Հունվարի 12-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Գնումների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը տեղեկացրել է, որ նախագծով առաջարկվում է ապահովել արտակարգ իրավիճակների հետեւանքով առաջացած եւ հրատապ համարվող խնդիրներին հնարավորինս օպերատիվ արձագանքման հնարավորություն:
Գործող օրենքը նախատեսում է, որ շինարարական աշխատանքների գնման համար միջոցներ հատկացվում են փորձաքննություն անցած նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերի հիման վրա, իսկ ընթացակարգի կազմակերպման ժամանակ դրանք սահմանվում են որպես  գնման առարկայի տեխնիկական հատկանիշներ: Սակայն արտակարգ իրավիճակների առաջացման պարագայում` ժամկետային սղությամբ պայմանավորված, գործնականում հնարավոր չի լինում օպերատիվորեն ապահովել փաստաթղթերի մշակումն ու հավաքագրումը:
Առաջարկվում է մարդկային զոհերի, մարդկանց առողջությանն ու շրջակա միջավայրին` զգալի վնասի, խոշոր նյութական կորուստների եւ մարդկանց կենսագործունեության բնականոն պայմանների խախտման հանգեցնող կամ նման իրավիճակներ առաջանալու վտանգի դեպքում շինարարական աշխատանքների գնման գործընթացը կառավարության որոշմամբ իրականացնել առանց նախագծային փաստաթղթերի:

11 января на очередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам обсужден в первом чтении проект о внесении изменений в закон “О закупках".
По повестке заседания обстоятельно и мотивированно выступил заместитель министра финансов РА А.Аванесян.
Действующим законом предусмотрено, что средства на закупку строительных работ выделяются на основании экспертной проектно-сметной документации, а при организации процедуры определяются как технические характеристики предмета закупки. Однако в экстренных случаях из-за нехватки времени обеспечить быстрое оформление и сбор документов практически невозможно.
Предлагается во избежание человеческих жертв, причинения здоровью людей и окружающей среде значительного ущерба, крупных материальных потерь и опасности нарушения нормальных условий жизнедеятельности или возникновения таких ситуаций закупку строительных работ осуществлять по решению правительства. без проектной документации.