ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովները` Գեւորգ Պապոյանի եւ Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ, դեկտեմբերի 24-ին հրավիրած համատեղ նիստում քննարկել են Հաշվեքննիչ պալատի կողմից ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում 2021 թվականի պետական բյուջեի առաջին կիսամյակի կատարման հաշվեքննության վերաբերյալ ընթացիկ եզրակացությունը:
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի 3-րդ վարչության պետ Հակոբ Միհրանյանը նշել է, որ գյուղատնտեսական կենդանիների պատվաստման ոլորտում առկա են անհամապատասխանություններ` կապված «ծաղիկ» եւ «դաբաղ» տեսակի պատվաստանյութերի ձեռքբերման գնի հետ, որը գերազանցել է գնման հայտով սահմանված ֆինանսական միջոցները:
2021 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ «դաբաղ» տեսակի պատվաստանյութի գծով 326.087 հատ պակաս միջոցառում է իրականացվել: Մեկ անձից գնման հետեւանքով հաշվետու ժամանակաշրջանում նախարարությանը մատակարարված ապրանքի գինը գերազանցել է արտադրող կազմակերպության վաճառքի գինը, որը կազմել է շուրջ 63 մլն ՀՀ դրամ:
Բանախոսի հավաստմամբ` անհամապատասխանություններ են արձանագրվել նաեւ գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացված մի քանի այլ ծրագրերում ու միջոցառումներում եւս:
ՀՊ-ի կողմից ուսումնասիրվել է նաեւ կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքների չեզոքացման նպատակով տրամադրված վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագրի շրջանակներում ներկայացված հաշվետվությունը: Ըստ այդմ, հաշվետվության մեջ առկա է եղել խեղաթյուրում` 1.249.486 հազար ՀՀ դրամի չափով:
Նշվել է, որ էկոնոմիկայի ոլորտում պետական քաղաքականության մշակման, ծրագրերի համակարգման եւ մոնիթորինգի ոլորտում առկա է խեղաթյուրում` կապված նախարարության կողմից տրված պարգեւավճարների, ինչպես նաեւ հսկողության գործընթացի թերացում` կապված թափուր հաստիքների հետ, մասնավորապես, քաղաքացիական ծառայության պաշտոնը թափուր մնալուց հետո երեք ամսվա ընթացքում պետք է հայտարարվեր մրցույթ, ինչը չի արվել:
Այլ անհամապատասխանություններ եւս եղել են, որոնց մասին մանրամասն ներկայացված է 57 էջից բաղկացած եզրակացության մեջ:
Հարակից զեկուցող ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը պարզաբանել է մեկ անձից գնման հետ կապված հարցերը՝ նշելով. «Եթե շուրջ 300 հազար պատվաստում չիրականացվեր, ապա ողջ երկրում դաբաղի համավարակի բռնկման առջեւ կկանգնեինք: Իսկ կորոնովիրուսի տնտեսական հետեւանքների վերացման համար տրամադրված վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագրի շրջանակներում ֆինանսական միջոցներն օգտագործվել են նպատակային»:

At December 24 joint sitting, the RA NA Standing Committees on Financial-Credit and Budgetary Affairs and on Economic Affairs moderated by Gevorg Papoyan and Babken Tunyan debated the current conclusion on the audit execution of the first half of the year of the state budget for 2021 in the RA Ministry of Economy by the Audit Chamber.
The Head of the Third Department of the RA Audit Chamber Hakob Mihranyan has noted that there are discrepancies in the sphere of the vaccination of the agricultural animals.
As the speaker assured, discrepancies were also recorded in the implemented several programmes and events of the sphere of agriculture.
The report submitted within the framework of the subsidy programme of the provided credit rates for the neutralization of the coronavirus economic consequences was also studied by the Control Chamber. Accordingly, there is a distortion was in the report in the amount of 1.249.486 AMD.
It has been noted that there is distortion in the elaboration of the state policy, programme systemizing and monitoring in the sphere of economy related to the bonuses given by the Ministry, as well as shortcoming of the control process referring to the vacancies, particularly after having the civil service post vacant a competition shall be announced during three months, which has not been done.
There were other discrepancies also, on which there was a conclusion in detail comprised of 57 pages.
The co-rapporteur, the RA Deputy Minister of Economy Tigran Gabrielyan clarified the issues connected with the purchase from one person.