուղղությամբ ՀՀ ՊԵԿ կողմից իրականացվող վարչարարությունը: Նախագիծը կխթանի նաեւ փոխկապակցված հարկ վճարողների միջեւ միջսահմանային գործարքների պայմանների, դրանց դիմաց ստացված եկամուտների եւ առաջացված հարկվող բազայի ճշգրիտ ներկայացմանը եւ հարկմանը: Զեկուցողի խոսքով՝ օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխությունները ոչ ավելացնելու, ոչ էլ նվազեցնելու են հարկ վճարողների  հարկային  բեռը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը: Նա մասնավորապես  հայտնել է, որ նախագծի ընդունմամբ պետական բյուջեի եկամուտների էական նվազեցում կամ  ծախսերի ավելացում  չի նախատեսվում:

9 февраля на очередном заседании Национального Собрания обсуждался в первом чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА. Проект представил председатель Комитета государственных доходов ( КГД)   Р. Бадасян. Он пояснил, что предлагаемые поправки в кодекс направлены на уточнение существующих несоответствий с учетом опыта международных разработок.
Ожидается, что проект приведет регулирование трансфертного ценообразования в соответствие с международными подходами, обеспечит правовую базу, необходимую для налогового надзора, повысит уровень прозрачности между налогоплательщиком и налоговым органом, а также предотвратит попытки размывания налоговой базы и перевода прибыли. Управление, осуществляемое КГД РА по   регулированию трансфертного ценообразования, будет усовершенствовано. Проект также поспособствует точному представлению и налогообложению условий трансграничных сделок между связанными налогоплательщиками, полученных от них доходов и итоговой налоговой базы. По словам докладчика, предлагаемые поправки в кодекс не увеличат и не уменьшат налоговую нагрузку на налогоплательщиков.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам представил заместитель председателя комиссии Б.Тунян. В частности, он сообщил, что принятие законопроекта не предусматривает существенного сокращения доходов госбюджета или увеличения расходов.