ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 12-ին հրավիրած նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ ««Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Առաջարկվում է Երեւանի գլխավոր ճարտարապետի հաստիքը փոխարինել Երեւանի քաղաքապետի տեղակալի հաստիքով: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ քաղաքապետն իր տեղակալի միջոցով հնարավորություն կունենա արդյունավետ համակարգել ճարտարապետաքաղաքաշինական միավորները: Որոշ նեղ մասնագիտական գիտելիքներ պահանջող գործառույթները քաղաքապետարանը կտեղափոխի անվանի եւ փորձառու ճարտարապետների կոլեգիալ որոշումների ընդունման դաշտ:
Օրենսդրական նախաձեռնությունն արժանացել է պատգամավորների դրական եզրակացությանը:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ««Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթին:

12 ноября Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды обсудила в первом чтении пакет проектов о внесении поправок в законы “О местном самоуправлении в городе Ереване”   и “О публичной службе”.
Предлагается заменить штат главного архитектора Еревана на должность заместителя мэра столицы. Замминистра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян отметил, что у мэра будет возможность эффективно координировать архитектурно-градостроительные единицы через своего заместителя. Некоторые функции, требующие узких профессиональных знаний, будут переданы мэрией в поле коллегиального принятия решений известными и опытными архитекторами.
Законодательная инициатива удостоилась положительного заключения депутатов.
Комиссия обсудила во втором чтении и одобрила пакет проектов о внесении изменений и дополнений в законы “О местном самоуправлении в городе Ереване” и “О местном самоуправлении”.