Հունվարի 26-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը ԿԳՄՍ նախարարություն համագործակցությամբ եւ ԳՄՀԸ-ի (GIZ) օժանդակությամբ նախաձեռնել էր կլոր-սեղան քննարկում «Մասնագիտական կրթության ոլորտում  օրենսդրական բարեփոխումները՝ աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման մոդելներն արդյունավետ գործարկելու եւ որակյալ մասնագետներ ապահովելու համատեքստում» թեմայով:
Մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, ԿԳՄՍ նախարարության եւ շահագրգիռ այլ գերատեսչությունների, ոլորտային կառույցների ներկայացուցիչներ, իսկ շուրջ 120 նախնական եւ միջնակարգ ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներ հետեւել են հեռավար ձեւաչափով:
Աշխատանքային քննարկման հասցեական թեմաներն էին արհեստագործական ուսումնարանների եւ քոլեջների ձեռնարկատիրական գործունեության թույլատրելի տեսակների կազմակերպման հնարավորությունները, խոչընդոտները, հարկման հիմնախնդիրները:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, ընդգծելով, որ կրթության ոլորտը բարեփոխումների անհրաժեշտություն ունի, նշել է, որ նմանատիպ քննարկումների օգնությամբ փորձ է արվում արձանագրել հիմնական խնդիրները, որոնք խոչընդոտում են կառույցների տնտեսապես զարգանալը, գործատուների համար որակյալ մասնագետներ պատրաստելը: Իսկ օրակարգում քննարկվելիք թիրախային հարցերը, Սիսակ Գաբրիելյանի կարծիքով, թույլ կտան խոսել լուծումների, գործնական եղանակների մասին, որոնք դյուրին կդարձնեն աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման լայնածավալ կիրառությունը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ  Ժաննա Անդրեասյանը ՄԿՈՒ ոլորտում որակական ճեղքում ապահովելու եւ լավագույն լուծումներ գտնելու համար կարեւորել է տարբեր կառույցների ջանքերի համադրումը:
ԳՄՀԸ  «Մասնավոր հատվածի զարգացում եւ մասնագիտական կրթություն եւ ուսուցում Հարավային Կովկասում» ծրագրի հայաստանյան թիմի ղեկավար Արամ Բաբայանը նշել է, որ ծրագրի շրջանակում 13 ուսհաստատություններում 12 մասնագիտությունների գծով ներդրվել է դուալ կրթություն: 2020 թվականին իրականացվել է մասնագիտական կրթության ոլորտի՝ հատկապես դուալ կրթությանն առնչվող օրենսդրական դաշտի համապարփակ վերլուծություն: Արդյունքում առաջարկվել է համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններ կատարել՝ առավել արդյունավետ կազմակերպելու ԱՀՈՒ-ի իրականացումը:

Обсуждение законодательных реформ в сфере профессионального образования
26 января Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта в сотрудничестве с Министерством образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) и при содействии GIZ инициировала круглый стол на тему “Законодательные реформы в сфере профессионального образования для эффективного внедрения модели обучения на основе работы и в контексте обеспечения квалифицированными специалистами”.
В мероприятии участвовали депутаты НС, представители МОНКС и других заинтересованных ведомств, отраслевых структур, а в дистанционном формате –представители около 120 начальных и средних учебных заведений.
Основные темы рабочего обсуждения – возможности, препятствия, налоговые вопросы организации допустимых видов предпринимательской деятельности профтехучилищ и колледжей.
Председатель профильной комиссии С.Габриелян, подчеркнув необходимость реформ в сфере образования, отметил, что с помощью подобных дискуссий предпринимается попытка зафиксировать главные проблемы, мешающие экономическому развитию структур, подготовке для работодателей квалифицированных специалистов. По мнению Габриеляна, обсуждаемые повесткой мероприятия целевые вопросы позволят говорить о решениях, практических путях, способствующих широкому применению обучения на работе.
Заместитель министра МОНКС Ж.Андреасян подчеркнула важность объединения усилий различных структур для обеспечения качественного прорыва в сфере профессионального образования и поиска оптимальных решений.
Руководитель армянской команды программы GIZ “Развитие частного сектора и профессиональное образование и обучение на Южном Кавказе” А.Бабаян отметил, что в рамках программы в 13 учебных заведениях введено дуальное обучение по 12 специальностям. В 2020 г. проведен комплексный анализ законодательного поля в сфере профессионального образования, особенно в дуальном обучении. В итоге предложено внести соответствующие законодательные поправки для наиболее эффективной реализации работ.