ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` փետրվարի 1-ի նիստում քննարկվեց ԱԺ պատգամավորներ Լեւոն Մկրտչյանի, Արմեն Ռուստամյանի,  Գալուստ Սահակյանի, Վահան Հովհաննիսյանի, Ռուդիկ Հովսեփյանի,  Գրիգոր Ղոնջեյանի, Վահրամ Բաղդասարյանի, Ալվարդ Պետրոսյանի, Ոստանիկ Մարուխյանի հեղինակած «Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության մասին», «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» եւ «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքներում առաջարկվող լրացումների փաթեթը:
Օրինագծի համահեղինակ Լեւոն Մկրտչյանը տեղեկացրեց, որ ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ վերջին տարիների ընթացքում կրթության բնագավառում պատշաճ չի իրականացվում հայոց լեզվի եւ հայագիտական առարկաների ուսուցումը, ինչի հետեւանքով նվազել է այդ առարկաների ուսուցման մակարդակը, հետեւաբար նաեւ սովորողներին տրվող գիտելիքների խորությունը: Առաջարկվող լրացումները կնպաստեն, որպեսզի հայոց լեզուն եւ հայագիտական առարկաները չանտեսվեն ուսուցման համապատասխան ծրագրերից:
«Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության մասին»  ՀՀ օրենքում հեղինակներն առաջարկում են հայագիտության պետական հովանավորության հստակ քաղաքականություն եւ հայագիտության զարգացման ծրագրերի հաստատում, «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքում` անկախ բարձրագույն ուսումնական հաստատության սեփականության ձեւից` հայոց լեզու եւ հայ ժողովրդի պատմություն առարկաներն ուսուցանել առնվազն երկու կիսամյակ եւ ավարտել ստուգարքով կամ քննությամբ, իսկ «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում` միջին եւ ավագ դպրոցում հայոց լեզու եւ հայ ժողովրդի պատմություն առարկաների ուսուցումը եզրափակել պարտադիր ավարտական քննություններով:
Հանձնաժողովը քվեարկությամբ դրական եզրակացություն տվեց նախագծին` առաջին ընթերցմամբ Ազգային ժողովի առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկելու համար, իսկ հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը հույս հայտնեց, որ մինչեւ երկրորդ ընթերցում ՀՀ կառավարության բացասական գնահատականին արժանացած «Կրթության մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումը մեկ անգամ եւս  կքննարկվի, եւ կներկայացվի երկուստեք ընդունելի տարբերակ:
ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Արմեն Գեւորգյանըներկայացրեց«Հեղինակային իրավունքի եւ հարակից իրավունքների մասին», «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերը, որոնք կարգավորում են գրականության, գիտության, արվեստի բնագավառների ստեղծագործությունների հեղինակային իրավունքները,հնչյունագրեր, ֆիլմեր արտադրողների, կատարողների, հեռարձակող կազմակերպությունների, հրատարակիչների, տվյալների բազաներ պատրաստողների իրավունքները:
Քննարկման ընթացքում հանձնաժողովի անդամները օրենքի նախագծում մատնանշեցին տեխնիկական, բովանդակային, կիրառման մեխանիզմների հետ կապված թերություններ, որոնք հիմնականում ընդունեց զեկուցողը`պատրաստակամություն հայտնելովմինչեւ երկրորդ ընթերցում առաջարկությունների հաշվառումով բարելավել օրենքի նախագիծը:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց նաեւ«Աղետի գոտու վերականգնման մասին», «Գիտական եւ գիտատեխնիկական  գործունեության մասին», «Մշակութային օրենսդրության հիմունքների մասին», «Սեւանա լճի մասին», «Թմրամիջոցների եւ հոգեմետ նյութերի մասին», «Կենդանական աշխարհի մասին», «Սահմանամերձ տարածաշրջանների մասին», «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին», «Կրթության մասին», «Բուսական աշխարհի մասին», «ՀՀ հաշմանդամների սոցիալական պաշտպանության մասին», «Երեխայի իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին, «Ստեղծագործական աշխատողների եւ ստեղծագործական միությունների մասին», «Պետական գույքի մասնավորեցման 2005-2007 թթ. ծրագրի մասին», «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծերին, Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին 1954 թ. Հաագայի կոնվենցիայի երկրորդ արձանագրությանը, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության եւ ՌԴ կրթության եւ գիտության նախարարության միջեւ կրթության ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրին:
Հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանի առաջարկությամբ եւ հեղինակների համաձայնությամբ հանձնաժողովը որոշեց «Գրադարանների եւ գրադարանային գործի մասին» երկու համանուն` ՀՀ կառավարության եւ ԱԺ պատգամավորներ Հեղինե Բիշարյանի, Սամվել Բալասանյանի, Մեխակ Մխիթարյանի ու Հովհաննես Մարգարյանի ներկայացրած նախագծերի քննարկումը հետաձգել եւ հարցի հետ կապված` փետրվարի 22-ին անցկացնել խորհրդարանական լսումներ` մասնագետների կարծիքները լսելու եւ համատեղ ուժերով ամփոփ ու ամբողջական նախագիծ մշակելու նպատակադրմամբ:

1 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи обсуждался пакет предлагаемых дополнений - в авторстве депутатов НС Л.Мкртчяна, А.Рустамяна, Г.Саакяна, В.Ованнисяна, А.Петросян, В.Марухяна - в законы РА “О  научной и научно-технической деятельности”, “О высшем и поствузовском профессиональном образовании” и “Об образовании”.
Соавтор законопроекта Л.Мкртчян сообщил, что необходимость представленной законодательной инициативы обусловлена тем, что в последние годы в области образования не осуществляется должным образом обучение армянскому языку и арменоведческим дисциплинам, в результате чего снизился уровень преподавания этих предметов, а следовательно и глубина даваемых учащимся знаний.
Авторы предлагают: в законе РА “О научной и научно-технической деятельности” обозначить четкую политику государственной поддержки арменоведения и утверждение  программ развития арменоведения, в законе РА “О высшем и поствузовском профессиональном образовании”, независимо от формы собственности высшего учебного заведения, - предметы  армянского языка и истории армянского народа изучать не менее двух полугодий и завершать зачетом или экзаменом, а в законе РА “Об образовании” – изучение дисциплин армянского языка и истории армянского народа в средней и старшей школе завершить обязательным выпускным экзаменом.
Комиссия в итоге голосования дала положительное заключение по проекту – для включения в первом чтении в проект повестки дня предстоящих четырехдневных заседаний НС.
Замминистра торговли и экономического развития РА А.Геворкян представил законопроекты “Об авторском праве и смежных правах”, “О внесении изменений и дополнений в Гражданский кодекс РА” и “О внесении изменения в Уголовный кодекс РА”.
Комиссия дала положительное заключение также о внесении изменений и дополнений в законопроекты “О восстановления зоны бедствия”, “О научной и научно-технической деятельности”, “Об основах  культурного законодательства”, “Об озере Севан”, “О наркотических средствах и психотропных веществах”, “О животном мире”, “О приграничных регионах”, “О физической культуре и спорте”, “Об образовании”, “О растительном мире”, “О социальной защите инвалидов РА”, “О правах ребенка”, по законопроектам “О творческих работниках и творческих союзах”, “О программе приватизации госимущества в 2005-2007 гг.”, “О внесении дополнений в закон РА “О высшем и поствузовском профессиональном образовании”, “О внесении изменений в закон РА “Об электронной коммуникации”, второму протоколу Гаагской конвенции 1954 г. о защите культурных ценностей  во время вооруженных конфликтов, соглашению между Министерством образования и науки РА и Министерством образования и науки РФ о сотрудничестве в сфере образования.
По предложению председателя комиссии Грануш Акопян и с согласия авторов комиссия решила отложить обсуждение одноименных проектов “О библиотеках и библиотечном деле”, представленных  Правительством РА и депутатами НС  Э.Бишарян, С.Баласаняном, М.Мхитаряном и О.Маргаряном, и провести 22 февраля в связи с вопросом парламентские слушания – с намерением заслушать мнения специалистов и совместными усилиями   разработать обобщенный и цельный проект.
По предложению авторов   обсуждение включенных в повестку дня 13 законопроектов было также отложено.