ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը,  հանձնաժողովի անդամներ  Գուրգեն Մելքոնյանը,  Վիլեն Գաբրիելյանը, Արմեն Խաչատրյանը եւ Վահագն Ալեքսանյանը    դեկտեմբերի 20-ին հանդիպել են Հայաստան ժամանած Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամների հետ:  Հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գեւորգ Պապոյանը:
Անդրանիկ Քոչարյանը  եղբայրական է գնահատել երկու երկրների դարավոր հարաբերությունները՝  նշելով, որ հայ ժողովուրդը  տարիներ շարունակ զգացել է այդ եղբայրությունն ու բարեկամությունը՝ կարողանալով հաղթահարել  դժվարությունները:  Կողմերը  կարեւորել են միջխորհրդարանական  կապերի ամրապնդումն ու զարգացումը՝ նշելով, որ բազմաթիվ  ոլորտներում  առկա է համագործակցության չիրացված ներուժ:
Հանդիպմանը  քննարկվել են տարածաշրջանի անվտանգությանն ու կայունության ապահովմանը, հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը, ճանապարհների ապաշրջափակմանը,  հետպատերազմյան իրավիճակին  առնչվող  հարցեր: Տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման հարցում զրուցակիցները կարեւորել են ջանքերի համատեղումն ու համագործակցության խորացումը:  Ընդգծվել է  տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության հասնելու կարեւորությունը:
Իրանցի պատգամավորներն անընդունելի եւ դատապարտելի են համարել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգությունները: «Հայաստանի սահմանների որեւէ փոփոխություն  անընդունելի է մեզ համար»,-ընդգծել են հյուրերը՝ հավելելով, որ երկու երկրների շահերն աշխարհաքաղաքական դաշտում համահունչ են:

Members of Standing Committee on Defense and Security Meet with Members of Iran-Armenia Parliamentary Friendship Group of IRI Majlis
On December 20, the Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan, the Committee members Gurgen Melkonyan, Vilen Gabrielyan, Armen Khachatryan and Vahagn Aleksanyan met with the members of the Iran-Armenia Parliamentary Friendship Group of the Majlis of the Islamic Republic of Iran, who had arrived in Armenia. The Head of the Armenia-Iran Friendship Group Gevorg Papoyan also took part in the meeting.
Andranik Kocharyan evaluated positive the centuries-old relations, noting that the Armenian people had felt that fraternity and friendship for many years, being able to overcome the difficulties. The sides have highlighted the strengthening of the inter-parliamentary ties, stating that there is unused potential of cooperation in numerous spheres.
At the meeting issues on ensuring the security and stability of the region, the preservation of the ceasefire regime, the de-blockading of the roads and the post-war situation were discussed. In ensuring the regional security, the interlocutors emphasized the combining of the efforts and the deepening of cooperation. The importance of reaching long lasting peace in the region was underlined.
The Iranian considered unacceptable and condemnable the encroachments towards the sovereign territory of Armenia by Azerbaijan. “Any change of Armenia’s borders is inadmissible for us,” the guests underscored, adding that the interests of the two countries in the geopolitical field are consonant.