Դեկտեմբերի 7-ի ԱԺ նիստում պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել են Կառավարության հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանի խոսքով՝ նախաձեռնության ընդունումից հետո այլ պետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու իրավական հնարավորության մասին գրավոր հավաստման հիման վրա ՀՀ քաղաքացիությունը դադարեցնելու վերաբերյալ ՀՀ նախագահի հրամանագիրն ուժի մեջ կմտնի օտարերկրյա պետության քաղաքացիություն ստանալու ապացույցն անձի կողմից անձնագրային ծառայություն ներկայացնելու պահից:
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանի եւ Կառավարության ներկայացրած առաջարկների հիման վրա նախագծում կատարվել են որոշ փոփոխություններ: Պատգամավորի առաջարկով հանվել է նոր խմբագրությամբ շարադրվող 24-րդ հոդվածի 4-րդ մասը, որի արդյունքում ՀՀ քաղաքացիությունը դադարեցնելու դեպքում պետության հանդեպ անձի կողմից պարտավորություններ չունենալու վերաբերյալ տեղեկությունները կհավաքագրվեն լիազոր մարմնի՝ Ոստիկանության կողմից՝ համապատասխան մարմիններին հարցումներ կատարելու միջոցով:
Գլխադասային՝ ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արթուր Դավթյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

At December 7 NA sitting, the deputies debated in the second reading the draft law on Making Addenda and Amendments to the Law on Citizenship of the Republic of Armenia authored by the Government.
According to RA Deputy Head of Police Ara Fidanyan, after the adoption of the initiative, the RA President’s decree on termination of the RA citizenship based on a written confirmation on the legal opportunity to acquire citizenship of another state will enter into force from the moment the person submits the proof of acquisition of the citizenship of a foreign state to the passport service.
After being adopted in the first reading, some amendments were made on the basis of the proposals of the deputy Aram Vardevanyan and the Government. At the suggestion of the deputy, Article 24.4, which has been rewritten, has been removed, as a result of which, in case of terminating the RA citizenship, the information related to the absence of obligations by the person to the state will be collected by the authorized body, the Police by making inquiries to the relevant bodies.
The member of the RA NA Standing (Head) Committee on State and Legal Affairs presented the endorsement of the Committee.