Հունվարի 18-ին Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունել են նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական  նախաձեռնությունները:
Այնուհետեւ խորհրդարանը քննարկել է Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցը:
Նիստը նախագահող Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի համաձայն` ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը ԿԲ նախագահի տեղակալի պաշտոնի համար Ազգային ժողովին է առաջարկում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից ներկայացված Հովհաննես Խաչատրյանի  թեկնածությունը:
Թեկնածուի կենսագրական տվյալները ներկայացրել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը: Նա նշել է, որ Հովհաննես Խաչատրյանը սովորել եւ ավարտել է ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետը, ունի մագիստրոսի կոչում: 2020-ի հուլիսին խորհրդարանի կողմից ընտրվել է ՀՀ ԿԲ-ի խորհրդի անդամ, կառույցի աուդիտի կոմիտեի անդամ է:
Հովհաննես Խաչատրյանը  շնորհակալություն է հայտնել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանն իր թեկնածությունն առաջադրելու համար, ինչպես նաեւ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներին` մասնագիտական քննարկման եւ իր թեկնածությանը հավանություն տալու համար: Թեկնածուն առաջնահերթ է համարել ԿԲ թվային արժույթի թողարկումը: Հովհաննես Խաչատրյանի կարծիքով`  սպառողների շահերի պաշտպանության առանցքում պետք է լինի պատասխանատու վարկավորումը, ինչպես նաեւ սպառողների շրջանում ֆինանսական ծառայություններից օգտվելու տեխնոլոգիական հմտությունների ավելացումը: «Դրամավարկային քաղաքականության ոլորտում Կենտրոնական բանկը պետք է լինի համաշխարհային առաջատարներից մեկը, մասնավորապես զարգացող երկրների շրջանում»,- ընդգծել է թեկնածուն:
Հովհաննես Խաչատրյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանը: Նա խոսել է սոցիալական խնդիրներից, մասնավորապես առաջանցիկ գնաճից: Ըստ բանախոսի` ԿԲ-ի սահմանադրական գործառույթներից է գնաճի կարգավորումը:
Եզրափակիչ ելույթում թեկնածուն պատասխանել է պատգամավորների հարցադրումներին`  կապված Կենտրոնական բանկի անկախությանը, տարբեր իրադարձությունների տնտեսական հետեւանքների հաղթահարմանը, գնաճին, սպառողական վարկերի մասով ծանրաբեռնվածությանը, վարկային պորտֆելների աճին:

On January 18, the National Assembly continued the work of the regular sittings. The deputies passed the legislative initiatives debated on the previous day by voting.
Then the parliament debated the issue of the election of the Deputy Governor of the Central Bank (CB).
Hakob Arshakyan, presiding over the sitting has noted that according to Article 145 of the Constitutional Law the NA Rules of Procedure, the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs proposes to the National Assembly Hovhannes Khachatryan’s candidacy introduced by the Civil Contract Faction for the post of the CB Deputy Governor.
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan presented the biographical data of the candidate. He noted that Hovhannes Khachatryan studied and graduated from YSU Faculty of Economics. He has a master’s degree. He was elected the RA CB Board Member by parliament on July, 2020. He is a member of the Audit Committee of the structure.
Hovhannes Khachatryan thanked the Civil Contract Faction for nominating him as a candidate, as well as the members of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs for the professional discussion and approving his candidacy. The candidate considered the issue of the CB digital currency a priority. According to Hovhannes Khachatryan, the responsible lending, as well as increasing the technological skills among the consumers to use financial services should be at the core of the protection of consumer interests. “The Central Bank should be one of the world leaders in the field of monetary policy, in particular, among developing countries,” the candidate underlined.