ՀՀ  Ազգային ժողովը հունվարի 19-ին առաջին ընթերցմամբ  քննարկել է  ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին»  օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի տեղեկացմամբ` առաջարկվում է «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքի 4-րդ հոդվածը լրացնել նոր մասով, համաձայն որի` մանրածախ առեւտրի կետերում կաթնամթերքը պետք է ցուցադրված լինի առանձին դարակաշարերում այնպես, որ հստակ երեւա, թե որ կաթնամթերքն է պատրաստված բնական հումքով, որը` բուսական յուղով կամ այլ պարունակությամբ` կաթնային յուղի փոխարինիչով կամ այլ հավելանյութերով: Դարակաշարը պետք է ուղեկցվի «պարունակում է կաթնային յուղի փոխարինիչ»  ընթեռնելի նշումով:
Նախագծի նպատակը սպառողների շահերի պաշտպանությունն է, այդպիսով գնորդները միանգամից կտեսնեն, թե ինչպիսի պարունակություն ունի տվյալ կաթնամթերքը:
Նախարարը հայտնել է, որ օրենսդրական նախաձեռնությունը քննարկվել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում, ինչպես նաեւ մասնավոր սեկտորի  հետ: Առաջարկվել է սահմանել, որ կարգավորումը պետք է վերաբերի որոշակի  մակերեսից մեծ  տարածք ունեցող խանութներին` հաշվի առնելով փոքր խանութների սահմանափակ հնարավորություններն ու դրանց վերահսկելու դժվարությունները: Նախաձեռնության հեղինակն ընդունել է առաջարկը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հովիկ Աղազարյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Նա տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովում ձեռք բերված նախնական պայմանավորվածության համաձայն` առաջարկվող փոփոխությունը վերաբերելու է 200 քմ-ից ավելի տարածք ունեցող առեւտրի կետերին:
Վահան Քերոբյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, անդրադարձել առաջարկներին: Պատգամավորներից ոմանք առաջարկել են ոչ թե առանձնացնել կաթնային յուղի փոխարինիչ կամ այլ հավելանյութ պարունակող կաթնամթերքը, այլ արտադրողներին պարտադրել ապրանքի վրա մակնշել, թե որ կաթնամթերքն ինչ բաղադրություն ունի: Հետեւաբար, նախաձեռնությունը պետք է լրամշակել, կարծում էին նրանք:
Եզրափակիչ ելույթում Էկոնոմիկայի նախարարն անդրադարձել է առաջարկներին` պատրաստակամություն հայտնելով մինչեւ երկրորդ ընթերցում քննարկել դրանք:

On January 19, the RA National Assembly debated in the first reading the legislative package on Making Addenda to the RA Law on Trade and Services and on Making Addenda to the RA Code on Administrative Offenses.
The RA Ministry of Economy Vahan Kerobyan has informed that it is proposed to rewrite Article 4 of the Law on Trade and Services, according to which, in the objects of trade, the dairy products should be shown on separate shelves so that it will be clearly seen which dairy product is made from natural raw materials, which is from vegetable oil or from other content – milk fat substitutes or other additives. The words “contains a milk fat substitute” should be noted in the packaging of such dairy products.
The purpose of the draft is to protect consumer interests, so that buyers will immediately see the content of a dairy product.
The Minister informed that the legislative initiative was debated in the NA Standing Committee on Economic Affairs, as well as with the private sector. It has been proposed to define that the regulation should apply to shops with a larger area, taking into account the limited opportunities of small shops and the difficulties in controlling them. The author of the initiative accepted the proposal.
The member of the NA Standing Committee on Economic Affairs Hovik Aghazaryan presented the endorsement of the Committee. He informed that according to the preliminary agreement reached in the Committee, the proposed amendment will refer to the shops with an area of more than 200 square meters.
Vahan Kerobyan answered the deputies’ questions and touched upon the proposals. Some of the deputies suggested not to single out the dairy product containing milk fat substitute or other additive, but to force the producers to mark on the product what contains every dairy product. Therefore, they thought that the initiative should be revised.
In his final speech, the Minister of Economy referred to the proposals, expressing readiness to debate them until the second reading.