ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունվարի 11-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, նախաձեռնության հեղինակ Սիսակ Գաբրիելյանն առաջարկում է «Կրթության մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ կետը շարադրել նոր խմբագրությամբ, ըստ որի`  տարրական հանրակրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների  առաջինից չորրորդ դասարանների սովորողներին պետությունը պետական բյուջեի միջոցների հաշվին անվճար ապահովում է տարրական ընդհանուր կրթական ծրագրերով նախատեսված դասագրքերով: Սիսակ Գաբրիելյանի տեղեկացմամբ`  գործող օրենքով պետությունը պետական բյուջեի հաշվին անվճար գրքերով ապահովում է միայն պետական դպրոցների աշակերտներին:
Ըստ էության, նախագիծն ամբողջությամբ ընդունվելուց հետո տարրական դասարանների  բոլոր երեխաները, անկախ հանգամանքից` սովորում են պետական թե ոչ պետական դպրոցում,  գրքերը կստանան անվճար: Հանրապետությունում այսօր գործում են ոչ պետական 48  դպրոցներ, որոնց  տարրական դասարաններում սովորում են ավելի քան 4000 երեխաներ: Պետական դպրոցների տարրական դասարաններում սովորողների թիվն ավելի է 54 հազարից:
Կառավարության դրական տեսակետը ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախատեսվում է, որ օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2023 թվականի հունվարի 1-ից:
Նախագծին հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել: Այն նախատեսվում է ընդգրկել հունվարի 17-ին մեկնարկող ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացված ««Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Կառավարության հեղինակած օրենքի նախագծի քննարկումը լրամշակման նպատակով հետաձգվել է մինչեւ երկու ամսով:  Նախաձեռնության հետ կապված` հանձնաժողովի որոշմամբ հունվարի 25-ին կանցկացվեն խորհրդարանական լսումներ:

11 января Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта на очередном заседании обсудила в первом чтении проект о внесении изменений в закон “Об образовании”. Автор инициативы, депутат фракции НС “Гражданский договор” С.Габриелян предлагает, в частности, переизложить п.4 ст.6 закона, согласно которому государство бесплатно обеспечивает учебниками по начальным общеобразовательным программам учащихся 1-4 классов образовательных учреждений.
В случае полного принятия проекта все ученики начальной школы, независимо от того, посещают ли они государственную или частную школу, получат книги бесплатно. Сегодня в республике насчитывается 48 негосударственных школ, в которых в начальной школе обучается более 4 тысяч детей. В государственных школах учатся более 54 тысяч учащихся начальных классов.
Положительную точку зрения правительства представила заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Ж.Андреасян.
Вступление закона в силу предусматривается   с 1 января 2023 г.
Комиссия вынесла положительное заключение по проекту – с   включением в проект повестки дня очередных заседаний НС 17 января.
Обсуждение во втором чтении предложенного правительством проекта о внесении изменений и дополнений в закон “Об общем образовании” отложено для доработки сроком до двух месяцев. В связи с инициативой по решению комиссии 25 января пройдут парламентские слушания.