ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 3-ի նիստում քննարկել եւ հաստատել է Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի կատարման 2020 թվականի տարեկան հաշվետվությունը:
ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանի խոսքով` հաշվետվությունն ընդգրկում է 2020 օրացույցային տարվա ընթացքում իրականացված մասնավորեցման եւ լուծարման գործարքների, մասնավորեցումից ստացված բյուջետային մուտքերի մասին տեղեկությունները, ինչպես նաեւ մասնավորեցման արդյունքները` ըստ առանձին ընկերություններում կատարված ներդրումների եւ պրոֆիլի պահպանման վերաբերյալ:
«Հաշվետու ժամանակաշրջանում մասնավորեցվել են` ուղղակի վաճառքի ձեւով 1 եւ դասական աճուրդով 2 ընկերությունների պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերը»,- տեղեկացրել է զեկուցողը եւ հավելել, որ մասնավորեցումից ստացված միջոցները կազմել են 307 մլն 337 հազար դրամ, որից ՀՀ պետական բյուջեի սեփականաշնորհման հաշվին մուտքագրվել է 227 մլն 41 հազար դրամ, իսկ 80 մլն 296 հազար դրամ փոխանցվել է համայնքների բյուջեներ:
Փաստաթղթում արտացոլված են նաեւ լուծարման գործընթացի եւ դրա արդյունքում մարված պարտավորությունների վերաբերյալ տեղեկություններ: «Հաշվետու ժամանակահատվածում լուծարման գործընթացում գտնված 3 առեւտրային կազմակերպություններից 1 կազմակերպության լուծարման գործընթացն ավարտվել է, որի արդյունքում մարվել է շուրջ 59 մլն 786 հազար դրամ կրեդիտորական պարտք»,- ընդգծել է Առնակ Ավետիսյանը:
Նշվել է, որ ծրագրում կատարվել է փոփոխություն` ՀՀ համապատասխան օրենքով մասնավորեցման ծրագրի ցանկից հանվել է «Հայավտոկայարան» ՓԲԸ-ն:
Մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել է ԱԺ պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հեղինակած «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:

At February 3 sitting, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs debated and approved the 2020 annual report on the implementation of the State Property Privatization programme for 2017-2020.
According to the RA Chairman of the State Property Management Committee Arnak Avetisyan, the report includes information on privatization and liquidation transactions implemented during the 2020 calendar year, budget revenues from privatization, as well as privatization results, according to the investments made in separate companies and related to the profile maintenance.
“During the reporting period, the state-owned shares of 1 company in the form of direct sale and 2 in the classic auction were privatized,” the rapporteur informed and added that financial means received from privatization were 307.337.000 AMD, out of which 227.41.000 AMD were transferred to the RA state budget at the expanse of privatization, and 80.296.000 AMD were transferred to the community budgets.
There is also information in the documents on the liquidation process and the liabilities repaid as a result. “In the reporting period, the liquidation process of 1 organization out of 3 trade organizations was completed, as a result of which about 59.786.000 AMD of accounts payable were repaid,” Arnak Avetisyan underlined.
It was noted that an amendment was made to the programme - Hayavtokayaran CJSC was removed from the list of the privatization programme by the RA relevant law.
The debate of the draft law on Making Addendum to the RA Law on Procurements authored by the NA deputy Aghvan Vardanyan was postponed up to two months.