Սիսակ Գաբրիելյանը հանդիպել է ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ
Նոյեմբերի 25-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը հանդիպել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ:
Ողջունելով  հյուրին` Սիսակ Գաբրիելյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ կապերի զարգացումը, ընդգծել տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել  հանդիպման համար` կարեւորելով  երկու երկրների համագործակցությունը հատկապես  ԵԱՏՄ շրջանակում:
Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է Հայաստանի  դպրոցներում ռուսաց լեզվի դասավանդման հարցին, կարեւորել ուսուցիչների վերապատրաստման խնդիրը: Դեսպանն աջակցության պատրաստակամություն է հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաեւ մշակույթի ոլորտին առնչվող հարցեր: Սիսակ Գագրիելյանը ներկայացրել է Կոնստանտին Ստանիսլավսկու անվան ռուսական պետական դրամատիկական թատրոնի խնդիրները:
Սերգեյ Կոպիրկինը տեղեկացրել է, որ  նախորդ տարի  դեսպանության աջակցությամբ  թատրոնում տեխնիկական որոշ խնդիրներ լուծվել են, մասնավորապես փոխվել է ձայնային համակարգը: Առաջիկայում նախատեսված է արդիականացնել լուսավորությունը:

25 ноября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Российской Федерации в Армении С.Копыркиным.
Приветствуя гостя, С.Габриелян подчеркнул важность развития связей между Арменией и Россией, необходимость углубления сотрудничества в различных сферах.
Посол поблагодарил за встречу, отметив взаимодействие обеих стран особенно в рамках ЕАЭС.
Председатель комиссии затронул проблему преподавания русского языка в школах Армении, подчеркнув важность переподготовки учителей. Посол выразил готовность помочь.
В ходе встречи стороны обсудили также вопросы культуры. С.Габриелян представил проблемы Русского государственного драматического театра им. К.Станиславского.
С.Копыркин сообщил, что в прошлом году при поддержке посольства в театре были решены некоторые технические вопросы, в частности, заменена звуковая система. В ближайшее время намечается модернизация освещения.