Դեկտեմբերի 20-ին ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Աննա Գրիգորյանն ու Գեղամ Մանուկյանը հրավիրած մամուլի ասուլիսում խոսել են երկրի ներքաղաքական խնդիրներից, հայ-թուրքական հարաբերություններից, գերիների վերադարձին, ՀՀ սահմանների անվտանգությանն առնչվող եւ այլ հարցերից:
Աննա Գրիգորյանը փաստել է, որ լրագրողների հետ հանդիպման հիմնական նպատակն է անդրադառնալ մեկ տարի առաջ Սյունիքի սահմանային որոշ հատվածներում ադրբեջանական կողմի գործողություններին: «Մի քանի հարցում է ուղարկվել Հայաստանի կառավարություն, ԱԱԾ, ՊՆ, ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբ եւ այլ պետական կառույցներ: «Հայաստան» խմբակցությունը ցանկանում էր պարզել, թե ինչ փաստաթղթերի հիման վրա են տեղի ունեցել նախորդ տարի Սյունիքի մարզում տեղի ունեցած գործընթացները»,- ասել է ԱԺ պատգամավորը:
Գեղամ Մանուկյանը նշել է, որ դեկտեմբերի 3-ին ստացել են համապատասխան պաշտոնական գրությունները: «Վերջերս ինձ համար միանգամայն անսպասելիորեն պատասխան ստացա ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետից: Քանի որ պատասխանը գտնվում է ԱԺ գաղտնի բաժնում, ես իրավունք չունեմ հրապարակել ամբողջական պատասխանը»:
Ասուլիսի ընթացքում ցուցադրվել են հատվածներ ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանների տեսագրություններից` վերոնշյալ հարցադրումների վերաբերյալ:

Press Conference of Deputies of NA Armenia Faction Held
On December 20, during the press conference, the deputies of the NA Armenia Faction Anna Grigoryan and Gegham Manukyan spoke about the internal political issues of the country, the Armenian-Turkish relations, the issues related to the return of the captives, the security of the RA borders etc.
Anna Grigoryan has stated that the main goal of the meeting with the journalists is to refer to the actions of the Azerbaijani side in some border areas of Syunik one year ago. “Several inquires were sent to the Government of Armenia, the National Security Service (NSS), the Ministry of Defense (MoD), the General Staff of the RA Armed Forces (AF) and other state structures. The Armenia Faction wanted to find out on the basis of what documents the processes happened in Syunik Marz last year took place,” the NA deputy said.
Gegham Manukyan noted that on December 3, they received the relevant official documents. “Recently, I received an absolutely unexpected answer from the Chief of the General Staff of the RA Armed Forces. As the answer is in the NA secret division, I have no right to publish the complete answer.”
Experts from the NA-Government Q&A videos related to the above-mentioned questions were shown during the press conference.