Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 9-ին առաջին ընթերցումով քննարկել է ««Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը նշել է, որ փոփոխությունները հնարավորություն կընձեռեն մինչեւ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման նոր համակարգի ներդրումը հաշմանդամության գնահատման գործընթացն իրականացնել առկա մեխանիզմներով եւ չափանիշներով: Դրան զուգահեռ կիրականացվեն համապատասխան աշխատանքներ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման համակարգն արդյունավետ ներդնելու ուղղությամբ: Աջակցող միջոցների տրամադրումը կդառնա առավել հասցեական: Ըստ փոխնախարարի՝ դա հնարավորություն կտա հաշմանդամություն ունեցող շուրջ 200.000 քաղաքացու իրացնել իրենց իրավունքը: Նա կարեւորել է գործընթացի ճիշտ գնահատումը եւ ծառայությունների արդյունավետ մատուցումը:
Ներկայացնելով ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը՝ Լիլիթ Ստեփանյանը նշել է, առաջարկվող կարգավորումը հնարավորություն կտա միասնական սոցիալական ծառայությանը իրականացնելու բժշկասոցիալական ծառայություն: Ըստ պատգամավորի՝ բժշկասոցիալական ծառայությունների ընդլայնմանը զուգահեռ առաջիկայում գործող մասնագիտական խմբերում նոր մասնագետներ ունենալու անհրաժեշտություն է առաջանալու՝ առավել հասցեական ու թիրախային ծառայություններ իրականացնելու համար:

9 декабря Национальное Собрание обсудило в первом чтении законодательный пакет о внесении поправок в законы “О правах лиц с инвалидностью” и “Об   оценке функциональности личности”.
Заместитель министра труда и социальных вопросов РА Т.Степанян отметила, что регламент носит технический характер. Предлагаемые изменения позволят внедрить процесс оценки инвалидности с использованием существующих механизмов и стандартов до введения новой системы оценки функциональных возможностей личности. По словам замминистра,   это позволит почти 200 тысячам граждан с ограниченными возможностями реализовать свои права. Она подчеркнула важность надлежащей оценки процесса и эффективного предоставления услуг.
Представляя положительное заключение Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам, Л.Степанян отметила, что предложенные поправки позволят единой социальной службе оказывать медико-социальные услуги. По словам депутата, наряду с расширением медико-социальных услуг возникнет потребность в новых специалистах в действующих профессиональных группах – для предоставления более адресных и целевых услуг.