Հունվարի 12-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Գնումների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը տեղեկացրել է, որ նախագծով առաջարկվում է ապահովել արտակարգ իրավիճակների հետեւանքով առաջացած եւ հրատապ համարվող խնդիրներին հնարավորինս օպերատիվ արձագանքման հնարավորություն:
Գործող օրենքը նախատեսում է, որ շինարարական աշխատանքների գնման համար միջոցներ հատկացվում են փորձաքննություն անցած նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերի հիման վրա, իսկ ընթացակարգի կազմակերպման ժամանակ դրանք սահմանվում են որպես  գնման առարկայի տեխնիկական հատկանիշներ: Սակայն արտակարգ իրավիճակների առաջացման պարագայում` ժամկետային սղությամբ պայմանավորված, գործնականում հնարավոր չի լինում օպերատիվորեն ապահովել փաստաթղթերի մշակումն ու հավաքագրումը:
Առաջարկվում է մարդկային զոհերի, մարդկանց առողջությանն ու շրջակա միջավայրին` զգալի վնասի, խոշոր նյութական կորուստների եւ մարդկանց կենսագործունեության բնականոն պայմանների խախտման հանգեցնող կամ նման իրավիճակներ առաջանալու վտանգի դեպքում շինարարական աշխատանքների գնման գործընթացը կառավարության որոշմամբ իրականացնել առանց նախագծային փաստաթղթերի:

On January 12, at the regular sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs, the draft law on Making Addenda to the Law on Procurements authored by the Government was debated in the first reading.
The RA Minister of Finance Avag Avanesyan has informed that the draft proposes to provide an opportunity for an operative response to the problems emerged as a result of emergency situations and which are considered urgent as much as possible.
The current law envisages that funds for the purchase of construction works are allocated on the basis of examined design and estimate documents, and during the organization of the procedure, they are defined as the technical characteristics of the subject of a procurement. However, in case of emergency situations, due to the lack of time, it is practically impossible to operatively ensure the processing and collection of documents.
According to the decision of the Government, it is proposed to carry out the process of the procurement of construction works without design documents in case of human casualties, significant damage to human health and the environment, large material losses and the risk of disruption of normal living conditions or the occurrence of such situations.