ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը,  հանձնաժողովի անդամներ  Գուրգեն Մելքոնյանը,  Վիլեն Գաբրիելյանը, Արմեն Խաչատրյանը եւ Վահագն Ալեքսանյանը    դեկտեմբերի 20-ին հանդիպել են Հայաստան ժամանած Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամների հետ:  Հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գեւորգ Պապոյանը:
Անդրանիկ Քոչարյանը  եղբայրական է գնահատել երկու երկրների դարավոր հարաբերությունները՝  նշելով, որ հայ ժողովուրդը  տարիներ շարունակ զգացել է այդ եղբայրությունն ու բարեկամությունը՝ կարողանալով հաղթահարել  դժվարությունները:  Կողմերը  կարեւորել են միջխորհրդարանական  կապերի ամրապնդումն ու զարգացումը՝ նշելով, որ բազմաթիվ  ոլորտներում  առկա է համագործակցության չիրացված ներուժ:
Հանդիպմանը  քննարկվել են տարածաշրջանի անվտանգությանն ու կայունության ապահովմանը, հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը, ճանապարհների ապաշրջափակմանը,  հետպատերազմյան իրավիճակին  առնչվող  հարցեր: Տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման հարցում զրուցակիցները կարեւորել են ջանքերի համատեղումն ու համագործակցության խորացումը:  Ընդգծվել է  տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության հասնելու կարեւորությունը:
Իրանցի պատգամավորներն անընդունելի եւ դատապարտելի են համարել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգությունները: «Հայաստանի սահմանների որեւէ փոփոխություն  անընդունելի է մեզ համար»,-ընդգծել են հյուրերը՝ հավելելով, որ երկու երկրների շահերն աշխարհաքաղաքական դաշտում համահունչ են:

20 декабря председатель Постоянной комиссии НС   по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян, члены комиссии Г.Мелконян, В.Габриелян, А.Хачатрян и В.Алексанян встретились с прибывшими в РА членами депутатской группы дружбы Иран-Армения Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ). Во встрече также участвовал руководитель группы дружбы Армения-Иран Г.Папоян.
А.Кочарян оценил многовековые отношения между двумя странами как братские, отметив, что армянский народ годами ощущал это братство и дружбу, преодолевая трудности. Стороны подчеркнули важность укрепления и развития межпарламентских связей, отметив наличие неиспользованного потенциала взаимодействия во многих сферах.
На встрече обсуждались вопросы обеспечения безопасности и стабильности в регионе, соблюдения режима прекращения огня, разблокировки дорог и послевоенной ситуации. Собеседники подчеркнули важность совместных усилий и углубления сотрудничества в обеспечении региональной безопасности. Особо выделено достижение долгосрочного мира в регионе.
Иранские депутаты сочли неприемлемыми и осуждаемыми посягательства Азербайджана на суверенную территорию РА. “Любое изменение границ Армении для нас недопустимо”, - подчеркнули гости, добавив, что интересы двух стран совпадают в геополитической сфере.