Փոփոխություններ եւ լրացում «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում
Փետրվարի 2-ին ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի եւ Լուսինե Բադալյանի հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ Նարեկ Զեյնալյանի` առաջարկվում է օրենքում ամրագրել, որ ախտաբանաանատոմիական դիահերձումները կատարվում են հիվանդությունների հետմահու ախտորոշման եւ մահվան պատճառը որոշելու նպատակով` միայն հիվանդանոցային պայմաններում բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպություններում: Ըստ նրա` այդ դրույթի ամրագրումը թույլ կտա ախտաբանաանատոմիական գործունեությունը դարձնել վերահսկելի: Առաջարկվում է նաեւ ախտաբանաանատոմիական դիահերձում չկատարելու դեպքում հնարավորություն տալ բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպություններում ունենալ դիակի խնամքի, մշակման եւ պահպանման ծառայություններ:
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը, կարեւորելով օրենքի նախագիծը, ներկայացրել է Կառավարության դրական կարծիքը:

Amendments and Addendum to Law on Medical Aid and Service for Population
On February 2, the draft law on Making Amendments and Addendum to the Law on Medical Aid and Service for Population authored by the RA NA deputies Narek Zeynalyan and Lusine Badalyan was debated in the first reading at the NA Standing Committee on Health Care.
According to Narek Zeynalyan, it is proposed to stipulate in the law that pathological-anatomical autopsies are performed to diagnose post-mortem diseases and to determine the cause of death only in organizations providing medical care and services in the hospital. According to him, that provision will allow to control the pathological-anatomical activity. It is also suggested to give an opportunity to the organizations providing medical aid and service to have corpse care, processing and preservation services in case of not performing pathological-anatomical autopsies.
The RA Deputy Minister of Health Armen Nazaryan, highlighting the draft law, presented the positive opinion of the Government.