ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունվարի 11-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, նախաձեռնության հեղինակ Սիսակ Գաբրիելյանն առաջարկում է «Կրթության մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ կետը շարադրել նոր խմբագրությամբ, ըստ որի`  տարրական հանրակրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների  առաջինից չորրորդ դասարանների սովորողներին պետությունը պետական բյուջեի միջոցների հաշվին անվճար ապահովում է տարրական ընդհանուր կրթական ծրագրերով նախատեսված դասագրքերով: Սիսակ Գաբրիելյանի տեղեկացմամբ`  գործող օրենքով պետությունը պետական բյուջեի հաշվին անվճար գրքերով ապահովում է միայն պետական դպրոցների աշակերտներին:
Ըստ էության, նախագիծն ամբողջությամբ ընդունվելուց հետո տարրական դասարանների  բոլոր երեխաները, անկախ հանգամանքից` սովորում են պետական թե ոչ պետական դպրոցում,  գրքերը կստանան անվճար: Հանրապետությունում այսօր գործում են ոչ պետական 48  դպրոցներ, որոնց  տարրական դասարաններում սովորում են ավելի քան 4000 երեխաներ: Պետական դպրոցների տարրական դասարաններում սովորողների թիվն ավելի է 54 հազարից:
Կառավարության դրական տեսակետը ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախատեսվում է, որ օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2023 թվականի հունվարի 1-ից:
Նախագծին հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել: Այն նախատեսվում է ընդգրկել հունվարի 17-ին մեկնարկող ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացված ««Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Կառավարության հեղինակած օրենքի նախագծի քննարկումը լրամշակման նպատակով հետաձգվել է մինչեւ երկու ամսով:  Նախաձեռնության հետ կապված` հանձնաժողովի որոշմամբ հունվարի 25-ին կանցկացվեն խորհրդարանական լսումներ:

At January 11 regular sitting, the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport debated in the first reading the draft law on Amending the RA Law on Education. The NA deputy of the Civil Contract Faction, the author of the initiative Sisak Gabrielyan proposes to rewrite the Article 6.4 of the Law on Education, according to which, the state provides free textbooks at the expense of the state budget envisaged for elementary general education programs to the first to fourth grade students of educational institutions carrying out elementary general education programs. As Sisak Gabrielyan has informed, according to the current law, the state provides free textbooks at the expense of the state budget only to students of state schools.
In essence, after the complete adoption of the draft, all elementary school children, regardless of whether they attend a state or a non-state school, will receive the books free. Today, there are 48 non-state schools in the Republic, where more than 4000 children study in primary classes. The number of elementary students in state schools is more than 54.000.
The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan presented t he positive viewpoint of the Government.
It is planned to enter the law into force from January 1, 2023.
The Committee endorsed the draft. It is envisaged to include it in the draft agenda of the NA regular sittings starting on January 17.
The debate of the draft law authored by the Government on Making Amendments and Addenda to the Law on General Education submitted for debate in the second reading has been postponed for up to two months for revision. In connection with the initiative, parliamentary hearings will be held by the decision of the Committee on January 25.