Դեկտեմբերի 20-ին ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Աննա Գրիգորյանն ու Գեղամ Մանուկյանը հրավիրած մամուլի ասուլիսում խոսել են երկրի ներքաղաքական խնդիրներից, հայ-թուրքական հարաբերություններից, գերիների վերադարձին, ՀՀ սահմանների անվտանգությանն առնչվող եւ այլ հարցերից:
Աննա Գրիգորյանը փաստել է, որ լրագրողների հետ հանդիպման հիմնական նպատակն է անդրադառնալ մեկ տարի առաջ Սյունիքի սահմանային որոշ հատվածներում ադրբեջանական կողմի գործողություններին: «Մի քանի հարցում է ուղարկվել Հայաստանի կառավարություն, ԱԱԾ, ՊՆ, ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբ եւ այլ պետական կառույցներ: «Հայաստան» խմբակցությունը ցանկանում էր պարզել, թե ինչ փաստաթղթերի հիման վրա են տեղի ունեցել նախորդ տարի Սյունիքի մարզում տեղի ունեցած գործընթացները»,- ասել է ԱԺ պատգամավորը:
Գեղամ Մանուկյանը նշել է, որ դեկտեմբերի 3-ին ստացել են համապատասխան պաշտոնական գրությունները: «Վերջերս ինձ համար միանգամայն անսպասելիորեն պատասխան ստացա ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետից: Քանի որ պատասխանը գտնվում է ԱԺ գաղտնի բաժնում, ես իրավունք չունեմ հրապարակել ամբողջական պատասխանը»:
Ասուլիսի ընթացքում ցուցադրվել են հատվածներ ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանների տեսագրություններից` վերոնշյալ հարցադրումների վերաբերյալ:

20 декабря депутаты парламентской фракции “Армения” А.Григорян и Г.Манукян на созванной пресс-конференции затронули внутриполитические проблемы страны, армяно-турецкие отношения, возвращение пленных, безопасность границ РА и другие вопросы.
А.Григорян проинформировала, что основная цель встречи с журналистами – освещение действий азербайджанской стороны в некоторых приграничных районах Сюника год назад. “Было направлено несколько запросов в правительство Армении, Службу национальной безопасности, Министерство обороны, Генеральный штаб Вооруженных Сил РА и другие государственные структуры. Фракция “Армения” хотела выяснить, на основании каких документов происходили процессы в Сюникской области в прошлом году”, - заметила депутат.
Г.Манукян отметил, что 3 декабря получены соответствующие официальные письма. “На днях совершенно неожиданно для себя получил ответ начальника Генштаба ВС РА. Поскольку ответ находится в спецотделе НС, не имею права оглашать его полностью”.
В ходе пресс-конференции по вышеуказанным вопросам показаны фрагменты видеоматериалов по процедуре вопросов-ответов НС – Правительство.